کانادا، استرالیا و نیوزیلند خواشتار آتش‌بس فوری در غزه شدند

تهران (پانا) - سران کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند برقراری آتش‌بسی فوری در غزه به دلایل انسان‌دوستانه را خواستار شدند.

کد مطلب: ۱۴۵۹۶۰۱
لینک کوتاه کپی شد
کانادا، استرالیا و نیوزیلند خواشتار آتش‌بس فوری در غزه شدند

سران کشورهای کانادا، استرالیا و نیوزیلند امروز پنج‌شنبه به گزارش‌ها درباره احتمال حمله زمینی رژیم صهیونیستی به رفح، واقع در جنوب غزه واکنش نشان داده و با انتشار بیانیه مشترکی برقراری آتش‌بس فوری در غزه به دلایل انسان‌دوستانه را خواستار شدند.

سران این سه کشور در بیانیه خود اعلام کردند که بابت نشانه‌های موجود دال بر برنامه‌ریزی رژیم صهیونیستی برای حمله‌ای زمینی به رفح به شدت نگران هستند چراکه عملیات نظامی در این شهر فاجعه‌بار خواهد بود.

همچنین آن‌ها در بیانیه خود تاکید کردند: «حدود ۱.۵ میلیون فلسطینی به این منطقه (رفح) پناه آوردند که از جمله آنها تعدادی از شهروندان ما و خانواده‌هایشان است و با توجه به وضعیت انسانی رو به وخامت غزه، اثرات عملیات نظامی گسترده برای غیرنظامیان فلسطینی ویرانگر خواهد بود».

در ادامه این بیانیه نیز آمده است: «نیاز مبرمی به آتش‌بس فوری به دلایل انسان‌دوستانه وجود دارد، ما کابینه اسرائیل را تشویق می‌کنیم در این مسیر قدم برندارد چراکه جای دیگری وجود ندارد که غیرنظامیان به آنجا بروند».

«بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی چهارشنبه مدعی شد که این رژیم پس از خروج غیرنظامیان از مناطق جنگی، عملیات قدرتمندی را در رفح آغاز خواهد کرد.

سران سه کشور یاد شده در بیانیه خود از رژیم صهیونیستی خواستند که این حمله را آغاز نکند و از جنبش حماس نیز خواستند در برابر هرگونه آتش‌بس اسرائیلی، آنها نیز همین کار را انجام دهند.

همچنین در این بیانیه تاکید شد، «اتفاق نظر بین‌المللی روبه‌فزونی وجود دارد و اسرائیل باید به دوستانش و جامعه بین‌الملل گوش دهد چراکه حمایت از غیرنظامیان بر اساس قوانین بین‌المللی حقوق بشر، موضوعی بسیار بااهمیت و موردنظر است و نمی‌توان غیرنظامیان فلسطینی را مجبور کرد که هزینه جنگ را بپردازند».

در بخش دیگری از این بیانیه مشترک به کمک‌های بشردوستانه به ساکنان غزه اشاره و تاکید شده «نیاز به کمک‌های بشردوستانه در غزه هیچ زمانی تا این اندازه زیاد نبوده، امدادرسانی‌های سریع، درامنیت و بدون مانعی برای غیرنظامیان باید انجام شود، دیوان بین‌المللی دادگستری آشکار اعلام کرد که اسرائیل باید ارائه خدمات اصلی و کمک ‌های بشردوستانه را تضمین کرده و از غیرنظامیان حمایت کند و حکم‌های دادگاه درباره تدابیر موقت الزام‌آور هستند».

سه کشور کانادا، استرالیا و نیوزیلند در ادامه بیانیه مشترک خود با اشاره به نیاز به یک راه‌حل سیاسی که از راه مذاکرات برای برقراری صلح و امنیت دائمی حاصل شود، برقراری آتش‌بس را برای تضمین صلح دائمی برای دو طرف اسرائیلی و فلسطینی ضروری دانستند.

چهارشنبه نیز اسپانیا و ایرلند برقراری آتش‌بس فوری در غزه را برای جلوگیری از وخامت اوضاع خواستار شده و بر لزوم تداوم فعالیت آژانس آنروا و حمایت از آن تاکید و اعلام کردند که برقراری آتش‌بس می‌تواند روند ارسال کمک‌های بشردوستانه را سهولت بخشد.

طبق آمار روز چهارشنبه وزارت بهداشت غزه، تاکنون تعداد شهدای غزه از زمان آغاز حملات رژیم صهیونیستی در هفتم اکتبر ۲۰۲۳ از ۲۸ هزار و ۵۰۰ تن فراتر رفته و زخمی‌ها نیز به بیش از ۶۸ هزار و ۳۰۰ تن رسیده است.

ساکنان غزه با شرایط انسانی بسیار سختی ناشی از محاصره مستمر این منطقه همزمان با حملات وحشیانه رژیم صهیونیستی روبه‌رو هستند.

این رژیم مراکز درمانی نوار غزه را تخریب کرده و مانع از انتقال آب، غذا و دارو به این منطقه می‌شود در نتیجه ده‌ها فلسطینی در اثر شیوع بیماری‌های مختلف، گرسنگی و سرمای هوا جان خود را از دست می‌دهند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار