ایران «توافق موقت» را نه رد کرده و نه پذیرفته‌ است

طرف مقابل به دنبال توافق موقت است و پیشنهاداتی را داده اما آن را رد نکرده و در حال بررسی هستیم/ در توافق موقت، قطعا آمریکا نمی‌تواند به برجام بازگردد/ توافق موقت به قانون مجلس لطمه نمی‌زند

تهران (پانا) - رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه تلاش آمریکا برای ورود به برجام صرفا برای استفاده از امتیازاتی برای محدودسازی توانمندی هسته‌ای ایران و استفاده از اسنپ‌بک است، گفت جمهوری اسلامی توافق موقت پیشنهادی ۱+۴ را نه پذیرفته و نه رد کرده است.

کد مطلب: ۱۲۴۶۹۱۶
لینک کوتاه کپی شد
ایران «توافق موقت» را نه رد کرده و نه پذیرفته‌ است

به گزارش خانه ملت، وحید جلال‌زاده با اشاره به روند مذاکرات کشورمان در وین، گفت: مدام از سوی طرف‌های مقابل در مذاکرات، به ما این پیشنهاد داده می‌شد که اگر به یک توافق قطعی و دائمی نمی‌رسیم، به توافقی موقت برسیم که ما آن را رد می‌کنیم چراکه تجربه مذاکرات قبل و خروج یک طرفه یکی از طرفیت توافق بدون پرداخت خسارت سیاسی و اقتصادی را داریم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در حال حاضر طرف مقابل به دنبال توافق موقت است و پیشنهاداتی را برای آن به ما داده که ایده ال ما نیست اما آن را رد نکرده و در حال بررسی هستیم.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه سیاست و دستورالعمل تیم اعزامی در وهله اول، توافقی دائم و حداکثری برای منافع جمهوری اسلامی است، اظهار داشت: هر زمان طرف مقابل به قسمت‌های سخت می‌رسد پیشنهاد توافق موقت را می‌دهند که برای این موضوع هم نیاز به بده بستان‌های جدید است و باید مذاکره علی حده‌ای صورت گیرد تا توافق شود، در حالی که ما به دنبال توافق جدید نبوده و به دنبال توافقی دائمی هستیم که در گذشته انجام شده و آن همان اجرای تعهدات برجامی از سوی دو طرف است.

جلال‌زاده همچنین با بیان اینکه این مذاکرات در امر تنبیه آمریکا برای بازگشت به برجام است، عنوان کرد: آمریکا پشت در 1+4 ایستاده و اگر جمهوری اسلامی در این مذاکرات ببیند که می‌تواند به منافع خود برسد، به آمریکا اجازه دهد وارد برجام شود.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با بیان اینکه آمریکا به این دلیل می‌خواهد وارد برجام شود که از امتیازات برجامی استفاده کند، گفت: محدودسازی توانمندی هسته‌ای ایران، ایجاد اجماع جهانی علی ایران و استفاده از ابزار اسنپ بک از جمله امتیازاتی است که آمریکا با ورود به برجام کسب می‌کند.

وی ادامه داد: آمریکا برای رضای خدا قصد بازگشت به برجام را ندارد و از آنجایی که در تابستان سال گذشته قطعنامه‌های این کشور برای اولین بار در شورای امنیت رأی نیاورد، قصد دارند به برجام بازگردد تا از این امتیازات برجامی برای محدودسازی و اسنپ بک استفاده کند.

جلال‌زاده در ادامه با بیان اینکه بازگشت آمریکا در جریان توافق موقت مد نظر نیست، عنوان کرد: طرف‌های غربی که نگران دستیابی جمهوری اسلامی به توانمندی بیشتر در حوزه هسته‌ای هستند این نظر را دارند که ممکن است مذاکرات طولانی شده و بدون نتیجه باشد و اکنون می‌توان روی توافق موقت بحث کرد که توانمندی ما را با اعطای برخی امتیازات محدود کنند تا بعد از آن بتوانند به توافق دائم نیز برسند.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه در توافق موقت، قطعا آمریکا نمی‌تواند به برجام بازگردد، ابراز کرد: در بند 6 و 7 قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها آمده اگر دولت به کمیسیون امنیت ملی مجلس گزارش لغو شدن تحریم‌ها را دهد ما می‌توانیم به تعهدات خود در قبال برجام عمل کنیم لذا این موضوع مغایر با توافق موقت است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به تعهد دولت در قانون اقدام راهبردی، خاطرنشان کرد: گرچه ما به دنبال توافق موقت نیستیم، این توافق به قانون مذکور لطمه نمی‌زند و صرفا مورد درخواست طرف مقابل بوده که آن را نه رد و نه قبول کرده‌ایم و همچنان به دنبال توافق دائمی بر مبنای تعهدات برجامی هستیم.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار