از سوی وزیر آموزش و پرورش و در آستانه بازگشایی مدارس صورت گرفت؛

ابلاغ بخشنامه 12 ماده‌ای «ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز» به مدارس

تهران (پانا) - بخشنامه ۱۲ ماده‌ای ترویج اقامه نماز به مدیران کل و روسای شورای اقامه نماز آموزش و پرورش، از سوی یوسف نوری ابلاغ شد.

کد مطلب: ۱۳۰۸۷۵۱
لینک کوتاه کپی شد
ابلاغ بخشنامه 12 ماده‌ای «ترویج و توسعه فرهنگ اقامه نماز» به مدارس

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، در راستای اجرای راهکار سند تحول بنیادین و اجرای برنامه‌های سند تحول دولت و همچنین تفاهم‎‌نامه منعقد‌شده با ستاد مرکزی اقامه نماز کشور، همزمان با بازگشایی مدارس و تقویت و توسعه فرهنگ اقامه نماز به‌عنوان یکی از مهم‎ترین اولویت‌های آموزش و پرورش در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱، بخشنامه ترویج فرهنگ نماز، توسط یوسف نوری ابلاغ شد.

وزیر آموزش و پرورش در این بخشنامه به بیان انتظارات از مدیران کل به‌عنوان رئیس شورای اقامه نماز استان در جهت تحقق هر چه بیشتر منویات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) و اجرایی شدن طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مراکز آموزشی و تربیتی پرداخت.

وی در این بخشنامه با تاکید بر تشکیل منظم شورای اقامه نماز استان و مناطق با هدف اجرایی‌شدن آیین‌نامه شورای عالی توسعه و ترویج فرهنگ اقامه نماز، بر اتخاذ تدابیر لازم به منظور اقامه نماز جماعت در مدارس کشور در وقت شرعی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فعال‌سازی هیئت‌های اندیشه‌ورز مدارس و استفاده از فرصت‌های ایجاد شده در شبکه دانش‌آموزی شاد تاکید کرد.

انتخاب امام جماعت توانمند و مجرب و مسلط به فضای مجازی و سواد رسانه در همه مدارس اعم از روحانی و همکار فرهنگی برای اقامه نماز جماعت و انتقال و انتشار معارف دینی، تعیین زنگ نماز در متن برنامه رسمی روزانه مدارس در تمامی دوره ها و پایه های تحصیلی به مدت ۳۰ دقیقه و جذب و هدایت خیرین برای ساخت و تجهیز نمازخانه و سایر فعالیت های توسعه فرهنگ اقامه نماز در مدارس از مواردی است که در این بخشنامه ذکر شده است.

وزیر آموزش و پرورش در ادامه این بخشنامه خواستار توجه ویژه مدیران مدارس به اجرای برنامه‌های اقامه نماز و ایجاد تمهیدات لازم برای حضور حداکثری داوطلبانه همکاران و دانش آموزان در صفوف نماز جماعت و بهره‌وری معنوی و مشارکت اولیا دانش آموزان در فرایند بهبود برنامه های اقامه نماز شد.

وی برنامه‌ریزی برای برقراری تعامل پویا و سازنده و اثربخش میان مدارس، مساجد و خانواده و جامعه محلی با تاکید بر اجرای طرح پیوند نماز، خانه، مدرسه و مسجد و برگزاری دوره آموزش و توانمندسازی مدیران مدارس، معلمان و مدرسین خانواده با موضوع مهارت های دعوت به نماز دانش آموزان و ارائه آموزش‌های لازم برای ترغیب و تشویق دانش آموزان و اولیای آنها در راستای اجرایی شدن راهبردهای طرح جامع تقویت و تعمیق فرهنگ اقامه نماز در مراکز آموزشی و تربیتی و تفاهم نامه بین وزارت آموزش و پرورش و ستاد مرکزی اقامه نماز را خواستار شد.

خودداری از هرگونه تغییر کاربری نمازخانه های مدارس و مراکز دارالقرآن و اجرای باشکوه طرح «نماز، نور چشم من» در سال تحصیلی جدید با اجرای فعالیت های فرآیندمحور آموزش عملی نماز، جشن تکلیف آشنایی با تقلید و مرجعیت و به ویژه اجلاس نماز دانش آموزی با مشارکت استانداری و ستاد اقامه نماز استان از جمله موضوعات مورد تاکید در این بخشنامه است.

ارسال دیدگاه

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار