پرچم سوئد در مقر ناتو به اهتزاز درآمد

تهران (پانا) - پس از سفر روز پنجشنبه «اولف کریسترسون»، نخست‌وزیر سوئد به واشنگتن و امضای سند عضویت این کشور در ناتو توسط آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، امروز (دوشنبه) پرچم این کشور در مقر ناتو در بروکسل به اهتزاز در آمد و این کشور رسما سی‌ودومین عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) شد.

کد مطلب: ۱۴۶۳۲۴۱
لینک کوتاه کپی شد
پرچم سوئد در مقر ناتو به اهتزاز درآمد

در مراسم اهتزاز پرچم سوئد، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو از سفیر جدید سوئد در این سازمان استقبال کرد.

نخست وزیر سوئد در واشنگتن عضویت کشورش در ناتو را «یک پیروزی برای آزادی» خوانده بود.

براساس گزارش اسپوتنیک، روسیه پیش‌تر متعهد شده که در واکنش به الحاق استکهلم «اقدامات متقابل» اتخاذ کند که به شرایط و میزان ادغام سوئد در ناتو بستگی دارد.

الحاق سوئد، پس از پیوستن فنلاند در سال گذشته، به این معنی است که همه کشورهای همسایه دریای بالتیک، به‌استثنای روسیه، اکنون عضو پیمان آتلانتیک شمالی هستند.

سوئد و فنلاند، اگرچه از طریق عضویت در اتحادیه اروپا از نظر نظامی به کشورهای اروپایی و ایالات متحده نزدیک بودند، اما پیش از این و قبل از جنگ اوکراین ترجیح می‌دادند از اتحادی که در طول جنگ سرد علیه اتحاد جماهیر شوروی شکل گرفت، دور بمانند.

اگرچه سوئد به نیروهای حافظ صلح بین‌المللی کمک می‌کند، اما از زمان درگیری با نروژ در سال ۱۸۱۴، تاکنون جنگی را تجربه نکرده است.

هلسینکی و استکهلم به طور هم‌زمان نامزدی خود را برای پیوستن به ناتو در سال ۲۰۲۲ در واکنش به حمله روسیه به اوکراین اعلام کردند.

بر اساس یک نظرسنجی، اکثر سوئدی‌ها معتقدند که کشورشان «فداکاری‌های بیش از حدی» برای عضویت در ناتو انجام داده است ولی درعین‌حال امنیت سوئد با این عضویت تقویت می‌شود.

سوئد در ابتدای دسامبر توافقنامه‌ای را امضا کرد که به ایالات متحده اجازه دسترسی به ۱۷ پایگاه نظامی در خاک خود را می‌دهد.

 

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار