واردات ۳۵ نوع اقلام مصرفی جانبازان آزاد شد

تهران (پانا) - همزمان با دهه مبارک فجر و چهل و پنجمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، معاون سلامت و توانمندسازی اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در جمع خبرنگاران، آخرین اقدامات جهت بهبود ارائه خدمات درمانی به جامعه ایثارگری را تشریح کرد.

کد مطلب: ۱۴۴۷۰۶۲
لینک کوتاه کپی شد
واردات ۳۵ نوع اقلام مصرفی جانبازان آزاد شد

‌به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از بنیاد شهید و امور ایثارگران، محمد میرزابیگی، معاون سلامت و توانمندسازی اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در ابتدای این نشست خبری ضمن تبریک ایام الله دهه فجر، اظهار کرد: خبرنگاران در واقع بهترین مسیر برای تنویر افکار عمومی و اطلاع رسانی دقیق اقدامات بنیاد شهید و همچنین خدماتی که به بخش مقدسی از جامعه ارائه می‌شود، هستند.

وی خطاب به خبرنگاران گفت: شما نیز سفیران این قشر هستید. ایثارگران به واسطه ایثارگری این عزیزان که یا عضوی از خانواده خود و یا عضوی از بدن خود را از دست دادند، با انگیزه و افتخار، مانند دوران جنگ و دفاع مقدس به جامعه خدمت می‌کنند. شما نیز باید افکار عمومی جامعه را آگاه کنید. همان‌گونه که امام راحل(ره) بارها در خصوص بنیاد شهید اشاره داشتند که دارای جایگاه خاصی است و ‌فرمودند بنیاد شهید در تراز انقلاب اسلامی است و همواره باید به پیشکسوتان عرصه ایثار و شهادت خدمت‌رسانی کند، لذا تیمی که امروز با مدیریت دکتر قاضی‌زاده هاشمی خود را خادم خانواده شهدا می‌داند، در حوزه سلامت و توانمندی سازی اجتماعی برنامه‌های خاصی دارد.

میرزابیگی با اشاره به موضوعات سلامت محور درخصوص جامعه ایثارگران گفت: ما برنامه‌ای را دراین خصوص طرح ریزی کرده ایم که در مرحله اول آن پایش عمومی صورت می‌گیرد. در پایش عمومی معمولا مراجعه به جامعه هدف و ایثارگران و خدمات ارائه می‌شود خوشبختانه در حدود ۵۰۰ موضوع سلامت محور اطلاعات ثبت و دسته بندی شده است به طور مثال تعداد والدین شهدا و جانبازانی که مبتلا به فشارخون هستند در این پایش شناسایی و ثبت شده اند در این سطوح با پایش اولیه و عمومی همه موارد شناسایی شده‌اند.

معاون سلامت و توانمندسازی اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران ادامه داد: ما بنا داریم در ادامه پایش عمومی پایش تخصصی را انجام دهیم و گروه‌های هدف جداسازی شده و در هر گروه و دسته قرار بگیرند و کار مراقبتی و درمانی به این گروه‌ها انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: پایش عمومی برای عموم جامعه هدف بوده و پایش تخصصی برای افرادی است که با بیماری مزمن شناسایی شده‌اند و در مرحله بعد اعزام این افراد در صورت لزوم به نقاهتگاه است. بعد از نقاهتگاه‌ها در صورت لزوم اعزام به بیمارستان صورت می‌گیرد تا امروز با ۸۱۰ بیمارستان کشور بیمه دی قرارداد داشته و ارایه خدمات از طریق بیمه دی در این بیمارستان‌ها به جامعه هدف ما ارایه می‌شود.

میرزابیگی تصریح کرد: در صورت نیاز ایثارگران و والدین شهدا و جامعه هدف به بیمارستان‌های ملکی و کشوری مانند خاتم ارایه می‌شود ما در این خصوص ستاد هدایت را راه اندازی کرده ایم و به زودی تلفن‌های این ستاد اعلام خواهد شد و از این طریق خدمات به جامعه هدف ارایه خواهد شد.

وی با اشاره به خدمات بیمه‌ای گفت: قرارداد ما با بیمه دی سالانه حدود ۱۱ هزار میلیارد تومان است و جامعه هدف تحت پوشش ما از خدمات بیمه‌ای استفاده می‌کنند. لیست انتظار مراکز درمانی که با بیمه دی قرارداد داشتند از ۸ الی ۹ ماه به ۳ الی ۲ ماه کاهش پیدا کرده است.

معاون سلامت و توانمندسازی اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران تصریح کرد: همچنین بازپرداخت هزینه‌های جامعه هدف از طریق بیمه نیز به روز شده است. تامین وسایل مصرفی جانبازان از ویلچر تا اندام مصنوعی و غیره از دیگر وظایف ما است. تامین این اقلام به دلیل تحریم‌ها گاهی با مشکل مواجه می‌شود و همانطور که رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز اعلام کرده اند مجبور می‌شویم دارو‌ها و برخی اقلام را به صورت چمدانی وارد کشور کنیم بسیاری از این دارو‌ها در کشور تولید نمی‌شود و ما از شرکت‌های دانش بنیان تقاضا داریم تا در این خصوص ورود کرده و اقلام مصرفی را برای ما تولید کنند و ما هم به شرط تایید کیفیت از سوی جامعه هدف از این شرکت‌ها حمایت خواهیم کرد.

وی ادامه داد: اگرچه برخی از این اقلام در کشور تولید می‌شود، اما مورد استفاده جانبازان نیست و با پیگیری‌های صورت گرفته توانسته ایم مجوز واردات و خرید ۳۵ قلم انواع دارو و لوازم توانبخشی مورد نیاز به مدت دو سال بگیریم.

میرزابیگی با اشاره به آموزش ۱۰ هزار نفر به عنوان همراه جانباز گفت: این افراد در حوزه سلامت و با عنوان ایثار یار و درخصوص والدین شهدا به عنوان سالمندیار به جامعه هدف ما خدمت می‌دهند. این افراد توسط خانواده و ایثارگر معرفی می‌شوند و یا یک فرد از خانواده و یا فردی است که مورد اعتماد خانواده است.

معاون سلامت و توانمندسازی اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره پرونده الکترونیک گفت: مخاطبان بیمه تکمیلی ما حدود یک میلیون و ۶۵۰ هزار نفر هستند و تاکنون برای یک میلیون و ۴۲۰ هزار نفر از جامعه هدف بنیاد شهید ایجاد شده است. تمام کسانی که در حوزه خدمات بیمه‌ای از ما خدمات دریافت می‌کنند دارای پرونده الکترونیک خواهند شد. در پرونده الکترونیک این افراد همه موضوعات مرتبط با بیماری این افراد درج شده است. به زودی نیز به سمت نرم افزاری کردن خدمات خواهیم رفت.

وی گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته مجوز واردات و خرید ۳۵ قلم انواع دارو و لوازم توانبخشی مورد نیاز به مدت دو سال اخذ شده و همچنین طرح دارویار در فاز اول برای والدین شهدا انجام شده است.

میرزابیگی درباره کارآفرینی و اشتغال گفت: کارآفرینی یک فرهنگ و تفکر است و ما در این حوزه مباحث کارآفرینی را به صورت آموزش‌های لازم چه آموزش‌های منجر به مدارک دانشگاهی و چه آموزش‌هایی با مدرک فنی و حرفه‌ای تعریف کرده ایم. درحوزه اشتغال قانون تکلیف را مشخص کرده است و ظرفیت ۲۵ درصدی دستگاه‌ها در حال انجام است و از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون ۱۲۰ هزار نفر از جامعه ایثارگری از سهمیه ۲۵درصد دستگاه‌ها استفاده کرده و استخدام شده اند و به زودی با برگزاری یک آزمون در ابتدای سال آینده ۲۹ هزار نفر دیگر جذب خواهند شد. این آزمون ویژه جامعه ایثارگری است. براساس قانون نیز درخصوص تسهیلات اشتغال نیز ۱۰ درصد ویژه ایثارگران است و اشتغال غیردولتی ایجاد خواهد شد.

معاون سلامت و توانمندسازی اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره مسکن گفت: در مجموع حدود ۲۰ هزار قطعه به واجدین شرایط ارائه خواهد شد. درخصوص تسهیلات مسکن نیز در سال ۱۴۰۱، ۲۲ هزار و ۵۲۶ نفر به بانک معرفی شده اند که حدود ۱۹ هزار نفر جذب شده اند در سال ۱۴۰۲، ۱۱ هزار و ۱۷۲نفر به بانک معرفی و ۷ هزار و ۲۶۰نفر موفق به دریافت وام شده اند.

میرزابیگی با اشاره به موضوع اعطای خودرو به ایثارگران گفت: طی دو الی سه سال گذشته علیرغم تبلیغاتی که برای تحویل خودرو به جانبازان می‌شد هیچ اقدامی صورت نگرفته است و در دو ماه گذشته عین قانون در حوزه واردات و خودرو‌های داخلی در نظر گرفته شده است البته برخی از خودرو‌های داخلی شامل ۲۰۷ اتومات، شاهین و تعداد اندکی کوئیک تحویل شده است. در واردات خودرو نیز در حال حاضر فعلا مسیر هموار شده است.

وی درباره واگذاری امتیاز واردات خودرو از سوی جانبازان گفت: موضوعاتی در این خصوص مطرح بود که بنیاد به آن ورود کرده و آن را رفع کرد از جمله اینکه واردات محدود به شرکت‌ها شود و ما این را رفع کردیم و جانبازان بالای ۵۰ درصد که این خودرو‌ها شامل آن‌ها می‌شود می‌توانند به صورت شخصی هم واردات داشته باشند.
معاون سلامت و توانمندسازی اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در پاسخ به پرسشی درباره واردات تجهیزات درمانی برای جانبازان نیز گفت: داورها و ویلچرها غالبا از کشورهای اروپایی به‌ویژه آلمان می‌آید و باقی اقلام را نیز از کشورهای همسایه متناسب با دسترسی، سرعت و دقت انتخاب می‌کنیم،
در انتهای این مراسم تعدادی از مدیران معاونت سلامت و توانمندسازی اجتماعی بنیاد شهید و امور ایثارگران در خصوص اقداماتی که در دولت سیزدهم به جامعه هدف ارائه کردند توضیحاتی دادند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار