معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی:

زمین مورد نیاز برای طرح جوانی جمعیت در خراسان جنوبی تأمین شده است

بیرجند (پانا) - معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان جنوبی گفت: زمین مورد نیاز برای طرح جوانی جمعیت در خراسان جنوبی تأمین شده است.

کد مطلب: ۱۴۴۶۵۴۹
لینک کوتاه کپی شد
زمین مورد نیاز برای طرح جوانی جمعیت در خراسان جنوبی تأمین شده است

سیدمحمدرضا طالبی در جلسه ستاد حمایت از خانواده و جوانی جمعیت استان، گفت: همه قوانین نظام لازم الاجرا هستند، اما با توجه به دغدغه های مقام معظم رهبری درخصوص قانون جوانی جمعیت و این که اگر پیری جمعیت ایران تداوم داشته باشد به تهدید در موضوع های امنیتی، اجتماعی و اقتصادی تبدیل خواهد شد باید اجرای قانون جوانی جمعیت در اولویت قرار گیرد.
به گفته وی؛ قانون جوانی جمعیت، قانونی جامع با مشوق های خوبی برای مزدوجین و فرزند آوری است و همه دستگاه ها باید برای اجرای این قانون اهتمام ویژه ای داشته باشند.

معاون استاندار با بیان اینکه اجرای قانون جوانی جمعیت بر دیگر قوانین قبل آن ارجحیت دارد، خاطرنشان کرد: گاه شاهدیم که قوانین به جای تفسیر به نفع مزدوجین و متولدین، به نفع دستگاه های اجرایی تفسیر می شود.

طالبی اظهار داشت: در قانون مرخصی دوران بارداری پیش بینی شده، اما بعضی از مدیران دستگاها به دلایلی از انجام آن و یا از رفتن بانوان به مرخصی ساعتی کوتاه مدت برای شیردادن به فرزندان خود جلوگیری می کنند.
وی متذکر شد: با مدیران سازمان ها و نهادهایی که با مرخصی زایمان و یا مرخصی ساعتی بانوان همکار خود موافقت نکنند، برخورد خواهد شد.

معاون استاندار با بیان اینکه مدیران دستگاه های اجرایی باید امور مربوط به این موضوع را مدیریت کنند ، تصریح کرد: اجرای خوب قوانین موجود ، منجر به نتایج مثبتی در این زمینه خواهد شد و اگر روند اجرای قانون را برای مردم تسهیل نکنیم و مردم در عمل شاهد اجرای این قوانین نباشند، برای ازدواج و فرزند آوری اقدام نخواهند کرد.
طالبی تأکید کرد: تأمین اجتماعی استان باید طی مکاتبه ای با تهران، زمینه استفاده بانوان از زایمان رایگان در بیمارستان های خود را فراهم کند.

به گفته وی، همه ما موظفیم قوانین موجود در این زمینه را به ویژه بندهای مربوط به موارد تشویقی را اجرا کنیم.

طالبی اظهار کرد: برای واگذاری زمین به افراد دارای فرزند سوم به بالا هم در شهرستان های استان اقدامات مناسبی انجام شده و با پیگیری های استاندار و حوزه عمرانی استانداری مشکل زمین در این زمینه در بیرجند حل شده است.

معاون استاندار گفت: بخشی از 270 هکتار زمین ملحق شده به محدوده شهر بیرجند ، برای جوانی جمعیت در نظر گرفته شده و در آینده نزدیک زمین های پیش بینی شده به افراد دارای شرایط واگذار خواهد شد.

به گفته وی؛ با توجه به محدودیت زمین در بیرجند، قطعات زمین به شکل طبقاتی واگذار خواهند شد.

طالبی با تشکر از بانک هایی که صددرصد منابع ازدواج و فرزندآوری را در قالب تسهیلات پرداخت کرده اند، گفت: بعضی از بانک ها با وجود داشتن منابع لازم در این خصوص، تنها درصد کمی از آن را پرداخت کرده اند مانند بانک تجارت که تنها 30 درصد منابع مورد نظر را پرداخت و 70 درصد دیگر آن را به پرداخت نکرده که این موضوع خلاف قانون است.

وی با ذکر این نکته که در حوزه دانشجویان و طلاب هم باید اقدامات لازم برای ایجاد خوابگاه های متأهلی انجام شود ، اظهار داشت: در حوزه دانشگاه بخشی از این کار اجرایی شده و در خصوص طلاب هم افراد مسئول در این زمینه باید پیگیری های لازم را انجام دهند.

معاون استاندار خاطرنشان کرد: اداره کل اوقاف و امور خیریه هم باید به تازه مزدوجین و کسانی که توانایی مالی ندارند در زمینه سکونت در منازل وقفی کمک کند.

طالبی همچنین خواستار برگزاری جلسات انجمن یاوران وقف جمعیت استان در این خصوص شد و گفت: 30 درصد اعتبارات مربوط به تشکل های مردمی استان باید به جوانی جمعیت اختصاص یابد.

وی تأکید کرد: مبلغان تبلیغ در ماه مبارک رمضان باید نسبت به قانون جوانی جمعیت به خوبی توجیه شوند تا بتوانند اطلاع رسانی لازم را در این خصوص انجام دهند.

به گفته وی؛ با توجه به اهمیت موضوع، پنج درصد اعتبارات پژوهشی و پایان نامه های دانشجویی باید به موضوع جوانی جمعیت اختصاص یابد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار