وزیر نفت خبر داد:

افزایش ۱۸ میلیون لیتری تولید بنزین

تهران (پانا) - وزیر نفت از افزایش ۱۸ میلیون لیتری تولید بنزین و ۸ میلیون لیتری تولید گازوئیل در دولت سیزدهم خبر داد و گفت ظرفیت پالایشی کشور به ۲ میلیون و ۳۷۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

کد مطلب: ۱۴۶۴۲۴۰
لینک کوتاه کپی شد
افزایش ۱۸ میلیون لیتری تولید بنزین

جواد اوجی در آخرین جلسه هیات دولت در سال ۱۴۰۲ با ارایه گزارشی از عملکرد وزارت نفت، اظهار داشت: تولید گاز ال پی جی از ۳.۲ میلیون تن در سال ۱۳۹۹ به ۶.۵ میلیون تن در سال جاری افزایش داشته که همه جای دنیا هم در اروپا و هم آسیا برای آن تقاضا وجود دارد.

وی با اعلام اینکه ۳۲ میلیون مترمکعب گازهای مشعل در سال آینده جمع‌آوری خواهد شد، ادامه داد: جمع‌آوری گازهای مشعل از ۰.۴ میلیون مترمکعب در سال ۱۳۹۹ به ۱۱.۵ میلیون مترمکعب در سال ۱۴۰۲ رسیده است که طبق برنامه‌ریزی‌های در سال ۱۴۰۴ به ۶۴ میلیون مترمکعب می‌رسد.

وزیر نفت به افزایش ظرفیت پالایشی نفت خام و میعانات گازی اشاره کرد و گفت: ظرفیت پالایشی کشور ظرفیت پالایش از ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه در روز در سال ۱۴۰۰ به ۲ میلیون و ۳۷۰ هزار بشکه در سال ۱۴۰۲ افزایش یافته که با وارد مدار شدن پالایشگاه آبادان ۱۸ میلیون لیتر به تولید بنزین و ۸ میلیون لیتر به تولید گازوئیل افزوده شده است.

اوجی از افزایش تولید محصولات پتروشیمی از ۶۵ به ۷۵ میلیون تن طی سال‌های ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ خبر داد و اعلام کرد: افزایش وزنی صادرات محصولات پتروشیمی نیز از ۲۹ میلیون تن در سال ۱۳۹۹ به ۲۴.۴ در سال ۱۴۰۲ رسیده که رشد ۱۹ درصدی را نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه حجم و ارزش تجارت نفت، پتروشیمی و گاز در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، اظهار کرد: ۱۲ میلیارد دلار مربوط به بخش پتروشیمی بوده و حدود ۵ میلیارد دلار سهم ال پی جی است.

وزیر نفت تصریح کرد: همچنین ۳۵ میلیارد دلار صادرات نفت انجام شده و تجارت در بخش پالایشی هم ۸ میلیارد دلار بوده که حدود ۵۰ میلیارد دلار تجارت نفت و گاز در سال جاری است.

 

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار