موافقتنامه انتقال برق میان ایران و ترکیه امضا شد

تهران (پانا)- سرپرست شرکت مدیریت شبکه برق ایران اعلام کرد قرارداد بهره برداری خط ۴۰۰ کیلوولت خوی (ایران) - وان (ترکیه) با ظرفیت ۶۰۰ مگاوات ما بین شرکت مدیریت شبکه برق ایران و شرکت تیاش ترکیه امضا شد.

کد مطلب: ۱۴۴۳۲۵۱
لینک کوتاه کپی شد
موافقتنامه انتقال برق میان ایران و ترکیه امضا شد

عصر چهارشنبه چهارم بهمن ماه با حضور ابراهیم رئیسی و رجب طیب اردوغان روسای جمهوری اسلامی ایران و ‌ترکیه، مهدی مقیم زاده و اورهان کالدیریم به منظور بهره برداری از خط ۴۰۰ کیلوولت HVDC-BtB خوی (ایران) - وان (ترکیه)، قرارداد بهره برداری خط ما بین شرکت مدیریت شبکه برق ایران و شرکت تیاش ترکیه را در آنکارا امضا و مبادله کردند.

مهدی مقیم زاده با بیان اینکه این قرارداد در ۳۱ بند و ۲۷ پیوست تنظیم شده است گفت: بهره برداری خط با اتصال BtB HVDC در پست وان از تجهیزات با فناوری روز استفاده می کند که نخستین تجربه اتصال برون مرزی ایران از طریق زیرساخت HVDC است .
وی افزود : به منظور بهره برداری مطمئن خط، همه ابعاد فنی این قرار داد اعم از بهره برداری، کنترل، برنامه ریزی تبادل ، تعمیرات، حفاظت، سنجش انرژی، مخابرات، تبادل داده، شرایط اضطراری، حوادث، بازیابی و استانداردها در قالب موافقتنامه بهره برداری تنظیم شده است.
وی ادامه داد : ایستگاه های BtB HVDC به منظور بهره برداری و اتصال شبکه دو کشور با استانداردها و یا کمیت های متفاوت فرکانس، ولتاژ و فاز مورد استفاده قرار می گیرند و به این نوع اتصال، آسنکرون گفته می شود.
سرپرست مدیریت شبکه برق ایران خاطرنشان کرد : بهره برداری آزمایشی این ایستگاه در سال گذشته با موفقیت انجام شد و با امضا این سند آماده بهره برداری دائم است که امکان تبادل و تجارت برق با ترکیه و سایر کشورهای اروپایی را فراهم می کند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار