سخنگوی دولت در نشست خبری؛

واکنش دولت به ادعای ذخیره منابع ارزی تا روی کارآمدن بایدن

دقیق بگویند کجای لایحه بودجه باعث فروپاشی نظام می‌شود/ اجرای وظیفه یک کشور نباید موضوع مذاکره و بده بستان باشد/ تعهد در برابر تعهد و نقض در برابر نقض، پیام واحد و متفق ایران به آمریکا درباره برجام

تهران (پانا) - سخنگوی دولت در واکنش به این ادعا که دولت منابع ارزی را ذخیره کرده است تا با روی کارآمدن بایدن قیمت دلار کاهش زیادی پیدا کند تاکید کرد بیان این موضوع بدون تحقیق جفای بزرگ به ملت و دولت است. این سخن، کذب محض است و تکرار افترائاتی است که معمولا از رسانه‌های ضد ایرانی شنیده می‌شود. چرا چیزی را که مطمئن نیستند در حد نایب رییس مجلس اعلام می‌شود.

کد مطلب: ۱۱۵۴۳۸۲
لینک کوتاه کپی شد
واکنش دولت به ادعای ذخیره منابع ارزی تا روی کارآمدن بایدن

به گزارش پایگاه اطلاع‌‌رسانی دولت، علی ربیعی در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران که در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی، به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: عصر دیروز جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا برگزار شد. در ابتدای جلسه پیرامون لایحه بودجه تقدیمی از سوی دولت و مباحثات اولیه کمیسیون تلفیق پیرامون لایحه و برخی تغییرات مطرح شده بحث و بررسی صورت گرفت. با توجه به ضرورت نزدیک شدن دیدگاه‌ها و اجتناب از اختلافات احتمالی، اعضای جلسه متفق بودند که راه حل هماهنگی و مفاهمه می‌باشد، لذا تصمیم گرفته شد جلسات مشترکی بین اعضای اقتصادی دولت و تعدادی از نمایندگان کمیسیون تلفیق درخصوص منابع و سپس مصارف تشکیل شود. طرفین استدلال‌های یکدیگر را شنیده تا زمینه نزدیکی دیدگاه‌ها فراهم شود. در ادامه یکی از محورهای ابلاغی مقام معظم رهبری در جلسه ستاد مبنی بر توجه به جهش تولید، درخصوص حمایت از تولید و پیشگیری از توقف واحدهای صنعتی مصوب شد.

سخنگوی دولت ادامه داد: با توجه به شرایط موجود اقتصادی تا پایان سال ۱۴۰۰، به منظور جلوگیری از بروز اختلال در روند تولید و اشتغال، و با هدف امکانپذیر نمودن وصول مطالبات مالیاتی از بنگاههای تولیدی غیردولتی، مدت زمان تقسیط مندرج در ماده (۱۶۷) قانون مالیات‌های مستقیم، صرفا برای بنگاه‌هایی که برنامه احیای تولید و ساماندهی مالی آنها به تایید ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید رسیده است، به حداکثر شصت ماه افزایش می‌یابد. به ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید اجازه داده می‌شود تا به منظور جلوگیری از تعطیلی بنگاه‌های تولیدی که طرح احیای تولید و ساماندهی مالی آنها به تایید آن ستاد رسیده است، نسبت به تعویق یکساله و فقط برای یک بار اجرائیه‌هایی که به درخواست سازمان‌های امور مالیاتی کشور، تامین اجتماعی، شرکت‌های آب، برق، گاز، شبکه بانکی و شهرداری‌ها علیه بنگاه‌های مذکور صادر گردیده، در صورت تعیین تکلیف، استمهال و تقسیط بدهی‌ها توسط ستاد مذکور اقدام نماید. دستگاه‌های مزبور و بانک‌ها می‌توانند در صورت تصویب ستاد ملی تسهیل و رفع موانع تولید نسبت به تعویق اجراییه‌های مربوط اقدام کنند. اعتبار زمانی مصوبه جلسه چهل و چهارم مورخ ۱۴دی ماه ۹۸ شورای عالی هماهنگی اقتصادی در خصوص چک های تضمینی به مدت شش ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه تمدید می‌گردد. چنانچه لایحه مورد رسیدگی در مجلس شورای اسلامی در همین خصوص، طی شش ماهه مذکور مصوب و ابلاغ گردد، قانون جدید ملاک عمل خواهد بود."

وی افزود: هچنین هیات وزیران با توجه به فعالیت شبانه‌روزی کارکنان آزمایشگاه‌های تشخیص طب در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی شبانه‌روزی دولتی و غیردولتی که به منظور جلوگیری از تضییع حقوق آنها، آیین نامه اجرایی قانون ارتقاء بهروری کارکنان بالینی نظام سلامت اصلاح و شاغلان آزمایشگاههای تشخیص طبی به زمره شاغلان بالینی اضافه نمود. تقلیل ساعت کاری از جمله مواردی که به موجب قانون ارتقاء بهره روی کارکنان بالینی نظام سلامت شامل این افراد می شود. اصلاح آیین نامه حمایت از شرکت های نوپا از دیگر مصوبات جلسه هیات دولت بود. که به موجب این اصلاحیه وزارت ارتباطات و فناورری اطلاعات موظف است از طریق سازمانها و شرکت های تابعه خود، در صندوق پژوهش و فناوری نوآفرین که با ماموریت توسعه شرکت های مورد حمایت و با سرمایه حداقل یک هزار میلیارد ریال از محل اعتبارات مصوب مربوط بودجه سالانه با مشارکت بخش غیردولتی تشکیل می شود مشارکت کند.

هزینه سکوت و همراهی منتقدان ترامپ در داخل آمریکا با سیاست‌های ضد ایرانی او، سرانجام گریبان آمریکایی‌ها را گرفت

سخنگوی دولت تاکید کرد: اتفاق مهم دیگری که در روزهای گذشته رخ داد، حمله به ساختمان کنگره آمریکا بود. این البته با همه ابعاد عظیمش یک مسئله داخلی آمریکاست که ما علاقه‌ای به ورود به آن نداریم اما آنچه برای ما مهم است، هشدارهایی است که ما از تقریباً ابتدای دولت ترامپ درباره پیامدهای قانون‌شکنی و یکجانبه‌گرایی رژیم ترامپ می‌‌دادیم و بارها تکرار کردیم که سیاست قلدری محدود به ملت ایران نخواهد ماند. هزینه سکوت و گاهی همراهی منتقدان ترامپ در داخل آمریکا با سیاست‌های ضد ایرانی او، سرانجام گریبان آمریکایی‌ها را در کشورشان نیز گرفت.

ربیعی گفت: در چهارسال گذشته، این شر بزرگ، فشارهای زیادی بر ملت ایران وارد کرده و زندگی عادی مردم را تحت تاثیر قرار داد و تعادل معیشتی را در جامعه به هم زد. ترامپ، سخن از فروپاشی جامعه ایران می‌گفت و با صدای بلند اظهار می‌داشت که آنچنان عرصه را بر زندگی ایرانیان تنگ خواهد کرد که جامعه را به شورش وادارد و از سقوط سه ماهه و یک ساله ایران سخن می‌گفت. متاسفانه، در چهار سال گذشته عده‌ای هم در داخل کشور خودمان هم نخواستند و هنوز هم نمی‌خواهند در مورد این شرارت بی‌سابقه و نقش مخرب آن به درستی حرف بزنند و ناخودآگاه ظلم ترامپ بر مردم ایران را نادیده‌انگاری می‌کردند تا جایی که با درصدبندی‌های عجیب و غریب، عامدانه سهم کمی برای این یاغی‌گری بین‌المللی اختصاص می‌دهند.

امیدواریم نتیجه مقاومت مردم در به عقب رانده شدن تحریم‌های ظالمانه به زودی محقق شود

وی گفت: این در حالی است که دولت برای ایجاد شرایط مقاومت، دورکردن شر جنگ‌طلبی ترامپ و نیز حفظ معیشت و سلامت مردم، مسیر سخت و دشواری را پیمود به نحوی که در دوران کرونا حتی برای خرید واکسن و دارو با مشکلات زیادی از سوی دولت و خزانه‌داری آمریکا مواجه بودیم. شکست واقعی سیاست قلدری، نه در انتخابات آمریکا بلکه آن روزی اتفاق افتاد که رژیم ترامپ به طور بی‌سابقه‌ای در شرارت‌هایش علیه ایران، در سازمان ملل تنها ماند و سه بار شکست فضاحت بار را تجربه کرد و در دادگاه‌های بین‌المللی نیز به طور ناباورانه‌ای در برابر دولت ایران محکوم شد. اما در این ۴ سال، این مدیریت اقتصادی و سیاسی دولت بود که باعث شکست تحریم‌های ظالمانه ترامپ علیه مردم ایران شد. مردم رنج کشیده و صبور ایران عزیزمان این تحریم‌های ظالمانه ترامپ و شرارت‌هایی که علیه ایران انجام داد را هرگز فراموش نخواهند کرد و امیدواریم نتیجه مقاومت مردم در به عقب رانده شدن تحریم‌های ظالمانه به زودی محقق شود.

آخرین وضعیت تهیه واکسن کرونا

سخنگوی دولت گفت: متاسفانه بالاخره ردپای کرونای انگلیسی در ایران دیده شد و به مردم توصیه می‌کنیم تبدیل وضعیت برخی شهرها به زرد نباید برای ما فریبندگی ایجاد کند و نباید دچار نوعی خوش خیالی یا آسودگی خیال شویم زیرا با توجه به تنوع منطقه‌ای و زیستی و قومی در ایران که زمینه جهش مختلفی را دارد غفلت از رعایت پروتکل‌ها موجب افزایش و خسارات زیادی به دنبال خواهد داشت. تولید واکسن داخلی در ۳مسیر و همچنین تولید مشترک در حال پیشرفت است و هر هفته گزارش آن به ستاد ملی ارائه می‌شود. بنابر استراتژی اطمینان‌سازی به جامعه با ایجاد شفافیت در واگذاری و تزریق، سامانه هوشمند برای توزیع واکسن طراحی شده که وضعیت تمام افراد آسیب‌پذیر و اولویت‌بندی‌ها به تفکیک شهرهای مختلف به طور شفافی در آن قابل رویت خواهد بود. در این راستا سند ملی برنامه واکسیناسیون براساس شواهد علمی و اخلاقی در چهار فاز تدوین و در آن اولویت دریافت واکسن با جزییات تعیین شده است. بنابر تصمیم ستاد ملی کرونا خارج از این اولویت‌بندی به هیچ فردی واکسن تزریق نخواهد شد. هم چنین دولت سیاست افزایش تست را با شدت و جدیت دنبال می کند. امیدواریم که برخی مسئولان استانداردهای دوگانه را در رعایت پروتکل‌های بهداشتی کنار بگذارند و مسئولانه رفتار کنند. متاسفانه عدم مراعات هشدارهای بهداشتی در جریان برخی سفرهای مسئولان و برخی مراسم تشییع و خاکسپاری از نظر مسئولان کنترل نگران کننده است. انتظار می‌رود همگان به مراعات پروتکل‌های بهداشتی پایبند باشند. مصونیت و پیروزی بر ویروس کرونا سخت نیست اما به شرطی که توصیه‌های ساده و روشن بهداشتی توسط همگان را رعایت کنیم.

تشکیل شورای انقلاب اقدامی بی‌سابقه در تاریخ انقلاب‌ها است

کلی‌گویی درخصوص بودجه از سوی برخی افراد و بیان اینکه بیشترین عواید بودجه نصیب دلالان و سود جویان خواهد شد درست نیست

علی ربیعی با بیان اینکه روز گذشته سالگرد تشکیل شورای انقلاب بود، گفت: تشکیل این شورا اقدامی بی‌سابقه در تاریخ انقلاب‌ها است. نگاهی اجمالی به شورای انقلاب و مباحث دموکراتیک شورا به خوبی تفاوت انقلاب اسلامی و انقلاب‌های کلاسیک دنیای آن روز را که بر عنصر نظامی و مسلحانه تاکید عمده داشت را نشان می‌دهد. مباحث مطرح شده در این شورا نشان از ترکیب جمهوریت و اسلامیت است و ایده‌های مطرح شده در دل آن شورا هسته اولیه مردم‌سالاری دینی را در کشور عملیاتی کرد. ترکیب شورای انقلاب نشان می‌دهد که برخلاف انقلاب‌های آن عصر این انقلاب یک انقلاب مسلحانه و نظامی بنیاد نبود، بلکه از همان ابتدا مردم بنیاد بوده است و بر محور یک انقلاب بزرگ اجتماعی و به تعبیر امام "همه با هم" استوار شده است. یاد امام راحل (ره) و پدران و بنیان‌گذاران قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را گرامی می‌‌داریم.

قصد ورود به مجادلات را نداریم

سخنگوی دولت درخصوص ادعاها و تغییرات گسترده در بودجه سال آینده گفت: ما قصد ورود به مجادلات نداریم و نیتمان ایجاد همدلی در کشور هست و نیاز داریم خارج از هیاهوها برای سال آینده بودجه‌ای مناسب تنظیم شود. لایحه بودجه ماحصل مطالعات و بررسی تفصیلی و همه جانبه کارشناسان خبره دولت درخصوص الزامات و اقتضائات اقتصادی کشور بوده و این بودجه براساس قواعد و شرایط کشور تهیه و تنظیم شده است. کلی‌گویی درخصوص بودجه از سوی برخی افراد و بیان اینکه بیشترین عواید بودجه نصیب دلالان و سود جویان خواهد شد درست نیست.

دقیق بگویند کجای لایحه بودجه باعث فروپاشی نظام می‌شود/ این حرف‌های بی‌محاسبه، تحمیلی و سیاسی چه دردی از دردهای مردم دوا می‌کند

وی ادامه داد: مصادیق این حرف‌ها کلی‌گویی باید مشخص شود تا بتوان به آن پاسخ داد. سخنانی نظیر لایحه با رویکرد سیاسی برای فروپاشی نظام که اساسا فاقد بنیه علمی و اقتصادی است و بیشتر به نوعی رفتار سیاسی و اتهامی بر علیه دولت تلقی می‌شود. ما که نمی‌خواهیم منازعه سیاسی داشته باشیم. دقیق بگویند کجای لایحه بودجه باعث فروپاشی نظام می‌شود و تصمیم جایگزین شما چیست تا در مورد آن صحبت کنیم. این صحبت‌ها دردی از مردم کرونازده و تحت فشار تحریم دوا نمی‌کند. چه تصمیم در مورد درآمدها گرفته شد که عواید بودجه سهم دلالان نشود. همه درآمدهای پیشنهادی را که افزایش داده شده است. اتفاقا برخی‌ها تصمیم‌های اولیه که تاکنون اعلام شده را به همین سیاق عامل فروپاشی و رانت می‌دانند. این حرف‌های بی‌محاسبه، تحمیلی و سیاسی چه دردی از دردهای مردم تحریم‌زده و نگران از کرونا را درمان می‌کند.

افزایش سهم نفت در منابع عمومی ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد/ افزایش قیمت ارز باعث تورم می‌شود

ربیعی گفت: ارزیابی‌های دقیقی کارشناسی از روند تصمیم‌سازی‌های گذشته نشان میدهد که جدای از عوامل بیرونی و تحریم‌های اقتصادی، مهمترین عاملی که باعث بروز نوسانات عدیده در فضای اقتصادی کشور و معیشت مردم می‌شود، برخی تصمیم‌سازی‌های اقتصادی و راهبردی غیرکارشناسی و خلق الساعه است تصمیماتی که در واقع باعث تشدید نوسانات بازار و افزایش تکانه‌های تورمی می‌شوند. در واقع ریشه اصلی مشکلات را باید در ریل‌گذاری‌های اشتباه اقتصادی و معیشتی جستجو کرد. معتقدم در این برهه حساس هر تصمیمی که باعث بروز نوسان و بی‌ثباتی در اقتصاد شود، برخلاف منافع ملی و منافع عمومی مردم است و باید از اتخاذ آن پرهیز کرد. دولت بودجه سال آینده را شفاف و در معرض کارشناسان و صاحب نظران و زیر نور افکار عمومی قرار داده است. افزایش سهم نفت در منابع عمومی آن هم از محل افزایش قیمت ارز قطعا ارزش پول ملی را کاهش می‌دهد و این اقدام و افزایش قیمت ارز تعرفه‌ها اگر در مجلس تصویب شود باعث تورم خواهد شد.

باید تا عادی شدن شرایط اقتصادی از مردم حمایت کنیم

سخنگوی دولت ادامه داد: طی روزهای اخیر خبر تصمیم مجلس برای افزایش نرخ تسعیر ارز در بودجه ۱۴۰۰ به حول و حوش عدد۱۷۵۰۰ تومان منتشر شده چون بیانات متفاوت در این زمینه شنیده می‌شود باید منتظر بمانیم و از تصمیم نهایی مطلع بشویم. به هر حال به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران اقتصادی این تصمیم هم انتظار تورمی را افزایش می‌دهد، علیه ارزش پول ملی و دادن علامت نامناسب به ثبات بازار است. امروز بدون درک شرایط و زندگی مردم در مورد تامین کالاهای اساسی فضاسازی می شود. زندگی مردم در بحران‌ها باید حمایت شود، موضوع ارز ۴۲۰۰ تومانی با همه اشکالات خود مربوط به شرایطی بود که مردم زندگی سختی داشتند. مثل توزیع کوپن در دوران جنگ تحمیلی. واقعیت این است که وقتی اقتصاد در تعادل نباشد و تحت فشار حداکثری و در جنگ اقتصادی قرار دارد هر دولت نیاز به استفاده از طرح‌های حمایت معیشتى دارد و لازم میشود تصمیم‌هایی خاص را اتخاذ کند. بنابراین دولت صراحتا اعلام کرده هر کسی را که از ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی سواستفاده کرده، حتما به دستگاه قضایی معرفی کنند. ما در حال گذر از شرایط نامتعادل هستیم و باید تا عادی شدن شرایط اقتصادی از مردم حمایت کنیم.

در این شرایط رکود، زدن از سفره مردم و ارائه بودجه انقباضی واقع بینانه نیست

وی گفت: در این شرایط رکود، زدن از سفره مردم و ارائه بودجه انقباضی واقع بینانه نیست. ما وظیفه داریم سفره مردم و کسانی که از طریق طرح‌های عمرانی با بودجه دولت امرار معاش می‌کنند را حفظ کنیم، بنای ما این بود که به اندازه ارز کالای اساسی به یک شکل به قدرت خرید مردم اضافه کنیم. در بودجه ۱۴۰۰ تلاش شده است که قدرت خریدمردم را ۲۵ درصد افزایش داده شود، پرداخت فوق‌العاده ویژه و همسان‌سازی بازنشستگی فرهنگیان از جمله اقداماتی است که انجام شده است. این اقدام در چنین شرایط اقتصادی که سفره مردم نسبت به گذشته خالی شده است الزامی است.

اجرای وظیفه یک کشور نباید موضوع مذاکره و بده بستان باشد

سخنگوی دولت درخصوص امکان مذاکره با آمریکا بعد روی کار آمدن بایدن گفت: آن چه امریکا باید انجام دهد توقف قانون‌شکنی و نقض تعهدات بین‌المللی آن کشور براساس قطعنامه شورای امنیت است. این کار نیازی به مذاکره ندارد چون اجرای وظیفه یک کشور نباید موضوع مذاکره و بده بستان باشد. ایران هم بارها اعلام کرده که اگر امریکا تعهدات خود را انجام دهد و تحریم‌ها را رفع کند ایران هم به اجرای کامل تعهدات خود برمی‌گردد. این هم نیازی به مذاکره ندارد. اما برخی کشورهای غربی می‌خواهند مواردی که قبلا مذاکره شده و در برجام امده است را دوباره مذاکره کنند که چنین چیزی غیرممکن است و ایران و چین و روسیه صراحتا مخالفت خود را با آن اعلام کرده‌اند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این ادعا که دولت منابع ارزی را ذخیره کرده است تا با روی کارآمدن بایدن قیمت دلار کاهش زیادی پیدا کند گفت: ظاهرا گوینده از آثار و تبعات گفتار خود مطلع نیست. این موضوع، اگر اندکی هم صحت داشته باشد یک خیانت بزرگ محسوب می‌شود و بیان این موضوع بدون تحقیق جفای بزرگ به ملت و دولت است. این سخن، کذب محض است و تکرار افترائاتی است که معمولا از رسانه‌های ضد ایرانی شنیده می‌شود. خود ایشان در صحبت‌های خود می‌گوید نمی‌دانم درست است یا نه. چرا چیزی را که مطمئن نیستند در حد نایب رییس مجلس اعلام می‌شود. از وزارت نفت و حتی بانک مرکزی پرسیدیم هیچ اطلاعی از این ارزها وجود ندارد. بهتر است یک مورد را اعلام نمایند که این پول کجاست؟ اساسا با عدد و رقم اگر سرکار داشته باشند می‌دانند این حجم از ارز که بتواند نرخ را تا ۱۱ هزار تومان برساند. به چه میزان است؟ همگان از شرایط سخت اداره کشور و تلاش برای دور زدن تحریم و کاهش آثار تحریم با موانع زیادی که تحریم و FATF توامان بر گردش مالی کشور داشته‌اند آگاه هستند. اتفاقا دولت دوازدهم دوره‌ای قابل قبول در دور زدن تحریم همراه با حفظ سلامت اقتصادی و غیر فسادآمیز بودن دارد. در این دوره افراد خاصی که بعدا محاکمه شدند و پولهایی که پیدا شد مانند برخی افراد که نمی‌خواهم اسمشان بیاورم رشد نکردند. و اساسا این نوع اظهارات به خاطر این است که آثار تحریم و شیوه‌های هوشمندانه مقابله دولت با تحریم ضمن تعهد به شفافیت و پرهیز از فسادآفرینی تحریم را نخواستند ببینید. بیان این سخنان، در شرایط زمانی امروز، که مردم امیدوارند با پیروزی نهایی ملت ایران در جنگ اقتصادی، فشارهای تحریمی برداشته شود، اثری جز ممانعت از آرامش روانی مردم و حرکت به سمت تعادل در اقتصاد کشور و برگشتن به مسیر رشد و ثبات ندارد. مردم عزیز می‌دانند لازم است ما در آن واحد، در دو صحنه مبارزه بودیم یکی جنگ اقتصادی و دیگری جنگ روانی. در جنگ اقتصادی، باید منابع محدود را مدیریت می‌کردیم و در جنگ روانی مانع لطمه به روحیه مردم شویم. در حالیکه اقتضای مقاومت قهرمانانه در این جنگ اقتصادی، این بوده است که علیرغم همه فشارها و کمبودها، با مدیریت منابع محدود نگذاریم به مردم بیش از این فشار بیاید و مانع آن نشویم که فرصت‌طلبان از التهاب در بازارها سوء استفاده کنند. انتظار داریم دوستان منصفانه صحبت کنند و به دلسوزی این عزیزان معتقدیم.

روابط ایران و قطر الگوی موفقی از همسایگی است

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که اخیرا نخست وزیر سابق قطر خواهان تجدید نظر کشورهای عربی در روابط با ایران شده بود، چندین بار هم مسئولان ایرانی براین مهم تاکید کرده بودند، آیا تا به حال گام‌های عملی دراین خصوص برداشته شده است؟ گفت: روابط و همکاری‌های ایران و قطر امروز در مسیر قابل قبولی پیش می‌رود؛ هرچند که ظرفیت‌های همکاری‌های دو کشور بسیار بیشتر است و امیدواریم دو ملت بزودی بتوانند به حداکثر ظرفیت همکاری‌های دوجانبه دست پیدا کنند. روابط ایران و قطر الگوی موفقی از همسایگی خوب مبتنی بر احترام متقابل به تمامیت سرزمینی و جایگاه برابر حقوقی در ارتباطات بین‌المللی است که امیدواریم روزی به مناسبات همه کشورهای منطقه تسری پیدا کند. آنچه در اینجا می‌توانم بگویم این است که جمهوری اسلامی ایران همواره از کاهش تنش‌های منطقه‌ای حمایت کرده و تلاش داشته است تا امنیت منطقه توسط کشورهای حوزه خلیج فارس تامین شود. در این مسیر پیشنهاد طرح‌های مفیدی از جمله تشکیل مجمع گفتگوهای منطقه‌ای، پیمان عدم تجاوز، پویش صلح هرمز، طرح چهارماده‌ای وزیر امورخارجه برای حل بحران یمن و ایفای نقش فعال در مذاکرات صلح یمن از سوی ایران ارائه شده است. ما از حسن نیت قطر در نقش آفرینی سازنده در منطقه و همینطور در مناسبات ایران و سایر کشورهای عربی استقبال می‌کنیم و به رایزنی‌های نزدیک با دوحه در این خصوص ادامه خواهیم داد.

علی ربیعی در پاسخ به آن سوال که با توجه به رخدادهای اخیر آمریکا به نظر شما عقل و درایت سیاسی فردی مثل ترامپ بیشتر است یا نامزد شکست خورده انتخابات ۸۸ در ایران گفت: این موضع شما ارتباطی با جایگاه سخنگویی دولت ندارد زیرا قرار است من در این جایگاه به تبیین نقطه نظرات دولت درخصوص مهمترین اقدامات، تصمیمات و عملکردها بپردازم.

تعهد در برابر تعهد و نقض در برابر نقض، پیام واحد و متفق ایران به آمریکا

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که اخیرا اظهاراتی از سوی مقام‌های عالی دولت مبنی بر بازگشت آمریکا به برجام صورت گرفته است برخی معتقد هستند که این نوع اظهارات ارسال پالس‌هایی ناامید کننده از دولت به طرف‌های مذاکره در برجام است ... از سوی دیگر مقام معظم رهبری در سخنرانی اخیرشان بر رفع کامل تحریم‌ها تاکید داشته و آن را شرط بازگشت آمریکا به برجام عنوان کردند. بر این مبنا که اگر تحریم‌ها برداشته شد، ‌برگشت آمریکا به برجام معنا خواهد داشت که اگر تحریم‌ها برداشته نشود ممکن است بازگشت آن‌ها به برجام به ضرر ما هم باشد. بفرمایید دولت در این زمینه چه پیام مشخصی را به ایالت متحده می‌رساند؟ گفت: در سوال شما معلوم نیست که اظهارات مقام‌های دولتی برای چه کسی ناامیدکننده بوده اما به هر حال موضع ما کاملاً روشن است و بارها از سوی رییس‌جمهور محترم و بنده از این تریبون نه تنها در بعد از پیروزی آقای بایدن در انتخابات بلکه قبل از آن هم خطاب به دولت ترامپ اعلام شده است. موضع ما تحت تاثیر انتخابات آمریکا نبوده و همواره در یک چارچوب اصولی طرح شده است. البته عده‌ای هم همیشه دوست داشتند به گونه‌‌های دیگر صحبت کنند اما برای دولت منافع ملی و اجرای مصوبات بوده است. ما همیشه تکرار کرده‌ایم که هرگاه طرف آمریکایی (فارغ از اینکه چه کسی رئیس جمهور آن باشد)، به تعهدات خود عمل کند، ما نیز آماده‌ایم که بطور کامل تعهدات خود را اجرا کنیم. تعهد در برابر تعهد و نقض در برابر نقض، پایه مواضع ما درباره برجام است. ما حتی در دوره دولت ترامپ گفتیم که اگر نسبت به برجام حساسیت دارید، به قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت عمل کنید که در اینصورت مکلف به لغو همه تحریم‌ها هستند. این تنها پیام واحدی است که متفقاً از ایران به ایالات متحده فرستاده می‌شود. تاکنون به طور روشن همین پیام را گفته‌ایم و مجدد بیان می‌کنیم. البته شاید برخی تمایل به این پیام نداشته باشند یا علاقه‌مند به ادامه تحریم‌ها باشند که آن موضوع دیگری است.

برای سلامت مردم تلاش‌های مجدانه انجام می‌شود

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که ظرفیت تولید داخلی کشور درخصوص واکسن چقدر است و چرا دولت بجای سرمایه‌گذاری بیشتر در این بخش کماکان بر واردات اتکای اصلی خود را گذاشته است؟ گفت: این گذاره که دولت سرمایه گذاری بیشتر بر واردات واکسن داشته صحیح نیست. همواره تکرار کرده‌ایم که تولید واکسن و واردات آن همزمان و در موازات هم پیش می‌روند و هیچ کدام خللی در روند انجام دیگری ایجاد نمی‌کند و سیاست دولت حمایت از سلامت مردم است. خوشبختانه هم در زمینه خرید و هم در زمینه تولید توفیقات خوبی بدست آمده است. فرآیند قیمت‌گذاری واکسن و داروی تولید داخل مشخص و مبتنی بر ریال است. البته دولت برای توسعه خطوط تولید واکسن‌های داخلی که تایید لازم را دریافت کنند حمایت کرده و در صورت نیاز تسهیلات ارزی ارائه خواهد کرد. براساس اعلام مسئولان مربوطه در وزارت بهداشت، ظرفیت تولید داخلی واکسن پس از تایید واکسن کرونا در تابستان ۱۴۰۰ حداقل ماهیانه بیش از ده میلیون دوز خواهد بود و حتی این عدد قابل افزایش نیز است. سرمایه‌گذاری و اعتماد دولت به تولید داخلی حداکثری بوده و شاید جزو نادر کشورهایی باشیم که به نسبت جمعیت و سهم در اقتصاد جهانی، این تعداد پلت فرم ساخت واکسن کرونا همزمان فعال شده باشد. بارها اعلام کرده‌ایم که تولید واکسن داخلی از ۴ مسیر که ۳ مسیر داخلی و تولید مشترک در حال پیگیری است. مجدد تاکید می‌کنم که سلامت مردم برای دولت اولویت اول است و برای آن تلاشهای همه جانبه انجام می‌شود.

از هرگونه مداخلات غیر کارشناسی در بورس باید پرهیز شود

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که دولت چه اقدامات حمایتی از بورس خواهد داشت؟ گفت: اتفاقا همه فعالان بازار سرمایه و کارشناسان اقتصادی خواهان حفظ استقلال بورس هستند. نهاد بورس در فلسفه وجودی خود یک نهاد مستقل از مداخله‌های دولتی است که در مقطع کنونی نشان داده می‌تواند محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری مردم و نیز جهت‌گیری سالم اقتصادی و همچنین تأمین منابع مالی بنگاه‌های دولتی، عمومی و خصوصی باشد. دولت کماکان در سطح حمایت از بازار سرمایه، حرکت می‌کند. همه ناظران و کارشناسان اقتصادی بارها تاکید کرده‌اند که بازار سرمایه، یک بازار زودبازده نیست و هیچ سرمایه‌گذاری نباید با هدف سوددهی در کوتاه مدت وارد این بازار بشود و قبل از انجام هرکاری باید از مشورت کارشناسان بهره ببرد. در عین حال، این نیز وظیفه مدیریت بازار سرمایه است تا سازوکاری تدوین کند که اشخاص حقیقی با آگاهی در این زمینه اقدام کنند. در این میان، وظیفه دولت هم، تقویت، حمایت و عدم مداخله در قوانین و سازوکارهای بورس و همچنین حمایت از تصمیمات شورای عالی بورس است. هرگونه قوانینی هم که در دولت و مجلس تدوین می‌شود، باید به مسایل بازار سرمایه توجه کامل داشته باشد. نباید اقدامی انجام شود که بر سرنوشت ده‌ها میلیون سهامدار حقیقی و خرد، تأثیر منفی بگذارد. کماکان بدون مداخله، از ابزارهای حمایتی غفلت نمی‌کند.

سخنگوی دولت درخصوص نتایج جلسه معاون اول رئیس‌جمهوری با حقوقی‌های بورس گفت: بازار سرمایه در همه دوران‌ها، یک بازار بدون ریسک نبوده و در عین حال، یک بازار بلندمدت برای سرمایه‌گذاری محسوب میشود؛ سود و زیان این بازار هم، نه در کوتاه مدت بلکه در بلندمدت مشخص میشود. بورس سازوکارهای ویژه خود را دارد. رسالت بورس، کشف قیمت واقعی محصولات این بازار است و سیاست گذاری های آن هم باید از طریق شورای عالی بورس انجام شود و از هرگونه مداخلات غیر کارشناسی در بورس باید پرهیز شود. سیاست‌های دولت نیز لحاظ‌ کردن حساسیت‌های بازار سرمایه در تصمیمات و وضع مقررات است. زیرا بازار بورس یک نهاد اصلی در ایجاد و حفظ تعادل در اقتصاد کشور است. دولت نیز همواره در پی تقویت و حمایت از بازار بورس بوده است. ضمن آنکه حضور حقوقی‌ها در بورس منفی نیست. اما این نکته را هم مد نظر دارد که مبادا برخی از حقوقی‌ها همکاری لازم را نداشته و رفتاری انجام بدهند که سرمایه‌گذاری افراد حقیقی خرد را با تنش مواجه کند. که در این زمینه اختیارات لازم به سازمان بورس داده شده است.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار