توضیح دانشگاه فرهنگیان درباره نحوه هزینه‌کرد کسورات دانشجویی

تهران (پانا) - دانشگاه فرهنگیان درخصوص کسورات دانشجویی و نحوه هزینه کرد آن، اطلاعیه‌ای صادر کرد.

کد مطلب: ۱۴۸۶۹۰۵
لینک کوتاه کپی شد
توضیح دانشگاه فرهنگیان درباره نحوه هزینه‌کرد کسورات دانشجویی

متن این اطلاعیه به شرح زیر است:

«دانشجومعلمان عزیز و گرانقدر

با احترام و عرض تسلیت ایام سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) و یاران با وفایش، نظر به سئوالات متعدد شما عزیزان در رابطه با کسورات دانشجویی و نحوه هزینه کرد آن موارد زیر را به اطلاع می‌رساند:. 

1- تحصیل در این دانشگاه به استناد ماده 1 اصلاحی اساسنامه مصوبه جلسه 722 مورخ 24/09/1394 شورای عالی انقلاب فرهنگی و شرایط و ضوابط پذیرش و تربیت دانشجو معلم متعهد خدمت در دانشگاه فرهنگیان، شبانه روزی و حضوری است. 

2- براساس ماده 6 قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش مصوب 8/3/69 مجلس شورای اسلامی، دانشجویان متعهد خدمت موضوع این قانون از آغاز تحصیل به استخدام آزمایشی وزارت آموزش و پرورش درآمده و از حقوق و فوق العاده شغل (حق شغل و حق شاغل) مربوط به مدارک تحصیلی لازم جهت ورود به دوره تحصیلی مورد نظر برخوردار می شوند و به استناد تبصره ذیل همان ماده هزینه های شبانه روزی و هزینه خوابگاه بابت استفاده از امکانات دانشگاه از وجوه پرداختی به آنان کسر خواهد شد. 

3- به موجب بند 18 مصوبات اولین جلسه هیأت امنای دانشگاه فرهنگیان مورخ 24/4/1391 که در چارچوب بند (ب) ماده 20 قانون برنامه پنجساله پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران مصوب 1389و ماده یک قانون احکام دائمی برنامه های توسعه، مقرر شده که «وزارت آموزش و پرورش حسب تبصره یک ماده 20 اساسنامه دانشگاه فرهنگیان به میزان 45% حقوق (حق شغل و حق شاغل) متعهدین خدمت را به تفکیک، هزینه خوابگاه به میزان (10%) و هزینه غذا به میزان (35%) کسر و به حساب متمرکز دانشگاه فرهنگیان واریز نماید».

4- بررسی‌های به عمل آمده نشان می‌دهد، چنانچه دانشگاه بخواهد هزینه های مصروفه ی مطروحه را مطابق با نرخ تمام شده دیگر دانشگاه ها از حقوق و مزایای دانشجو معلمان کسر نماید نیاز به افزایش کسورات فعلی بین 20 تا 25 درصد می باشد و درحقیقت هزینه تمام شده شامل بیش از هفتاد درصد حقوق و مزایای دانشجو معلمان است. لذا همواره تلاش گردیده تا با ارائه راهکارهای جایگزین و تامین هزینه ها با مدیریت صحیح منابع مالی این افزایش هزینه ها به نحو مطلوب مدیریت شده و به دانشجو معلمان تحمیل نشود.

بنابراین، با توجه به عدم تخصیص اعتبار لازم به منظور تامین هزینه های رفاهی عمومی دانشجومعلمان در بودجه های سنواتی این دانشگاه و همچنین، برخودار نبودن دانشجومعلمان این دانشگاه از سرانه دانشجویی که به  سایر دانشگاه ها پرداخت می گردد؛ و با عنایت به این که هزینه های رفاهی عمومی و شبانه روزی صرفا" منحصر در هزینه خوابگاه و غذا نبوده، بلکه شامل تامین هزینه هایی از قبیل هزینه های نگهداری فضاهای رفاهی (خوابگاهی، سلف سرویس و ورزشی)، هزینه های بهداشتی، تجهیز نمازخانه ها، برگزاری اردوهای علمی، تربیتی و فرهنگی، مشاوره ای، تامین سلامت، برگزاری جشنواره های هنری، تجهیز و... نیز می گردد که امری پرهزینه و ضروری است اما، عموما در محاسبه هزینه های رفاهی دانشجومعلمان و تعیین میزان کسورات لحاظ نمی گردد. لذا، علیرغم این که دانشگاه فرهنگیان همواره مدافع حقوق دانشجومعلمان گرامی می باشد، اما ، مجددا تأکید میشود: تأمین هزینه ها و ارائه خدمات با عنایت به نرخ تمام شده هزینه های شبانه روزی درحال حاضر به هیچ وجه پاسخگویی نیازمندی های دانشگاه نبوده و نیاز به مساعدت بیشتر می باشد.»

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار