تاکید رئیس دیوان عالی کشور بر تسریع در رسیدگی به پرونده‌های موضوع ماده ۴۷۷

تهران (پانا) - رئیس دیوان عالی کشور بر ساماندهی و تسریع در رسیدگی به پرونده‌هایی که برای اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری به این مرجع عالی قضایی واصل می‌شود تأکید کرد.

کد مطلب: ۱۴۷۸۷۸۵
لینک کوتاه کپی شد
تاکید رئیس دیوان عالی کشور بر تسریع در رسیدگی به پرونده‌های موضوع ماده ۴۷۷

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری در جلسه شورای معاونین با اشاره به فرمایشات امیرالمومنین علی (ع) در خطبه شِقشِقیّه "أَمَا وَ اللَّهِ لَقَدْ تَقَمَّصَهَا فُلَانٌ [ابْنُ أَبِی قُحَافَةَ]وَ إِنَّهُ لَیَعْلَمُ أَنَّ مَحَلِّی مِنْهَا مَحَلُّ الْقُطْبِ مِنَ الرَّحَی، یَنْحَدِرُ عَنِّی السَّیْلُ وَ لَایَرْقَی إِلَیَّ الطَّیْرُ" گفت: ولایت نعمت بزرگی است که خداوند متعال بر ما ارزانی داشته است، در حال حاضر در آستانه سالگرد ارتحال امام راحل و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران که حق فراوانی را به ملت ایران، جهان اسلام و جهان بشریت دارند؛ هستیم، امام راحل پدیده‌ای بود که در بین فقهای بزرگ پس از غیبت حضرت بقیه‌الله ارواحنا له فداه، توانست حکومت و نظامی را مبتنی بر اسلام ناب محمدی به‌وجود بیاورد.

وی ادامه داد: در طول تاریخ فقهای بزرگ و اندیشمندانی همچون شیخ طوسی، شیخ مفید و برخی شاگردان امام صادق (ع) مصابیح و چراغ‌های راه هدایت بودند و نقش هر کدام در نقل روایات و فرمایشات معصومین و در نشر و تربیت شاگردان بسیار ارزنده است و هر کدام از آن‌ها حق فراوانی به امت اسلامی و گسترش حوزه تشیع دارند، اما در بین این بزرگان، امام خمینی (ره) تنها کسی بود که موفق شد و توانست آن بخشی را از اسلام که منظور رسول اکرم (ص) بود را به منصه ظهور برساند.

رئیس دیوان عالی کشور تصریح کرد: ۴۵ سال از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد و پس از امام راحل (ره) خلف صالح ایشان کشتی انقلاب را در اقیانوس پرتلاطم وقایع و حوادث با تدبیر، دوراندیشی و بصیرت هر چه تمام هدایت کرده است. ان‌شاءالله انقلاب اسلامی ما زمینه‌ساز ظهور امام زمان (عج) باشد.

منتظری در ادامه این جلسه و بخش دیگری از سخنانش گفت: تجهیز سیستم شعب با همکاری معاونت آمار و فناوری قوه قضاییه در حال پیگیری است و در حال حاضر قضات می‌توانند با سیستم اینترانت داخلی به سایت قوانین دسترسی داشته باشند.

رئیس دیوان عالی کشور با اشاره به اتخاذ تدابیر ویژه برای کاهش پرونده‌های خانواده و طلاق از پیشنهاد مطرح شده در مورد حضور روسای مجتمع‌های قضایی خانواده در جلسات هیئت عمومی استقبال کرد و گفت: حضور رؤسای مجتمع‌های قضایی خانواده حلقه ارتباطی موثری برای انتقال تجربیات و نقطه نظرات قضات دیوان عالی کشور به قضات دادگاه‎های خانواده در جهت اعمال رویه واحد در صدور آرا و افزایش اتقان آرا خواهد بود.

منتظری در این جلسه بر ساماندهی و تسریع در رسیدگی به پرونده‌هایی که برای اعمال ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری به این مرجع عالی قضایی واصل می‌شود تأکید کرد.

وی با اشاره به موضوع پرداخت بهره وری قضات اضافه کرد: شغل قضاوت به عنوان یک شغل مهم، با منزلت و خطیر است و در اسلام نیز در مورد مسئله تأمین زندگی و معیشت قضات تاکید فراوانی شده است، اما اجر و زحمت کار قضات فراتر از مسائل مالی است و خداوند مقام رفیع قضاوت را به پیامبران و اوصیای معصوم آنان موهبت فرموده است و این شغل امانت الهی است.

در این جلسه حجت‌الاسلام والمسلمین سیدکریمی معاون قضایی دیوان عالی کشور گزارشی از بازدید صورت گرفته از شعب دیوان عالی کشور مستقر در استان قم ارائه کرد.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار