عملیاتی کردن ساز و کار تهاتر در پرداخت‌های ارزی

تهران (پانا) - رئیس کل بانک مرکزی می‌‌گوید طراحی و عملیاتی کردن سازوکارهای ویژه (از جمله تهاتر) برای دریافت‌ها و پرداخت‌های ارزی و گسترش عملیات بازار متشکل ارزی از سیاست‌های بانک مرکزی در حوزه ارزی است.

کد مطلب: ۱۲۰۶۳۴۷
لینک کوتاه کپی شد
عملیاتی کردن ساز و کار تهاتر در پرداخت‌های ارزی

به گزارش بانک مرکزی، علی‌اکبر کمیجانی در پیامی ضمن تبریک شصت و یکمین سالروز تأسیس بانک مرکزی افزود: طی سه سال گذشته این بانک از تمام ظرفیت خود استفاده کرده تا ضمن ایجاد ثبات در اقتصاد بتواند با وجود تحریم‌ها نیازهای ارزی و ریالی فعالیت‌های اقتصادی را به نحو مناسب تأمین کند و به طور خاص در سال‌های اخیر تأمین ارز کالاهای اساسی، دارو و واکسن کووید ۱۹ را در اولویت خود قرار داده است.

کمیجانی گفت: طی حدود سه سال و نیم گذشته اقتصاد ایران تحت فشار شدیدترین تحریم‌های اقتصادی تاریخ قرار گرفته و بانک مرکزی به عنوان ستون نظام مالی کشور در معرض و مرکز حملات مستقیم در جنگ اقتصادی قرار داشته است. خوشبختانه با تدابیر به عمل آمده، امروز تحریم‌های حداکثری دشمنان کشور حتی به زعم آنها با شکست مواجه شده است. البته این تحریم‌ها دارای اثرات منفی بر اقتصاد به ویژه در حوزه‌های نرخ ارز و تورم بوده است.

وی افزود: در این سال‌ها، بانک مرکزی از تمام ظرفیت خود استفاده کرده تا بتواند با وجود تحریم‌ها نیازهای ارزی و ریالی فعالیت‌های اقتصادی را به نحو مناسب تأمین کند و به طور خاص در سال‌های اخیر تأمین ارز کالاهای اساسی، دارو و واکسن کووید ۱۹ را در اولویت خود قرار داده تا در این شرایط تحریمی و شیوع بیماری کرونا در حفاظت از اقتصاد کشور و سلامت مردم عزیز نقش آفرینی کند.

عالی‌ترین مقام بانک مرکزی رئوس اقدامات سیاستی این بانک در حوزه‌های سیاست‌گذاری پولی، اعتباری، ارزی، نظارتی، فناوری‌های نوین و حقوقی را برشمرد و تصریح کرد: نوین‌سازی چارچوب سیاست‌گذاری پولی و اجرای عملیات بازار باز، اولویت‌بندی تسهیلات بانکی به منظور تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی، تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط و شرکت‌های دانش‌بنیان، تسهیلات مربوط به خرید تضمینی گندم و سایر محصولات کشاورزی و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج و همچنین اعطای تسهیلات حمایتی به بنگاه‌ها و خانوارهای آسیب‌دیده از بیماری کرونا از جمله اقدامات سیاستی این بانک در این زمینه بوده است.

به گفته کمیجانی مدیریت واردات و تأمین ارز ترجیحی کالاهای اساسی و ضروری، طراحی و عملیاتی کردن سازوکارهای ویژه (از جمله تهاتر) برای دریافت‌ها و پرداخت‌های ارزی و گسترش عملیات بازار متشکل ارزی از دیگر سیاست‌های بانک مرکزی در حوزه ارزی است.

رئیس شورای پول و اعتبار به سایر اقدامات سیاستی اشاره و تأکید کرد: ادغام بانک‌ها و مؤسسات اعتباری وابسته به نیروهای مسلح، تکمیل فرآیند اجرای کامل قانون جدید صدور چک، راه‌اندازی سامانه‌های مختلف در حوزه نظام‌های پرداخت، ارزی، اعتباری و اطلاعات بانکی و پیگیری جدی پرونده‌های بین‌المللی طرح شده بر علیه بانک مرکزی ایران در دادگاه‌های بین‌المللی و توفیق در احقاق حقوق ملت ایران از مهم‌ترین محورهای اقدامات سیاستی بانک مرکزی است.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار