زمان اعلام نتایج نهایی آزمون پذیرش دانشجومعلم اعلام شد

تهران (پانا) - معاون فنی و آماری سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور گفت کارنامه اولیه حاوی نمرات خام و نمره آزمون اختصاصی ( کنکور) داوطلبان نوبت دوم آزمون سراسری هفته آخر مرداد اعلام خواهد شد.

کد مطلب: ۱۴۸۶۲۴۶
لینک کوتاه کپی شد
زمان اعلام نتایج نهایی آزمون پذیرش دانشجومعلم اعلام شد

«احسان جمالی» گفت: در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳، سوابق تحصیلی به صورت ۵۰ درصد قطعی و با ضرایب تعیین شده از سوی وزارت آموزش و پرورش محاسبه می‌شود.

وی افزود: آن دسته از داوطلبانی که در آزمون سراسری سال ۱۴۰۲ شرکت کرده‌اند نمره کل آزمون اختصاصی( کنکور) آنان معتبر است اما نمره کل سوابق تحصیلی با ضرایب جدید و اثر ۵۰ درصدی برایشان محاسبه و لحاظ می‌شود.

جمالی ادامه داد: برای داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری امسال، ۵۰ درصد نمره آزمون اختصاصی و ۵۰ درصد تأثیر قطعی سوابق تحصیلی با ضرایب جدید نمره کل سازی می‌شود و نیز داوطلبانی که در دو نوبت آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ و یا سال ۱۴۰۲ در گروه‌های آزمایشی مختلف شرکت کرده‌اند باید گروه آزمایشی اصلی خود را پس از اعلام نتایج اولیه نوبت دوم در اواخر مردادماه مشخص کنند در غیر این صورت آخرین گروه آزمایشی اصلی که حاضر در جلسه آزمون باشند، ملاک عمل قرار می‌گیرد.

 وی خاطرنشان کرد: کارنامه اولیه حاوی نمرات خام و نمره آزمون اختصاصی ( کنکور) داوطلبان نوبت دوم آزمون سراسری هفته آخر مرداد اعلام خواهد شد و کارنامه نهایی و ملاک عمل دو نوبت آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ و ۱۴۰۲ به همراه دفترچه انتخاب رشته و نرم افزار انتخاب رشته مجازی در دهه اول شهریور ماه منتشر می‌شود.

جمالی اظهار داشت: سعی داریم نتایج نهایی کنکور در ۱۰ یا ۱۱ مهرماه منتشر شود تا پذیرفته‌شدگان از نیمه مهر به کلاس دانشگاه بروند.

جمالی درخصوص داوطلبان علاقه‌مند به شرکت در پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی خاطرنشان کرد: دفترچه انتخاب رشته صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی نیز اوایل شهریور ماه منتشر می‌شود و داوطلبانی که در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ شرکت نکرده‌اند فرصت یک هفته‌ای برای ثبت‌نام و انتخاب رشته صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی در شهریور ماه دارند و داوطلبانی که در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ شرکت کرده‌اند نیاز به ثبت‌نام ندارند و می‌توانند علاوه بر انتخاب رشته بر اساس آزمون سراسری بر اساس سوابق تحصیلی نیز انتخاب رشته کنند.

اعلام علاقه‌مندی به رشته‌های علوم ورزشی و هنر دارای آزمون عملی از امروز

داوطلبان شرکت در دومین نوبت آزمون سراسری ۱۴۰۳ از امروز (یکشنبه، ۱۷ تیر) تا روز چهارشنبه، (۲۰ تیرماه) فرصت دارند با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان ملی سنجش به نشانی www.sanjesh.org کارت ورود به جلسه آزمون خود را مشاهده و پرینت آن را تهیه کنند.

به گفته جمالی، اعلام علاقه‌مندی داوطلبان نوبت دوم آزمون سراسری به رشته‌های علوم ورزشی و هنر دارای آزمون عملی نیز از امروز شروع می‌شود و به مدت ۶ روز ادامه خواهد داشت.

وی درباره چگونگی این روند گفت: داوطلبان هر یک از گروه‌های آزمایشی اصلی شامل علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی در صورت علاقه‌مندی به رشته علوم ورزشی باید نسبت به انتخاب مورد مربوط و پرداخت هزینه آزمون عملی از امروز، یکشنبه ۱۷ تیرماه تا جمعه، ۲۲ تیرماه ۱۴۰۳ از طریق سامانه جامع آزمون سراسری به نشانی www.sanjesh.org اقدام کنند.

جمالی افزود:‌ داوطلبانی مجاز به شرکت در آزمون عملی رشته علوم ورزشی خواهند بود که اولاً نسبت به پرداخت هزینه برگزاری آزمون عملی در بازه زمانی اعلام شده و اعلام علاقه‌مندی به این رشته اقدام کرده و همچنین در جلسه آزمون گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی، علوم‌انسانی و علوم‌تجربی در یکی از آزمون‌های سراسری نوبت اول و یا دوم (و یا هر دو نوبت) سال ۱۴۰۳ حاضر باشند.

وی اظهار داشت:‌ داوطلبان گروه آزمایشی هنر در صورت علاقه‌مندی به رشته‌های دارای آزمون عملی (نقاشی، ارتباط تصویری، هنرهای تجسمی، طراحی پارچه و لباس، طراحی صنعتی، ادبیات نمایشی، مجسمه‌سازی،‌ موسیقی ایرانی، موسیقی جهانی، کتاب‌آرایی، آهنگسازی، بازیگری، سینما، طراحی صحنه، نمایش عروسکی و عکاسی) باید نسبت به انتخاب حداکثر دو مجموعه از رشته‌های تحصیلی مشخص شده از سوی سازمان ملی سنجش و پرداخت هزینه آزمون عملی از امروز، یکشنبه تا جمعه ۲۲ تیرماه از طریق سامانه جامع آزمون سراسری اقدام کنند.

به گفته معاون سازمان ملی سنجش، برای داوطلبانی که حداقل در یکی از نوبت‌های اول یا دوم آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در جلسه آزمون گروه مربوطه حضور یافته و در آزمون عملی رشته مورد نظر شرکت کنند، «نمره‌کل آزمون اختصاصی با احتساب درس عملی در رشته مربوط به آزمون عملی» محاسبه می‌شود.

وی درباره آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو - معلم نیز یادآور شد:‌ آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو - معلم سال ۱۴۰۳ هم‌زمان با نوبت اول آزمون سراسری امسال در قالب یک دفترچه برای داوطلبان در اردیبهشت ماه برگزار شد و انتخاب رشته داوطلبان نیز از ۸ تا ۱۸ خردادماه صورت گرفت.

جمالی با بیان اینکه داوطلبان برای مرحله ارزیابی شایستگی معلمی در تاریخ ۳۰ خردادماه معرفی شدند، در خصوص نمره کل سازی داوطلبان آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو - معلم سال ۱۴۰۳ گفت: آزمون اختصاصی پذیرش فرهنگیان صرفاً در نوبت اول آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ در اردیبهشت ماه برگزار شد و حدود ۹۰ هزار نفر چند برابر ظرفیت اعلام اسامی شد که مراحل شایستگی معلمی و سایر مراحل گزینشی توسط آموزش و پرورش در حال انجام است و نمره کل سازی برای اعلام نتایج نهایی قبول شدگان این دسته از داوطلبان به صورت ۱۵ درصد آزمون اختصاصی ( کنکور )، آزمون اختصاصی تربیت معلم ۱۰ درصد، سوابق تحصیلی ۵۰ درصد و ارزیابی شایستگی معلمی ۲۵ درصد در گروه آزمایشی اصلی محاسبه می‌شود.

وی درباره فرآیند پذیرش نهایی در آزمون اختصاصی دانشجو - معلم و آزمون سراسری توضیح داد: چنانچه داوطلب فقط متقاضی آزمون پذیرش دانشجو - معلم بوده است، بعد از انتخاب رشته‌های پذیرش دانشجو - معلم درصورتی که در ردیف معرفی‌شدگان برای ارزیابی شایستگی معلمی قرار گرفت در آن فرایند شرکت کرده و اعم از اینکه قبولی نهایی بشود یا نشود حق انتخاب رشته در رشته‌های آزمون سراسری را ندارد.

معاون سازمان ملی سنجش ادامه داد: اگر داوطلب هم متقاضی آزمون پذیرش دانشجو - معلم بوده و هم شرکت‌کننده در آزمون سراسری است، بعد از اعلام نتایج نهایی قبول‌شدگان رشته‌های پذیرش دانشجو - معلم، در صورت قبولی داوطلب در این رشته‌ها، در صورتی که تمایلی به تحصیل در رشته قبولی دانشجو - معلم ندارد، حدود یک هفته در مردادماه فرصت داده می‌شود تا نسبت به انصراف از آن رشته و انتخاب رشته در آزمون سراسری اقدام کند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار