خبر خوب برای فعالان تجارت خارجی؛

فرایند تعیین استاندارد کالاهای وارداتی تا خرداد تغییر نمی‌کند

تهران (پانا) - پیرو شکایت فعالان تجارت خارجی به هیئت مقررات‌زدایی و بهبود فضای کسب و کار، سازمان ملی استاندارد و آزمایشگاه‌های مرتبط، فعلا به روال قبلی خود در تعیین ماهیت ادامه می‌دهند.

کد مطلب: ۱۴۶۲۵۱۷
لینک کوتاه کپی شد
فرایند تعیین استاندارد کالاهای وارداتی تا خرداد تغییر نمی‌کند

‌به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت‌، پیرو شکایت فعالان تجارت خارجی به هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار در خصوص «تعیین ماهیت کالاهای وارده در گمرک» موضوع در جلسه هفت اسفندماه سال‌ جاری هیئت، بررسی و مقرر شد سازمان ملی استاندارد ایران و آزمایشگاه‌های مرتبط، روال قبلی خود را در تعیین ماهیت کالاهای وارده به گمرک حداقل تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۳ ادامه دهند و تغییر احتمالی در روش‌های تعیین ماهیت کالا را حداقل سه ماه قبل از اجرا به اطلاع گمرک و فعالان تجارت خارجی برسانند.

لازم به یادآوری است، بر اساس حکم ماده ۲۴ قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، دستگاه‌های اجرایی مکلفند تغییر در رویه‌های اجرایی مرتبط با کسب و کارها را مدتی قبل از اجرا به اطلاع عموم برسانند.

بنابراین با عنایت به مراتب مذکور و نظر به حکم تبصره ۳ ماده ۷ اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ مبنی بر لازم الاجرا بودن مصوبات هیئت مقررات زدایی و بهبود فضای کسب و کار برای همه دستگاه‌های اجرایی و نظر به حضور دستگاه‌های نظارتی دادستانی، سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور در این هیات موضوع یاد شده برای سازمان استاندارد لازم‌الاجرا است.

شایان ذکر است، یکی از موضوعات محل اختلاف در چند هفته اخیر، مقوله فرایند تعیین ماهیت کالا توسط سازمان ملی استاندارد ایران بود.

بدین معنا که سازمان ملی استاندارد پیگیر این بود که این فرایند دچار تغییراتی شده و مسئولیت از استاندارد گرفته شود.

در این حال، به دنبال مصوبه هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار، جلسات و نشست هایی برگزار و مقرر شد سازمان ملی استاندارد ایران و آزمایشگاه‌های مرتبطروال قبلی خود را در تعیین ماهیت کالاهای وارده به گمرک حداقل تا پایان خرداد ماه سال ۱۴۰۳ ادامه دهند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار