در دیدار با وزیر کشور عراق؛

رادان: سالانه حدود ۱۳۰۰ تُن مواد مخدر در کشور کشف می‌شود

تهران (پانا) - فرمانده کل انتظامی کشور با بیان اینکه ایران سپر اکثر کشورها به خصوص اروپا و آمریکا در امر مبارزه با موادمخدر است، گفت آمار کشفیات ایران در جهان همانندی ندارد و سالانه نزدیک به یک هزار و ۱۰۰ تا  یک هزار و  ۱۳۰۰ تُن کشفیات مواد مخدر است.

کد مطلب: ۱۴۲۳۵۸۸
لینک کوتاه کپی شد
رادان: سالانه حدود ۱۳۰۰ تُن مواد مخدر در کشور کشف می‌شود

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار احمدرضا رادان در دومین روز از سفر خود به عراق همراه عبدالامیر الشمری، وزیر کشور عراق از اداره کل مبارزه با مواد مخدر این کشور بازدید کرد.

فرمانده کل انتظامی کشور ضمن قدردانی از تلاش‌های پلیس کشور عراق در امر مبارزه با مواد مخدر، افزود: حقیقت امر این است که جناب وزیر هوشمندانه پلیس مبارزه با مواد مخدر را مستقل کردند، چون موضوع آلودگی مردم به مواد مخدر مخصوصاً جوانان یکی از مسیرهای دشمن برای ضربه زدن به نظام‌هاست و طبیعی است که کشور عراق هم مستثنی نیست.

رادان با بیان اینکه یک سال از شروع فعالیت پلیس مبارزه با مواد مخدر عراق می گذرد ولی نتایج خوبی داشته است، تصریح کرد: به نظرم رسید که رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر انگیزه بالایی در این موضوع دارد.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهایی که در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد، تاکنون بالغ بر چهار هزار شهید در این راه تقدیم کرده است.

رادان تصریح کرد: آمار کشفیات ما در جهان همانندی ندارد و ما سالانه نزدیک به یک هزار و ۱۰۰ تا یک هزار و ۱۳۰۰ تن کشفیات مواد مخدر داریم، یعنی میانگین روزانه ۳ تن و این کشفیات همه در یک عملیات به دست نمی‌آید گاهاً در یک روز ۸۰ تا ۹۰ عملیات انجام می‌شود تا سه تن آورده داشته باشد.

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران وجود مرزهای طولانی ایران با کشور افغانستان و پاکستان را یادآور شد و گفت: ماموران ما سخت‌ترین عملیات‌ها را برای مبارزه با مواد مخدر دارند و در حقیقت ما در مرز دو کشور افغانستان و پاکستان مرزبان هر دو کشوریم.

رادان در ادامه به اقدامات پلیس جمهوری اسلامی ایران در بحث مقابله‌ای اشاره کرد و افزود: ما برای جلوگیری از هرگونه قاچاق مواد مخدر و ورود آن به کشورمان روش‌های مختلفی همچون دیوارکشی. حصار و غیره استفاده نموده‌ایم و به همین واسطه بخشی از مواد مخدر به سمت دریا می‌رود و کار را ‌سخت تر می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر متاسفانه در افغانستان سالانه هفت هزار تن مواد تولید می‌شود و این یعنی یک جنگ تمام عیار و زمانی که آمریکایی‌ها وارد افغانستان شدند این نوید را هم دادند که برای مبارزه با مواد مخدر اقداماتی انجام خواهند داد ولی از آن سال‌ها نه تنها کشت مواد مخدر کمتر نشد بلکه حدوداً ۵۰ برابر بیشتر هم شد که این هم هدیه آمریکایی‌ها بود.

رادان با بیان اینکه افغانستان غیر از تولید و کشت هفت هزار تن تریاک در یک سال یکی از بزرگترین تولید کنندگان شیشه نیز به شمار می رود، افزود: در حقیقت و با انصاف اگر بخواهم بگویم باید اعتراف کنم جمهوری اسلامی خود را سپر اکثر کشورها علی الخصوص اروپایی‌ها و غربی‌ها کرده و ما این مبارزه را خدمت به بشریت می‌دانیم و حتماً اعتقاد داریم که با همکاری شما ‌می توانیم دریچه‌های زیباتر و بهتری رو به دنیای عاری از مواد مخدر باز کنیم.

فرمانده کل انتظامی کشور با بیان اینکه همه متخصصان می‌دانند برای تبدیل تریاک به مرفین و هروئین حدوداً ۱۰ کیلو تریاک لازم است تا یک کیلو مورفین و هروئین تولید شود، افزود: بعد از آن مرفین با پیش ساز تبدیل به کریستال می شود که بخشی به سمت اروپا می‌رود اما بخشی از آن سر ریز پیدا می‌کند به ایران و عراق.

رادان خطاب به وزیر کشور عراق گفت: جناب الشمری با اطمینان خاطر عرض می‌کنم نه تنها در این حوزه بلکه در همه حوزه‌ها می‌توانیم همکاری کنیم و عملیات مشترک داشته باشیم و بنده دیگر واضح‌تر از این نمی‌توانستم بگویم که می شود یک اتاق دوجانبه تشکیل داد تا در این خصوص سطح همکاری بالاتر برود و ان شاء الله به زودی می توانیم این را به عنوان اولین اقدام بگذاریم.

وی با تأکید بر اینکه بایدحلقه بین تولید و مصرف را قطع کنیم تصریح کرد: سه حلقه توزیع تا مصرف داریم، حلقه اول عرضه کننده و مواد فروش عمده حلقه دوم مواد فروش خرد و حلقه سوم مصرف کننده و ما این تجربه را داریم که وقتی حلقه دوم را بگیریم هرگز بین حلقه اول و سوم ارتباطی نیست و خیلی از عملیات‌ها روی حلقه دوم است.

فرمانده کل انتظامی جمهوری اسلامی ایران از آمادگی برای همکاری با کشور عراق در تمام زمینه ها خبر داد و گفت: ما آماده‌ایم با تمام امکانات در کنار شما باشیم و دستگاه‌های آشکارساز و مرکز آموزش سگ‌های موادیاب که یکی از ارزنده‌ترین‌ها در جهان است را جهت آموزش و هرگونه خدمت در اختیار شما قرار دهیم.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار