اعلام مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا

تهران (پانا) - در بیست و نهمین جلسه ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا که با حضور رئیس‌جمهوری برگزار شد، درخصوص موضوعاتی همچون، برگزاری مراسم های عزاداری در ایام محرم و صفر، چگونگی مدیریت برگزاری مراسم ها، تجمعات و سمینارها، گردشگری خارجی و اطلاع رسانی در حوزه کرونا، تصمیماتی اخذ و مصوبات مربوطه اعلام شد.

کد مطلب: ۱۰۹۸۹۵۷
لینک کوتاه کپی شد
اعلام مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا

به گزارش وبدا، براساس مصوبات این جلسه در مورد برگزاری مراسم عزاداری ابا عبدالله الحسین (ع) در ایام محرم و صفر، مقرر شد که کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه علمیه قم، شورای سیاستگذاری ائمه جمعه و جماعات و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برنامه های پیشنهادی خود را در اسرع وقت به دبیرخانه ارائه کرده و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز به همراه نهادهای ذی ربط، نسبت به اقناع و آموزش مسئولان هیأت ها، تکایا و حسینیه ها در مورد دلایل و چگونگی رعایت پروتکل های بهداشتی در مراسم محرم و صفر اقدام کند.

ضمانت اجرای مصوبه ستاد ملی درخصوص تمدید قراردادهای استیجاری

در این جلسه، درخصوص ضمانت اجرای مصوبه ستاد ملی درخصوص تمدید قراردادهای استیجاری، بر عدم صدور حکم تخلیه توسط محاکم دادگستری و شوراهای حل اختلاف در موارد مرتبط با مصوبه فوق تاکید و مقرر شد، کمیته اطلاع رسانی و مستندسازی ستاد ملی نسبت به آگاهی بخشی آحاد جامعه پیرامون مصوبه و فرایند اجرایی آن، اقدام موثرتری معمول کند.

چگونگی مدیریت برگزاری مراسم‌ها، تجمعات و سمینارها

همچنین در مورد مصوبات مربوط به چگونگی مدیریت برگزاری مراسم ها، تجمعات و سمینارها نیز مقرر شد که برگزاری مراسم ها و تجمعات در شهرهای سفید، زرد یا نارنجی صرفا برابر پروتکل های ابلاغی در مراکز تحت نظارت و کنترل انجام شود و در صورت برگزاری اینگونه مراسم ها و تجمعات در مراکزی غیر از تالارها و باغ تالارهای دارای مجوز، در وهله اول از ارائه خدمات اجتماعی و عمومی به این مراکز خودداری شده و در صورت تکرار نسبت به اعمال قانون در مورد مکان برگزاری، با هماهنگی دستگاه قضایی اقدام شود. لازم به ذکر است براساس این مصوبه، برگزاری هرگونه سمینار و همایش دولتی و غیردولتی در شهرهای سفید، زرد، نارنجی و قرمز، مگر در موارد استثنایی با تشخیص بالاترین مقام دستگاه، ممنوع است.

حوزه گردشگری خارجی

در ادامه، در مورد مصوبات حوزه گردشگری خارجی نیز برگزاری تورهای گروهی و تفریحی خارجی به مقصد ایران فعلا ممنوع اعلام شد. اما، ارائه خدمات مسافرتی و اقامتی برای سفرهای کاری و انفرادی به ایران با رعایت پروتکل های بهداشتی بلامانع است.

هماهنگی در اطلاع رسانی

براساس مصوبه مربوط به هماهنگی در اطلاع رسانی نیز مقرر شد؛ اطلاع رسانی در مورد آمار متوفیان، مبتلایان، درمان های دارویی، امور بهداشتی، تعطیلی یا محدودیت مشاغل و صنوف و مراکز و دیگر موارد مرتبط با بیماری کرونا صرفا از طریق مراجع رسمی مشخص شده و با هماهنگی با کمیته اطلاع رسانی انجام گیرد. همچنین، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی مرجع رسمی اطلاع رسانی در حوزه های درمانی و بهداشتی بوده و کمیته اجتماعی، امنیتی و انتظامی هم مرجع اطلاع رسانی در حوزه های محدودیت ها یا تعطیلی مشاغل در سطح کشوری و استانداری ها نیز مرجع اطلاع رسانی در سطح استانی هستند.

براساس این مصوبه، اطلاع رسانی غیر مسئولانه از طرف افراد مسئول در موارد بالا تخلف محسوب می شود.

لزوم تشدید نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی در اماکن عمومی

گفتنی است، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی، در این جلسه بر لزوم اقدامات موثرتر و بسیج همه امکانات استانی برای پیشگیری و درمان بیماری، ترویج فرهنگ استفاده از ماسک، رعایت فاصله بهداشتی و بهداشت شخصی و عدم شرکت در تجمعات، رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی در مراکز تولیدی برای تاب آوری اقتصادی، حفاظت از سلامت کارگران و حفظ سطح مطلوب تولید و اشتغال، تقویت امکانات حفاظتی و رفاه و انگیزه کادر درمانی، تشدید نظارت بر اجرای دستورالعمل های بهداشتی در مطب پزشکان، مساجد، مراکز اداری، مترو و مراکز خرید، بررسی میزان اثربخشی مصوبات ستاد در مورد کنترل افزایش اجاره بها، مواجهه جدی با مشکل پنهان کاری افراد مبتلا و برنامه ریزی مناسب برای ایام، طول زمان، تهویه و فاصله بهداشتی در مجالس محرم، تاکید کرد.

بهبود نسبی وضعیت توزیع برخی داروهای موثر در درمان کرونا

در ادامه نیز دکتر سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کووید ۱۹ و همچنین روند ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در کشور، به جدیت عموم مردم در استفاده از ماسک اشاره کرده و از افزایش تعداد مراکز ۱۶ ساعته سرپایی به ۱۲۰۰ مرکز و بهبود نسبی وضعیت توزیع برخی داروهای موثر در درمان کرونا، خبرداد.

وی با بیان اینکه در استان های هرمزگان، خوزستان، بوشهر و کردستان در مورد ابتلا به کرونا آرامش نسبی برقرار شده، درخصوص استان های زنجان، کرمان، قزوین، فارس و خراسان رضوی، ابراز نگرانی کرد.

تداوم ممنوعیت پذیرش تورهای دسته جمعی توریستی خارجی

همچنین، در ادامه بیست و نهمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور نیز درخصوص مصوبات مربوط به کمیته انتظامی، اجتماعی و امنیتی، با اشاره به تداوم ممنوعیت پذیرش تورهای دسته جمعی توریستی خارجی، بر بررسی برگزاری مراسم محرم و صفر در هفته جاری، وضعیت مناسب اجرای مصوبه ستاد ملی درخصوص تمدید قراردادهای استیجاری و مدیریت برگزاری تجمعات اداری و علمی، تاکید کرد.

مشکل استفاده از پول نقد در مبادلات مالی

براساس این گزارش، دکتر علیرضا رییسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این جلسه، ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت بیماری در جهان و ایران، رابطه میان حضور حفاظت نشده مردم در جامعه با اوج گرفتن بیماری، وضعیت رعایت دستورالعمل های بهداشتی در میان صنوف و اماکن مختلف، تشدید نظارت بر رعایت دستورالعمل های بهداشتی و بهبود وضعیت رعایت دستورالعمل ها، بر مشکل استفاده از پول نقد در مبادلات مالی و فرایند تعهد گرفتن از افراد دارای علائم مثبت و اطلاع رسانی به محل اشتغال افراد، تاکید کرد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار