سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید مطرح‌کرد:

شناسایی پهنه‌های سکونتگاهی جدید در سواحل خلیج‌فارس و دریای‌عمان

تهران (پانا) - سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید با بیان شناسایی پهنه‌های سکونتگاهی جدید در سواحل خلیج‌فارس و دریای‌عمان، گفت درصدد هستیم تا در اجرای این پروژه بین استان‌های ساحلی جنوب ایران با سایر استان‌های کشور، هم‌پیوندی‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری، مدیریتی و هم‌پیوندی‌های اجتماعی و فرهنگی برقرار شود.

کد مطلب: ۱۴۶۰۵۱۱
لینک کوتاه کپی شد
شناسایی پهنه‌های سکونتگاهی جدید در سواحل خلیج‌فارس و دریای‌عمان

به گزارش وزارت راه و شهرسازی، «سعید غفوری» درباره برنامه آن شرکت برای ساخت شهرک‌ها و شهرهای جدید در منطقه مکران، افزود: شهرهای ساحلی بزرگ‌ترین پروژه زیرساختی و سکونتگاهی تاریخ ایران و منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود که در گام نخست ۲ میلیون نفر جمعیت و حجم بسیاری از زیرساخت‌ها و خدمات روبنایی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

شناسایی پهنه‌های دارای قابلیت ساخت سکونتگاه جدید در سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان

سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید با تاکید بر اینکه در اجرای سیاست‌های کلی توسعه دریا محور، ابلاغی رهبر معظم انقلاب بخشی از اقدامات در حال پیگیری است، توضیح‌داد: در اجرای سیاست های ابلاغی و با هدف مدیریت توزیع جمعیت و فعالیت در شرایط کاهش منابع آبی کشور، مسائل زیست محیطی و تراکم بیش از حد برخی از مادرشهرها از یک سو و لزوم بهره‌گیری از اقتصاد دریامحور در بازار رقابت جهانی از سوی دیگر، شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، اقدام به شناسایی پهنه های دارای قابلیت ساخت سکونتگاه جدید در سواحل خلیج فارس و دریای عمان کرده است.

به گفته غفوری، این سکونتگاه‌ها مجموعه‌های کاملی متشکل از فضاهایی برای فعالیت‌های متنوع اقتصادی در مقیاس محلی، ملی و بین المللی، سکونت اقشار مختلف اقتصادی و اجتماعی، فضاهای خدماتی پشتیبان بخش‌های تولید و گردشگری ساحلی و دریایی و کشاورزی و سایر فعالیت هایی است که یک سکونتگاه کامل را شکل می‌دهد.

وی توضیح‌داد: این حرکت در این مقیاس بزرگترین پروژه زیرساختی و سکونتگاهی تاریخ کشور و حتی منطقه خاورمیانه محسوب می‌شود که در گام نخست بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت و حجم بسیاری از زیرساخت‌ها و خدمات روبنایی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین، بهره‌گیری از توان بخش خصوصی داخلی و خارجی، جامعه تخصصی، دانشگاهی و توانمندسازی جامعه محلی و بومی و برگشت عواید ناشی از توسعه به همه اقشار جامعه، از رویکردهای اصلی حاکم بر این حرکت است.

غفوری تصریح‌کرد: تلاش بر این است در این پروژه بین استان‌های ساحلی جنوب ایران با سایر استان‌های کشور، هم‌پیوندی‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری، مدیریتی و هم‌پیوندی‌های اجتماعی و فرهنگی برقرار شود. برای تحقق این هدف نیز هماهنگی‌ها و جلسات متعددی با استانداران و مدیران استان‌های غیرساحلی (سواحل جنوب کشور) برگزار شده و ساختاری از همکاری در سطح ملی حول این محور در حال شکل‌گیری است.

فرصت‌های سرمایه‌گذاری و سازوکارهای همکاری مشترک معرفی می‌شود

وی تاکید کرد: یکی از برنامه‌های شرکت عمران شهرهای جدید برای معرفی دستاوردها و انتظارات این پروژه، برگزاری همایشی در سطح ملی و با حضور سرمایه‌گذاران بخش خصوصی برای معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و سازوکارهای همکاری مشترک است که در آینده‌ای نزدیک برگزار خواهد شد.

غفوری گفت: در گام نخست، ۲۷ پهنه مستعد استقرار این سکونتگاه‌ها در چهار استان ساحلی جنوب شناسایی و مکان آنها به تصویب استان‌ها و شورای عالی شهرسازی و معماری رسید.

به گفته وی، در گام دوم، مطالعات برنامه‌ریزی فضایی و طرح جامع این سکونتگاه‌ها در دستور کار شرکت عمران شهرهای جدید قرار گرفته و با سرعت بسیار خوب، عملیات اجرایی دو سکونتگاه از این تعداد شامل شهر جدید خلیج فارس در شرق شهر بندرعباس و شهر جدید مکران مرکزی در منتهی‌الیه شرقی استان هرمزگان در سفر استانی هیات دولت و با حضور وزیر راه و شهرسازی هم‌زمان با آغاز دهه مبارک فجر آغاز شد.

این مقام مسوول خاطرنشان‌کرد: انتظار این است که عملیات اجرایی سه شهر جدید دیگر تا شهریور ماه ۱۴۰۳ آغاز شود و در مجموع، ظرفیت جمعیت‌پذیری این پنج سکونتگاه بیش از ۵۰۰ هزار نفر خواهد بود.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار