امروز: شنبه 27 بهمن 1397 - 16:35 تبلیغات

عملیات حفاری مکانیزه و دستی تونل های مترو تهران

خط 6 مترو تهران به طول 39 کیلومتر 30 ایستگاه دارد که از محدوده حرم حضرت عبدالعظیم(ع) آغاز می شود و پس از طی مسیر جنوب به شمال در ایستگاه میدان شهدا با خط چهار، در ایستگاه امام حسین(ع) با خط 2، در ایستگاه هفت تیر با خط یک و در ایستگاه میدان ولیعصر(عج) با خط سه، تقاطع خواهد داشت و سپس به سمت غرب ادامه مسیر می دهد و به محدوده شمال غربی تهران می رسد. عملیات حفاری تونل مکانیزه بخش جنوبی خط 6 مترو پایتخت (حد فاصل دولت آباد تا حرم عبدالعظیم حسنی) به طول 6 کیلومتر فروردین ماه سال گذشته آغاز شد.

عکاسانی که هرگز عکس‌هایشان را نمی‌بینند

گاهی در تاریکی هم می توان دید، دنیا، خانه و کلاس درس کوچک تر از آن است که نتوانی پیدایش کنی و به آن نرسی . دنیا با تمام آدم هایش در تو جریان دارد و نبود رنگ و نور یا خوب ندیدن و تار دیدنت نمی تواند بین تو و دنیا حصار بکشد. دانش‌آموزان کم بینا و نابینا مدرسه پسرانه خزائلی تهران با دوربین و کمک عکاس خبرگزاری پانا از همکلاسی‌های خود عکاسی کردند و توانستند دنیای جدیدی را با وجود آنکه نمی توانند ببینند لمس و تجربه کنند.

آبگرم گاومیش گلی سرعین

شهرستان سرعین که به داشتن چشمه‌های متعدد آبگرم معدنی مشهور است، در 28 کیلومتری غرب شهر اردبیل واقع شده است. یکی از معروف ترین چشمه‌های آبگرم این شهر گاومیش گلی است که همیشه مملو از افرادی ست که عقیده دارند، با شنا در چشمه‌های آبگرم، بیماری‌های مانند روماتیسم و بیماری‌های پوستی خود را تحت درمان قرار می دهند.

نجات‌یافته‌گان زلزله کرمانشاه

روزهای سختی که با زلزله۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان ۱۳۹۶ برای مردم غرب استان کرمانشاه شروع شده است، اکنون با تشدید گرمای هوا و مشکلات همزمان با آن از جمله قطعی آب و برق و کاهش کیفیت آب آشامیدنی مشکلات زلزله‌زدگان را دوچندان کرده است. بعد از گذشت تقریبا نه ماه از وقوع زلزله مردم شهرهای سرپل ذهاب، ثلاث باباجانی، تازه آبادو روستای ازگله همچنان با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستند. زندگی در چادر، کاهش سطح بهداشت، به خطر افتادن سلامتی کودکان، کمبود امکانات سرمایشی، جمع‌آوری با تاخیر زباله‌ها و فاضلاب شهری و سخت‌تر شدن زندگی در خانه‌های نیمه‌ویران و کانکس‌ها بخشی از معضلاتی است که زندگی این روزهای مردم غرب استان کرمانشاه را دشوارتر از قبل کرده است.

فرش دورو ابریشم ترکمن

فرش دورو ابریشم ترکمن یکی از فرش های این خطه است که به لحاظ نوع تکنیک، ظرافت، نقش و نگارها، ترکیب‌بندی و رنگ، اثری هنری محسوب می شود. این فرش که متعلق به شهرستان راز و جرگلان استان خراسان شمالی است، این روزها در فراز و نشیب به سر می برد چرا که به دلیل بی‌برنامگی و نبود حمایت‌های لازم از وجود بازار داخلی محروم است و تنها در برخی کشورهای آسیایی و اروپایی به فروش می‌رسد.

آسمان را به ندرت می بینیم

مریم و لیلا دو خواهری که سال‌هاست به دلیل بیماری دیستروفی عضلانی خانه‌نشین شده‌اند و مادرشان از آنها در خانه پرستاری می‌کند.

تبریز ۲۰۱۸

شهر تبریز در نهمین اجلاس کارشناسان ارشد و وزیران گردشگری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که اول دی ۱۳۹۴ (۲۲ دسامبر ۲۰۱۵) در شهر نیامی پایتخت جمهوری نیجر برگزار شد، از میان رقبایی چون تالینگ در مالزی، ‌ پالقا و سیلد در بنگلادش، ماردین در ترکیه و مدینه در عربستان بعلت تعدد موزه‌ها، طبیعت متفاوت، اداب و رسوم و فرش جهانی آن، به‌عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ برگزیده شد.

کارگاه علم‌سازی

کارگاه های ساخت و تولید علامت در ایام محرم و عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع) رونق گرفته است.

زندگی در قلعه گنجی که گنج ندارد

در جنوبی‌ترین منطقه کرمان، شهرستانی به نام «قلعه گنج» وجود دارد. روستاهای این ناحیه، در مرز بین کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان قرار دارد که جزو محروم‌ترین مناطق کشور محسوب می‌شود. مردم این مناطق در کپر زندگی می‌کنند و خشکسالی و گرمای شدید هوا، زندگی در این منطقه را بسیار سخت‌ کرده است. از سال 1393 بنیاد علوی تمرکز خود را بر فعالیت در این منطقه گذاشته و با ساخت خانه، کارخانه و بیمارستان، احیای منابع طبیعی، تغییر الگوی کشت، آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای و ایجاد اشتغال تا حدودی چهره فقر را از این منطقه زدوده است. با این حال کماکان بسیاری از خانواده‌های این منطقه از امکانات اولیه بهداشتی زندگی محروم هستند.

گورستان متفقین در تهران

گورستان باغ قلهک با دری چوبی و قدیمی و وسعتی چند هزار متری است. از سردر گورستان و از روی صلیب‌های نصب شده روی قبور و نیز تاریخ‌هایی که روی سنگ‌ها وجود دارد چنین به‌ نظر می‌رسد که این گورستان صرفا به اجساد سربازان متفقین درگذشته در ایران، در جریان سال‌های ۱۲۹۳ تا ۱۲۹۷ شمسی (۱۹۱۴ تا ۱۹۱۸ میلادی)، جنگ جهانی اول، و همچنین سال‌های ۱۳۱۸ تا ۱۳۲۴ شمسی (۱۹۳۹ تا ۱۹۴۵ میلادی)، جنگ‌جهانی دوم، اختصاص دارد. این گورستان، سال‌ها پیش از سال ۱۲۹۳ شمسی در محوطه روبروی کلیسای سفارت انگلیس احداث شده بود و اجساد عده‌ای از انگلیسی‌ها در آن دفن شد. این گورستان قدیمی در بین اهالی محل به نام «گورستان دولت» نیز معروف است.

همه عناوین مستند