اولین زائران عمره مفرده وارد عربستان شدند

تهران (پانا) - اولین زائران عمره مفرده با استقبال سعودی‌ها وارد فرودگاه جده شدند.

کد مطلب: ۱۲۹۷۵۷۷
لینک کوتاه کپی شد
اولین زائران عمره مفرده وارد عربستان شدند

‌پس از برقراری عمره مفرده برای سعودی‌ها از ۲۰ ذی الحجه، شب گذشته هم زمان با اول محرم نخستین گروه عمره گزاران خارجی وارد سرزمین وحی شدند و سعودی‌ها در فرودگاه جده از زائران خارجی خانه خدا برای انجام مناسک عمره مفرده استقبال کردند.

پذیرش عمره گزاران خارجی از شب گذشته آغاز شد و بر اساس تصمیم سعودی ها، افرادی که قصد اقامت بیشتر در سرزمین وحی داشته باشند، می‌توانند درخواست خود را در سامانه اعتمرنا ثبت کرده و به این ترتیب ویزای زیارتی سه ماهه برای آن‌ها ثبت خواهد شد.

همچنین به منظور حضور زائران خارجی برای تشرف به خانه خدا و انجام عمره مفرده، فضای زیارتی مسجد الحرام که برای تشرف هزاران زائر حج تمتع توسعه پیدا کرده بود، دوباره با نرده‌هایی محدود شد.

پس از پایان مناسک حج تمتع و خروج تدریجی حجاج از مکه مکرمه، سعودی‌ها عمره مفرده را برای افراد ساکن این کشور از ۲۰ ذی الحجه آغاز کردند و شب گذشته هم زمان با اول ماه محرم نخستین گروه زائران عمره مفرده وارد سرزمین وحی شدند و پس از مُحرم شدن، به طواف خانه خدا رفتند.

عمره مفرده پس از شیوع کرونا در اواخر سال ۹۸ متوقف شد و پس از آن زائری امکان تشرف به خانه خدا را نداشت؛ تا اینکه با بازگشایی مسجد الحرام، سعودی‌ها حدود سه ماه عمره مفرده را برای زائران داخلی و خارجی مجاز کردند که در آن برهه عمره مفرده با حضور زائران سعودی، پاکستانی و هندی و برخی از زائران اندونزیایی برگزار شد.

پس از مدتی عربستان ورود زائران خارجی را ممنوع کرد تا اینکه اواخر سال گذشته مجدد در‌های مسجد الحرام به روی زائران خارجی هم باز شد و اکنون عمره مفرده برای همه زائران کشور‌های مختلف برگزار می‌شود.

البته با توجه به اینکه روابط سیاسی ایران و عربستان هنوز در هاله‌ای از ابهام است و رئیس سازمان حج و زیارت هم برقراری عمره مفرده را در گرو از سرگیری روابط دیپلماتیک و کنسولی برای زائران ایرانی اعلام کرده است، هنوز حدود ۶ میلیون ایرانی در انتظار سفر عمره مفرده هستند.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار