معاون وزیر آموزش و پرورش به پانا خبر داد؛

ردیف بودجه بهداشت و سلامت دانش‌‌آموزان که در دولت گذشته حذف شده بود، احیا شد

تهران (پانا) - معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش از احیای ردیف بودجه سلامت و تربیت‌بدنی دانش‌آموزان که در سال آخر دولت گذشته حذف شده بود، خبر داد.

کد مطلب: ۱۴۷۹۰۲۱
لینک کوتاه کپی شد
ردیف بودجه بهداشت و سلامت دانش‌‌آموزان که در دولت گذشته حذف شده بود، احیا شد

صادق ستاری‌فرد در گفت‌وگو با پانا ضمن اعلام این خبر اظهار کرد: «در سال آخر دولت گذشته، به رغم اینکه با کرونا مواجه بودیم و همه حوزه‌ها را به‌ویژه نظام تعلیم و تربیت را دچار چالش کرد، ردیف اعتباری حوزه سلامت و تربیت‌بدنی دانش‌آموزان در سال آخر دولت گذشته و در اثنایی که ما با بحران کرونا مواجه بودیم، حذف شد. اما امسال ردیف بودجه مستقل بهداشت، سلامت و تربیت‌بدنی مدارس ایجاد شد.»

وی با بیان اینکه ایجاد ردیف کار سختی است و برای هر حوزه‌ای، برای هر موضوعی، ردیف ایجاد نمی‌شود، گفت: «این مهم با نظر مثبت سازمان برنامه و بودجه و اعتقادی که وجود داشت مبنی بر اینکه بهداشت و سلامت مقدمه تربیت است، ایجاد شد. یعنی اگر بهداشت و سلامت دانش‌آموز تضمین و تامین شود ما می‌توانیم منتظر کیفیت و احیانا عدالت تربیتی مناسب باشیم. احیای این ردیف یک اتفاق مبارکی بود که در بودجه امسال ایجاد و الحمدالله ابلاغ شد.»

وی اضافه کرد: «امسال، اعتبار خیلی خوبی را هم برای حوزه بهداشت، سلامت و تربیت‌بدنی پیش‌بینی کردند.»

ستاری‌فرد ادامه داد: «در سال اول شروع دولت، مجموع اعتباری که برای حوزه بهداشت، سلامت و تربیت‌بدنی دانش‌آموزان تخصیص داده شد ۱۰ برابر مجموع اعتبارات سال قبل از آن بود؛ یعنی سال آخر دولت قبل.»

ایجاد ۲۶۶۵ فضای ورزشی درون مدرسه‌ای در دو سال اخیر

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه در این دو سال از حیث اعتباری توجه ویژه‌ای به حوزه سلامت و تربیت‌بدنی دانش‌آموزان شد، گفت: «در مجموع در قالب طرح شهید سلیمانی ۲۶۶۵ فضای ورزشی درون مدرسه‌ای ایجاد و باعث شد تعداد فضاهای ورزشی ما ۵۵ درصد افزایش پیدا کند.»

احیای توزیع شیر دانش‌آموزی پس از ۱۰ سال، مسابقات ورزشی فرهنگیان پس از ۱۶ سال/ ۸۰۰ فضای ورزشی آموزش و پرورش در اختیار خانواده‌هاست

وی افزود: «همچنین یکسری فعالیت‌هایی از سر گرفته شد؛ از جمله شیر دانش‌آموزی بعد از یک وقفه ۱۰ ساله انجام شد. مسابقات ورزشی فرهنگیان بعد از یک وقفه ۱۶ ساله انجام شد. در مردمی‌سازی ورزش ۸۰۰ مجموعه ورزشی ما الان آخر هفته‌ها به‌صورت رایگان در اختیار خانواده‌ها و دانش‌آموزان است.»

آموزش یک رشته ورزشی در هر پایه تحصیلی؛ از مهر امسال در همه مدارس

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه اجرای مهارت‌آموزی یا آموزش رشته‌های ورزشی هم بعد از یک وقفه تقریبا ۱۲ ساله رقم خورد، گفت: «امسال مجددا طرح شنا احیا شد. حدود ۱۰ سال پیش تیمی نشستند، کار کارشناسی کردند که در هر سال آموزش و پرورش باید یک رشته ورزشی را به دانش‌آموزان آموزش بدهد که الحمدالله این اتفاق الان در دوره ابتدایی در حال اجراست و از مهرماه امسال برای همه مدارس، موضوع آموزش یک رشته ورزشی در هر پایه تحصیلی دنبال می‌شود.»

تصویر تاریخی و ماندگار در تاریخ ورزش دانش‌‌آموزی 

ستاری‌فرد به شکل‌گیری مجدد تیم‌های ملی دانش‌‌آموزی پس از 6 سال، اشاره کرد و گفت: «‌تیم‌های ملی دانش‌آموزی ما پس از 6 سال تشکیل شد و در اولین حضور تیم ملی والیبال در مسابقات برون مرزی، به مقام قهرمانی جهان دست پیدا کردند که مورد تفقد حضرت آقا قرار گرفتند و اجازه دادند که دانش‌آموزان قهرمان عزیز ما به زیارت معظم له مشرف شوند و آن تصویر تاریخی در تاریخ ورزش دانش‌آموزی ثبت شد.»

اعلام نتایج آزمون استخدامی مشاغل کیفیت‌بخشی در هفته آینده 

وی در ادامه اضافه کرد: «چالش دیگری که داشتیم، بحث کمبود نیروی انسانی بود که آزمون استخدامی ویژه معلمین تربیت بدنی و مربیان پرورشی برگزار شد و ان شا الله از هفته آینده که نتایج اعلام شود موضوع ارزیابی و مصاحبه این عزیزان دنبال می‌شود و مهرماه سال تحصیلی آینده آینده وارد مدرسه و کلاس‌های درس خواهند شد.»

ستاری‌فرد تصریح کرد: «مجموع اتفاقاتی که در طول این مدت در دولت سیزدهم، دولت شهید جمهور آیت الله رئیسی انجام شد برای نظام سلامت و تربیت‌بدنی دانش‌آموزان به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و صاحب نظران اتفاقات بی‌نظیری بود.»

۱۰۰ دانش‌آموز قهرمان ورزشی از مهر امسال بدون آزمون، معلم می‌شوند

معاون وزیر آموزش و پرورش در این ارتباط افزود: «آخرین اقدامی که انجام شد این بود که امکان جذب دانش‌آموزان استعداد برتر ورزشی در دانشگاه فرهنگیان بدون آزمون فراهم شد. در مهر ماه پیش رو ان‌شاءالله قریب به صد مجوز پیش‌بینی شده است برای کسانی که در رشته‌های ورزشی به مقام قهرمانی رسیدند که بدون آزمون و کنکور وارد دانشگاه فرهنگیان شوند و شغل معلم تربیت‌بدنی را برای آینده خود انتخاب کنند. این موضوع هم در بحث هدایت ورزشی، هم حمایت از استعدادهای برتر و هم کیفیت آموزشی و پرورشی در آینده خیلی می‌تواند کمک‌کننده باشد. قطعا این دانش‌آموزان نخبه، این دانش‌آموزان ویژه که دارای استعداد ناب ورزشی هستند وقتی وارد دانشگاه می‌شوند هم تراز دانشگاه را ارتقا می‌دهند و هم وقتی وارد آموزش و پرورش شوند، می‌توانند دانش‌‌آموزان را خوب تربیت کنند و این چرخه استعدادیابی و پرورش استعداد برای آینده ورزش کشور می‌تواند یک چرخه مفید و موثری باشد.»

سال ۱۴۰۲ تنها سالی بود که بودجه تربیت‌بدنی مدارس و دانش‌آموزان ۱۰۰ درصد تخصیص پیدا کرد

ستاری‌فرد تاکید کرد: «در طول تمام ادوار آموزش و پرورش، تنها سالی که بودجه تربیت‌بدنی مدارس و دانش‌آموزان ۱۰۰ درصد تخصیص پیدا کرده بود، سال ۱۴۰۲ بود. این همکاری ویژه سازمان برنامه و بودجه و سازمان اداری و استخدامی و پشتیبانی آقای وزیر و در مجموع دولت حضرت آیت الله شهید رئیسی ان‌شاءالله اتفاقات خیلی خوبی را برای آینده نظام تعلیم و تربیت و نظام سلامت و ورزشی کشور رقم خواهد زد. این 33 ماه خدمت رئیس‌جمهور شهید برای نظام تعلیم و تربیت کشور یک دوران طلایی بود.»

معاون تربیت‌بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش گفت: «حضرت آقا در دوازدهم اردیبهشت ماه سال گذشته عنوان فرمودند اگر قرار است مسائل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و حتی سیاسی کشور، در کشور حل شود، تنها راه‌حل آن اصلاح نظام برنامه‌ریزی برای مدرسه است. اگر ما به مدرسه و به آموزش و پرورش توجه کردیم، قطعا آورده‌های خیلی خوبی در همه ساحت‌های حکمرانی برای ما ایجاد خواهد کرد. این نگاه و این رویکرد را آیت‌الله رئیسی دنبال کردند. ان‌شاءالله اتفاقات خوبی که برای نظام تعلیم و تربیت افتاد، در ادامه مسیر نظام تعلیم و تربیت، در ادامه مسیر خدمت، همان مشی و روش و رویکرد رئیس‌جمهور شهید دنبال شود تا آموزش و پرورش به آن قله‌های رفیع پیشرفت نائل گردد.»

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار