فناوری حیرت انگیز تولید برق از گیاهان

کرج (پانا)- در یک مطالعه اخیر ACS Applied Materials & Interfaces محققان برای اولین بار از یک گیاه گوشتی منتشر شده برای ایجاد یک «سلول خورشیدی بیولوژیک» زنده که بر اساس فتوسنتز کار می‌کند، استفاده کرده‌اند که باعث ایجاد فناوری حیرت انگیز تولید برق از گیاهان شده است.

کد مطلب: ۱۳۹۳۴۲۲
لینک کوتاه کپی شد
فناوری حیرت انگیز تولید برق از گیاهان

الکترون‌ها بطور طبیعی به عنوان بخشی از فرایند‌های بیولوژیک در همه سلول‌های زنده جابه‌جا می‌شوند. با وارد کردن الکترود‌ها می‌توان از این الکترون‌ها برای تولید برق مصرف خارجی استفاده کرد. تحقیقات گذشته موفق به ساخت پیل‌های سوختی با استفاده از باکتری شده بود، اما آنها مستلزم تغذیه مداوم بودند. این رویکرد جدید از فرایند فتوسنتز استفاده می‌کند یعنی فرایندی که گیاهان با استفاده از آن انرژی نور را به انرژی شیمیایی تبدیل می‌کنند.

در طول این فرایند، جریان نور، الکترون‌ها را از آب به حرکت درمی‌آورد که در نهایت به تولید اکسیژن و قند منجر می‌شود. این به معنی آن است که سلول‌های زنده فتوسنتزی بطور مداوم در حال ساخت جریانی از الکترون‌ها هستند که می‌توان آن‌ها (photocurrent) را به عنوان یک «جریان نوری»مهار کرده و مانند یک سلول خورشیدی از آن برای تامین برق یک مدار خارجی استفاده کرد.

گیاهان خاصی مانند گیاهان گوشتی یافت شده در محیط‌های خشک، پوست ضخیمی برای نگهداری آب و مواد مغذی در درون برگ‌های خود دارند. تعدادی از محققان بر آن شدند تا این مساله را آزمایش کنند که آیا می‌توان با استفاده از آب و مواد غذایی درون گیاهان به عنوان محلول الکترولیت یک پیل سوختی الکتروشیمیای، از فتوسنتز درون گیاهان گوشتی برای تولید برق مصرفی پیل‌های خورشیدی زنده استفاده کرد.

این محققان با استفاده از یک گیاه گوشتی موسوم به Corpuscularia lehmannکه با نام «گیاه یخ» هم شناخته شده است یک پیل خورشیدی زنده ایجاد کردند. آن‌ها یک «آند» آهنی و یک «کاتد» پلاتینومی را وارد یکی از برگ‌های این گیاه کردند و دریافتند که ولتاژ آن به میزان ۰.۲۸ ولت (V) است.

زمانی که به درون یک مدار وصل شد، جریان نوری به میزان ۲۰ µA/cm ۲ تولید کرد. هر چند این اعداد کمتر از نیروی برق مربوط به یک باتری قلیایی سنتی است، اما این تنها مربوط به یک برگ است. محققان می‌گویند که روش آن‌ها می‌تواند توسعه فناوری‌های انرژی سبز و پایدار و چندمنظوره را در آینده امکان پذیر سازد.

دانش آموزخبرنگار: ابوالفضل جانی پور

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار