افتتاح 3 پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران در پایتخت

تهران (پانا) - رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درخصوص پروژه‌هایی که قرار است در پنجاه و نهمین پویش امید و افتخار افتتاح شوند، توضیحاتی را ارائه کرد.

کد مطلب: ۱۳۸۰۷۷۷
لینک کوتاه کپی شد
افتتاح 3 پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران در پایتخت

علی نصیری، رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران درخصوص پروژه هایی که قرار است در پنجاه و نهمین پویش امید و افتخار در روز شنبه سوم تیر ۱۴۰۲ به بهره برداری برسند، اظهار کرد: قرار است سه پایگاه جدید پشتیبانی مدیریت بحران افتتاح شوند که با بهره برداری از آنها مجموع پایگاه های مدیریت بحران به ۱۰۷ پایگاه می رسد.

وی ادامه داد: با عنایت به لرزه خیزی بالای شهر تهران و از سوی دیگر تراکم زیاد جمعیت و بافت نامطلوب شهری در بسیاری از مناطق،در صورت وقوع بحرانهای طبیعی بزرگ نظیر زلزله، کارهای امداد رسانی و کمک به بازماندگان حادثه بسیار دشوار خواهد بود. بر این اساس، ایجاد پایگاه های پشتیبانی و مدیریت بحران با هدف مهیا کردن بستر عملیاتی و تاکتیکی مناسب در سطح مناطق برای انجام اقدامات پیشگیری، آمادگی و مقابله، لازم است.

وی افزود: هر پایگاه با سطح اشغال ۹۰۰ متر مربع و با زیربنایی حدود ۱۲۵۰ متر مربع فضای مسقف احداث شده است که اجزای تشکیل دهنده پایگاه ها شامل قسمت اداری(اتاق های اطلاعات، اداری و کارشناسی جهت استقرار نمایندگان آتش نشانی، هلال احمر و اورژانس، اتاق کنترل و بی سیم، سالن فرماندهی منطقه/ ناحیه، اتاق مدیریت ستاد)، قسمت پشتیبانی (انبارهای تخصصی و انبار اصلی تجهیز اقلام اضطراری)، فضاهای پیرامونی ( محوطه سازی و حصارکشی، نگهبانی، اتاق دیزل ژنراتور، برق اضطراری (kVA۱۲۰)، مخزن سوخت اضطراری ۱۵۰۰۰ لیتر) مخزن آب اضطراری (حداقل ۱۷۰۰۰ لیتر) است.

نصیری ادامه داد: در راستای نیل به اهداف تاکتیکی و عملیاتی ذکر شده، این پایگاه ها مطابق تیپ پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران شهر تهران و با مشارکت معاونت فنی و عمرانی، سازمان عمرانی مناطق و شهرداری های مناطق احداث شده است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران اضافه کرد: در پنجاه و نهمین پویش امید و افتخار افتتاح انبار تجهیزات مدیریت بحران به مساحت ۵۴۰ مترمربع با دپوی بالغ بر ۳۰ قلم تجهیزات امداد و نجات، فضاهای اداری و پشتیبانی مدیریت بحران در ۲ طبقه با زیربنای ۷۱۰ مترمربع، پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران ناحیه ۹ منطقه یک در اراج ، پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران ناحیه ۶ منطقه ۱۵ در مسعودیه و پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران ناحیه یک منطقه ۲۲ در شهرک چشمه را خواهیم داشت. ۵ پایگاه مدیریت بحران جدید نیز در سال جاری جانمایی و پیش بینی زمین انجام شده و مراحل عملیات احداث آنها آغاز می شود.

وی در ادامه عنوان کرد: در راستای توسعه استفاده از انرژی های تجدید پذیر و تامین برق اضطراری پاک و پایدار برای پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران شهر تهران ، توافقنامه شماره ۸۴۱۷۴۶/۱۹۰ مورخ ۹۹/۰۸/۲۵ در خصوص اجرای طرح پایلوت انرژی تجدیدپذیر و بهبود سطح تامین انرژی در راستای مدیریت بحران و تاب آوری با مشاور محترم معاون علمی و فناوری رییس جمهور و مجری ملی پروژه بهینه سازی انرژی و محیط زیست در ساختمان منعقد شد و با سرمایه گذاری دفتر برنامه توسعه ملل متحد UNDP نیروگاه خورشیدی کوچک مقیاس در دستور کار قرار گرفت که پس از بازدید و بررسی پایگاه های پشتیبانی مدیریت بحران از لحاظ موقعیت جغرافیایی( زاویه قرار گیری سقف نسبت به نور خورشید و کمترین سایه در طول روز) برای تامین بالاترین بازدهی، نهایتا ۸ پایگاه در مناطق ۲ ، ۴ ، ۵ (دو پایگاه) ، ۶ ( دو پایگاه)، ۱۸ و ۲۲ جهت اجرای نیروگاه ها انتخاب شد.

به گفته نصیری؛ دستاوردهای این بخش شامل تأمین حدود ۲۴۰ کیلووات برق خورشیدی با استفاده از انرژی های تجدید پذیر تأمین برق اضطراری ۸ پایگاه پشتیبانی مدیریت بحران به طور مداوم و پاک صرفه جویی قابل توجه انرژی های فسیلی از طریق آبگرمکن های خورشیدی است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افتتاح سامانه پایش و پیش بینی مخاطرات هواشناختی را بخش دیگری از این برنامه ها عنوان کرد و گفت: این بخش شامل ۲۲ ایستگاه بادسنجی، ۵ ایستگاه برف سنجی و میز پایش و پیش بینی دما، سمت و سرعت باد و ارتفاع برف است، پایش مخاطرات جوی و تکمیل سامانه های پایش مخاطرات یکی از برنامه های این سازمان است که در برنامه های چهار ساله چهارم شهرداری تهران نیز مورد تأیید قرار گرفته است. این طرح در ادامه پروژه سامانه پایش و پیش بینی برف و یخبندان که توسط پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو انجام شد در دستور کار قرار گرفت و تعداد ۶ دستگاه برف سنج خریداری شد که چهار دستگاه قبلا نصب شده بود و ۵ دستگاه جدید نیز با تدقیق و جانمایی دانشگاه تهران به عنوان مشاور طرح انجام و نصب شد.

وی بیان کرد: در این راستا این سازمان نسبت به احداث ۲۲ ایستگاه بادسنجی و ۵ ایستگاه برف سنجی که در محدوده شهر تهران و مناطق خارج شهری تأثیرگذار بر شهر تهران اقدام کرده که از دستاوردهای آن می توان به پایش برخط و لحظه ای سمت و سرعت باد در شهر تهران توسط ایستگاههای بادسنجی، پایش برخط و پیوسته ارتفاع برف در ایستگاه های برف سنجی در مناطق شمالی تهران، ثبت کمیت های هواشناسی بصورت برخط در قالب سامانه AWS در مرکز هماهنگی عملیات اضطراری شهر تهران، امکان تدقیق مدل های پیش بینی باد در دراز مدت و پایش برخط سرعت و جهت باد در شهر تهران اشاره کرد.

نصیری تصریح کرد: پروژه میز پایش سمت و سرعت باد و ارتفاع برف (در محل مرکز هماهنگی عملیات اضطراری شهر تهران) با همکاری دانشگاه تهران و در قالب یک سامانه پیش بینی هواشناسی با قابلیت آگاه سازی مدیران شهری جهت تصمیم گیری طراحی و اجرا شد و دارای دستاوردهایی از جمله امکان پیاده سازی واکنش اضطراری بر اساس نتایج و پیش بینی های حاصل از این سامانه، استفاده از پیش بینی همادی با دقت مناسب و استفاده از پردازش های دقیق داده عملکرد مناسبی برای پیش بینی کمیت های هواشناسی با درنظر گرفتن عدم قطعیت های موجود در پایش و پیش بینی هواشناسی امکان طراحی و پیش بینی های بازه زمانی تا ۳ روز آینده بر اساس توان امکانات سخت افزاری، امکان برنامه ریزی در جهت افزایش تاب آوری شهر تهران و کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از مخاطرات جوی قابلیت دریافت و پردازش داده های هواشناسی و تهیه بانک اطلاعاتی، ایجاد و بهره گیری از مدل میان مقیاس پیش بینی عددی وضع هوا با امکان پیش بینی پدیده های جوی شامل باران، برف، باد و تغییرات دما پیش بینی بادهای جستی (Gust Wind) با دقت قابل قبول برای اولین بار در کشور است.

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران افزود: در بخش رونمایی از تجهیزات و ناوگان خودرویی و موتوری مدیریت بحران نیز با عنایت به خرید و دپوی تجهیزات سنگین و مورد نیاز در شرایط بحران از جمله دیزل ژنراتورها، پمپ های بزرگ آب و پمپ تخلیه سرویس های بهداشتی پرتابل از سوی سازمان و تجربه استفاده از این تجهیزات سنگین در صحنه حوادث، تهیه حداقل یک دستگاه جرثقیل ۳ تن در دستور کار قرار گرفت؛ در بحث رونمایی از خودروهای فرماندهی ذکر این نکته ضروری است که تجارب حاصل از زلزله های گذشته به ویژه زلزله بم حاکی از آن است در مواقع بروز بحران ها که شرایط کاملاً اضطراری و فوق‌العاده است، نیاز مبرمی به بازدید میدانی سریع ، اطلاعات دقیق، صحیح و بهنگام وجود دارد. انواع خودروهای دوکابین پیکاپ به عنوان یکی از مهمترین وسایل حمل و نقل و جابجایی نیرو و تجهیزات سبک در زمان بحران می تواند این امکان را برای ارزیابان میدانی فراهم کند تا به سرعت در محل حادثه حضور یابند و اطلاعات و گزارشهای دقیقی را در اختیار مدیران جهت تصمیم گیری در ستاد فرماندهی قرار دهند. با همکاری و مساعدت مالی و اقتصاد شهری و برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی و امور شورا ۱۶ دستگاه خودروی فرماندهی و به ناوگان عملیاتی سازمان افزوده شد.

وی ادامه داد: در خصوص رونمایی از موتورسیکلت‌های عملیاتی نیز باید به این نکته اشاره کنیم که موتور سیکلت به عنوان یکی از مهمترین وسایل حمل و نقل و جابجایی نیرو و تجهیزات سبک وکاربردی ترین وسیله در ارزیابی میدان و صحنه حادثه شناخته می شود . به دلیل اهمیت موضوع و شرایط خاص زمان بحران از یک سو و همچنین ضرورت عملیاتی بودن تجهیزات و بهره گیری از دستگاه هایی با سرعت، قدرت و استحکام بالاتر از سوی دیگر، خرید ۲۲ دستگاه موتورسیکلت با همکاری و مساعدت معاونت های مالی و اقتصاد شهری و برنامه ریزی و توسعه سرمایه انسانی و امور شورا در برنامه قرار گرفت.

نصیری اضافه کرد: یکی از راههای آمادگی و موثر بودن اقدامات نیروهای داوطلب مردمی دوام محلات در برابر حوادث، مجهز بودن آنها به تجهیزات امداد و نجات (تجهیزات سبک آوار برداری و دسترسی ، حمل و نقل و ابزارهای دستی)، تجهیزات ارتباطی و رادیویی و تجهیزات کمک های اولیه است، از این رو اقلام مورد نیاز اعضای دوام در "کمد تجهیزات دوام" و در اماکنی که در آنها گروه دوام تشکیل شده است و در محلی امن و دور از موارد خطرزا عمدتاً در حیاط مساجد، ادارات دولتی، مدارس و ... نصب و نگهداری می شود.

وی خاطرنشان کرد: پروژه" ارزیابی سلامت ، ایمنی و محیط زیست مدارس منتخب شهر تهران" (HSE) با حضور تیم های تخصصی و استفاده از چک لیست های طراحی شده با مراجعه به مدارس منتخب نسبت به بررسی مخاطرات و جمع آوری داده ها بر اساس فهرست مشخص، رتبه بندی داده ها مطابق با جدول استاندارد خطرات، ارائه راه حل، اولویت بندی اقدامات و اعلام به مسئولین آموزش و پرورش اقدام می شود که این موارد شامل ایمنی حریق، ایمنی برق گرفتگی، سقوط از ارتفاع مسمومیت با گاز منو اکسید کربن، خطرات آزمایشگاه، ایمنی پلکان، ایمنی فضای محصور، ایمنی درب های ورود و خروج، ایمنی وسایل سرمایشی و گرمایشی، مخاطرات راه پله، نرده، پاگرد و سطوح لغزنده ایمنی سالن های اجتماعات ، کتابخانه و نمازخانه، ایمنی گازهای قابل اشتعال، ایمنی آسانسور، ایمنی صاعقه گیر، ایمنی موتور خانه و فضاهای محصور، ایمنی مایعات قابل اشتعال، سیستم دفع بهداشتی فاضلاب، وتامین آب سالم وبهداشتی می شود.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار