میرزویان:

ارمنستان به دنبال گسترش روابط خود با اتحادیه اروپا است

تهران (پانا) - وزیر امورخارجه ارمنستان تایید کرد عضویت این کشور در اتحادیه اروپا در ایروان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و آن‌ها به دنبال گسترش روابط خود با اتحادیه اروپا هستند.

کد مطلب: ۱۴۶۲۸۷۵
لینک کوتاه کپی شد
ارمنستان به دنبال گسترش روابط خود با اتحادیه اروپا است

آرارات میرزویان، وزیر امور خارجه ارمنستان روز شنبه گفت ایده عضویت در اتحادیه اروپا از جمله موضوعاتی است که در این کشور به‌طور قابل توجهی مورد بحث قرار گرفته است.

نیکول پاشینیان، نخست‌وزیر ارمنستان پیشتر و در جلسه‌ای غیرعلنی با اعضای مجمع ملی این کشور گفته بود ارمنستان باید به اتحادیه اروپا بپیوندد و درخواست برای انجام این کار می‌بایست تا پاییز سال جاری (میلادی) ارائه شود.

پاشینیان در این نشست گفت غرب خواستار گام‌های عملی ایروان برای جدایی از روسیه و حذف آن از منطقه است و در شرایط کنونی ارمنستان چاره‌ای جز تحقق خواسته‌های غرب ندارد، زیرا روسیه به ما پشت کرده است.

روابط ایروان با مسکو در پی تنش‌ها بر سر قره‌باغ شدت گرفته است. ارمنستان که عضو «پیمان امنیت جمعی» به رهبری روسیه است، بارها مسکو را به عدم حمایت از این کشور در تنش‌ها با جمهوری آذربایجان متهم کرده است. ایروان اخیرا عضویت در این ائتلاف را تعلیق کرده است.

میرزویان در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی تی‌آرتی ترکیه تصریح کرد: «با در نظر گرفتن تمام چالش‌هایی که در طول این چند سال، سه سال، چهار سال اخیر با آن‌ها مواجه بوده‌ایم، امروزه بسیاری از فرصت‌های جدید عمدتاً در ارمنستان مورد بحث قرار می‌گیرند. باید بگویم که این موضوعات، شامل ایده‌ عضویت در اتحادیه اروپا نیز می‌شود».

وی همچنین گفت: «من فقط می‌توانم اضافه کنم که مردم ارمنستان آرمان اروپایی دارند. ما در حال عبور از یک فرآیند هستیم و باید ببینیم چه می‌شود. هیچ‌کس نمی‌تواند مطمئن باشد یا هیچ کس نمی‌تواند پایان این روند را پیش‌بینی کند».

وزیر امور خارجه ارمنستان در ادامه گفت که ایروان فرصت‌های جدیدی برای همکاری با فرانسه و ایالات متحده دارد، از جمله گفت‌وگوی راهبردی با واشنگتن.

میرزویان افزود: «برای اتحادیه اروپا نیز می‌توانم همین را بگویم. ما با اتحادیه اروپا توافق‌نامه CEPA (توافق‌نامه مشارکت جامع و پیشرفته) را داریم و اکنون به فراتر از این توافق نگاه می‌کنیم. ما همچنین در مورد لغو یا تسهیل ویزا گفت‌وگو می‌کنیم. درباره چندین ابزار جدید که می‌تواند در روابط ما استفاده شود نیز بحث می‌کنیم».

این مقام ارشد ارمنستان خاطر نشان کرد: «من همچنین باید اضافه کنم که برای اولین بار در تاریخ، اتحادیه اروپا در امور امنیتی در منطقه ما نیز دخالت دارد. احتمالاً می‌دانید که یک هیأت غیرنظامی اتحادیه اروپا در جمهوری ارمنستان مستقر است و بر مناطق مرزی، مرز بین ارمنستان و (جمهوری) آذربایجان نظارت می‌کند».

آلن سیمونیان، رئیس پارلمان ارمنستان در فوریه ۲۰۲۳ در پاسخ به این سوال که آیا ایروان قصد تعمیق روابط با اتحادیه اروپا را دارد، گفت که کشورش به گونه‌ای عمل خواهد کرد که امنیت کامل آن را تضمین کند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار