بخشش ۵۸ نفر از محکومان به قصاص در تهران در سال ۱۴۰۲

تهران (پانا) - ملاقات مجازی رئیس کل دادگستری استان تهران با زندانیان در آخرین روز کاری سال جاری سبب آزادی هشت نفر از زندانیان و بازگشت آن‌ها به آغوش خانواده شد.

کد مطلب: ۱۴۶۴۳۶۶
لینک کوتاه کپی شد
بخشش ۵۸ نفر از محکومان به قصاص در تهران در سال ۱۴۰۲

‌مرکز رسانه قوه قضائیه اعلام کرد که در راستای دستورات و تاکیدات ریاست قوه قضاییه مبنی بر اهتمام مسئولان قضایی نسبت به رسیدگی به مسائل و مشکلات زندانیان، علی القاصی، رئیس کل دادگستری استان تهران هم‌زمان با ماه مبارک رمضان و در آخرین روز کاری در سال ۱۴۰۲ با تعدادی از زندانیان زندان‌های استان تهران به‌طور مجازی ملاقات کرد و ضمن استماع مسائل و مشکلات آن‌ها زمینه آزادی هشت نفر از مددجویان از زندان فراهم شد.

اجابت درخواست یک زندانی مادر برای حضور در کنار فرزند خود در لحظه سال تحویل

رئیس کل دادگستری استان تهران در جریان ملاقات مجازی با زندانیان، با یک زندانی مادر مواجه شد که بیش از یک سال بود که به‌دلیل رد مال ۶۰ میلیون تومانی در زندان حضور داشت و از رئیس کل دادگستری استان تهران تقاضا داشت که با مساعدت قضایی زمینه حضور این زندانی مادر در کنار فرزندش در لحظه سال تحویل فراهم شود؛ القاصی ضمن بررسی پرونده وی دستور داد تا میزان باقی‌مانده بدهی این زندانی از محل کمک خیرین پرداخت و زمینه آزادی وی از زندان فراهم شود. 

همچنین، در جریان ملاقات مجازی رئیس کل دادگستری استان تهران با زندانیان، به‌مناسبت ماه مبارک رمضان و از محل کمک خیرین زمینه آزادی یک زندانی مادر نیز که به دلیل عدم استطاعت مالی در پرداخت اجاره بهای خانه راهی زندان شده بود، فراهم شد.

القاصی همچنین در خصوص یک زندانی که به‌دلیل عدم توانایی در پرداخت افت قیمت خودروی شاکی در پی تصادف راهی زندان شده بود، دستور داد تا سریعا با بهره‌گیری از ظرفیت خیرین، بدهی این زندانی پرداخت و زمینه بازگشت او به کانون خانواده فراهم شود. 

تحقق رد مال زندانی اخلاق‌مدار پس از ۱۰ سال با کمک خیرین

رئیس کل دادگستری استان تهران در خصوص یک زندانی دیگر نیز که به‌دلیل عدم توانایی در انجام رد مال از سال ۱۳۹۲ در زندان به‌سر می‌برد و طی این مدت در زندان چهار گواهینامه مهارت در زمینه‌های گوناگون دریافت کرده بود، دستور داد تا با توجه به پایان مدت محکومیت وی و از طرفی حُسن اخلاق این مددجو، زمینه آزادی وی با بهره‌گیری از ظرفیت خیرین فراهم شود.

پیگیری دستور رئیس قوه قضاییه در خصوص زندانیان در ماه مبارک رمضان 

القاصی همچنین در حاشیه ملاقات مجازی با زندانیان ضمن گرامی‌داشت ماه مبارک رمضان گفت: با توجه به تاکیدات ریاست قوه قضاییه در ماه مبارک رمضان مبنی بر پیگیری ویژه امور زندانیان، رسیدگی به مسائل و مشکلات زندانیان به‌خصوص آن دسته از زندانیانی که صرفا به‌دلیل رد مال در زندان حضور دارند و بعضا مدت بازداشت و نگهداری آن‌ها طولانی مدت شده است، در دستور کار قرار گرفت.

رئیس کل دادگستری استان تهران خاطرنشان کرد: در همین راستا و در ادامه سلسله ملاقات‌های مجازی با زندانیان با تعدادی از مددجویان ملاقات به‌عمل آمد و نتیجتا زمینه آزادی تعداد هشت نفر از زندانیان که صرفا به‌دلیل رد مال در زندان حضور داشتند، از محل کمک خیرین و ستاد مردمی دیه فراهم شد.

بهره‌مندی شش هزار و ۹۸۴ نفر از زندانیان از نهادهای ارفاقی در سال جاری 

وی با اشاره به اینکه تمامی زندانیانی که زمینه آزادی آن‌ها فراهم شد، متاهل و دارای فرزند بودند، گفت: اهتمام در گره‌گشایی از مسائل و مشکلات زندانیان در سال جاری به‌عنوان یک اولویت مورد پیگیری قرار گرفت و به همین منظور در سال ۱۴۰۲ مجموعا شش هزار و ۹۸۴ نفر از زندانیان از نهادهای ارفاقی از جمله عفو، آزادی مشروط و پابند الکترونیک بهره‌مند شدند.

بخشش ۵۸ نفر از محکومان به قصاص

القاصی از فرصت زندگی دوباره برای ۵۸ نفر از محکومان به قصاص در پی گذشت اولیای دم با پیگیری‌ها و تلاش‌های شوراهای حل اختلاف استان تهران در طول سال جاری خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود هشت هزار نفر از مقامات قضایی از زندان‌های ۹ گانه استان تهران بازدید به‌عمل آوردند و به‌طور چهره به چهره مسائل و مشکلات زندانیان را مورد استماع و پیگیری قرار دادند. 

رئیس کل دادگستری استان تهران با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد هزار و ۹۷۲ مورد ملاقات الکترونیک با زندانیان هم‌زمان با برگزاری ملاقات‌های مردمی توسط مدیران ارشد قضایی استان تهران صورت گرفت، اذعان کرد: خوشبختانه ملاقات‌های مجازی با زندانیان منجر به آزادی تعداد کثیری از زندانیان و گره‌گشایی از مسائل و مشکلات آن‌ها شد.

۵۳ نفر از محکومان به اعدام با مساعدت رئیس عدلیه در شمول عفو قرار گرفتند

وی در ادامه سخنان خود از در شمول عفو قرار گرفتن ۵۳ نفر از محکومان به اعدام از ابتدای سال جاری تاکنون با مساعدت ریاست قوه قضاییه و تغییر مجازات آن‌ها به حبس خبر داد و گفت: در سالجاری تعداد دو هزار و ۷۸۵ نفر از زندانیان نیازمند با مساعدت ستاد مردمی دیه، انجمن حمایت از زندانیان، اوقات، خیریه‌ها و خیرین محترم و اختصاص مبلغ بیش از ۱۰۵ میلیارد تومان از زندان آزاد شدند که این امر با مساعدت ۱۴ شعبه شورای حل اختلاف مستقر در زندان‌ها و همکاری قضات ناظر بر زندان‌ها محقق شد.

القاصی در بخش پایانی سخنان خود از پرداخت ۲۱ میلیارد تومان وام قرض‌الحسنه جهت مساعدت به آزادی زندانیان نیازمند خبر داد و گفت: پیگیری امورات زندانیان و گره‌گشایی از مسائل و مشکلات آن‌ها همواره به‌عنوان یک اولویت در دستور کار دادگستری کل استان تهران قرار دارد و در سال آتی نیز به‌طور جد مورد پیگیری قرار خواهد گرفت.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار