امروز: جمعه 4 خرداد 1397 - 13:11 تبلیغات

معاون امور ساماندهی جوانان وزارت ورزش و جوانان خبر داد

کسری خدمت و امریه سربازی در انتظار نخبگان اجتماعی و اعضای سمن‌ها

کسری خدمت و امریه سربازی در انتظار نخبگان اجتماعی و اعضای سمن‌ها

1/12/2018 11:58:00 AM

تهران (پانا) - معاون امور ساماندهی جوانان ازت فاهم با ستادکل نیروهای مسلح خبر داد و گفته است که تسهیلاتی چون کسری خدمت، امریه سربازی و کسب مهارت در دوره خدمت برای نخبگان اجتماعی و تشکل‌های اجتماعی در نظر گرفته شده است.

به گزارش روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان، محمد مهدی تندگویان  به بروز برخی اتفاق های اخیر در کشور اشاره کرد و گفت: این اتفاقات ناشی از بی توجهی به جوانان و ناامیدی آنان است، سالها قول و وعده و امید به جوانان دادیم اما عملیاتی نشد.

وی در خصوص ارائه اعتبارات به استان‌ها، به ویژه سازمان های مردم‌نهاد تاکید کرد: منابع درآمدی کشور در استان‌ها قرار دارد و اینکه نگاه استان‌ها  برای تامین منابع به مرکز باشد دردی را دوا نمی‌کند.

تندگویان ادامه داد: مشکل اصلی کشور وابستگی به نفت است و این رویه باید تغییر کند، هر استان باید  توانمندی  و درآمد خود را مدیریت کند. اکنون بسیاری از ظرفیت استان‌ها نادیده گرفته شده است.

وی با تاکید بر ضرورت برگزاری منظم جلسات ستاد ساماندهی امور جوانان خاطر نشان کرد: موضوع جوانان یک دغدغه عمومی است که اگر به آن توجه نشود همه ما را گرفتار می کند و مشکلات جدی برای کشور ایجاد می‌کند به طوری که امروز شاهد این مشکلات هستیم.

معاون امور ساماندهی جوانان  با بیان اینکه  جوانان یک چهارم جمعیت کشور را تشکیل می دهند افزود: رویکر اصلی ما در حوزه سمن‌ها قطع تامین اعتبار از سوی دولت برای تشکل‌های اجتماعی است. در کشور های توسعه‌یافته به ازای هر صد نفر یک سمن وجود دارد و راه حل نجات کشور ما رسیدن به این جایگاه است. دولت باید از این وضع فربه فاصله بگیرد و امور را به سمن‌ها واگذار کند.

تندگویان با اشاره به اینکه مشکل اصلی کشور اشتغال است تاکید کرد: وزارت کار پنج هزار میلیارد تومان به منظور اشتغال‌آفرینی به سمن‌ها پرداخت می‌کند همچنین وزارت ورزش و حوانان هم تفاهم‌نامه‌ای را با صندوق کارآفرینی امید انجام داده که بر اساس آن ۲۱۰ میلیار تومان اعتبار برای حمایت از تشکل‌های کارآفرین  پیش‌بینی شده است.

تندگویان گفت: معتقدیم تشکل های اجتماعی باید غیردولتی و غیرانتفاعی باشد اما غیر انتفاعی بودن  به معنای غیر اقتصادی بودن نیست، سمن باید  کسب درآمد کند و آن را در امور جامع سرمایه گذاری کنند یا اگر به سود اقتصادی  بالا رسیدند از حوزه سمن خارج شوند و به عنوان یک نهاد اقتصادی فعالیت کنند.

وی موضوع شناسه، مسائل حقوقی و ثبت نشدن سمن‌ها را از مشکلات این حوزه دانست و خاطر نشان کرد: اگر مسئله شناسه حل شود سمن‌ها به عنوان یک نهاد حقوقی می‌توانند فعالیت کنند و مسائل مالی و  بانکی خود را پیگیری کنند.

وی افزود: همچنین توافقاتی  با ستاد کل نیروی های مسلح انجام شده است که بر اساس آن امتیازاتی همچون امریه، کسر خدمت و کسب مهارت برای نخبگان اجتماعی و اعضای تشکل‌های مردم‌نهاد در در گرفته شده است.

تندگویان با اشاره به وجود مشاوران جوان در دستگاه‌ها اظهار کرد: رویه مشاور جوان غلط است؛ جوان باید در مسئولیت های  مدیریتی و اجرایی فعالیت کند و از مشاوران باتجربه بهره ببرد.

وی با تاکید بر ضرورت تغییر در شیوه انتصابات در کشور افزود: باید از وزارت خانه‌ها و دستگاه‌های مختلف به ویژه از وزارت نفت تشکر کنیم که جوانان را در سمت‌های مختلف  به کار گرفته است.

تندگویان با بیان اینکه  در سالهای اخیر پایگاه های اصلی هویت جوانان را از دست داده‌ایم، ادامه داد: نقش خانواده و موضوعات مذهبی و دینی در میان جوانان  در سایه مسائل سیاسی رنگ باخته است، باید اعتقاد جوانان را باید سیاست های اصولی و نه با اجبار برگردانیم.

معاون ساماندهی امور جوانان در خاتمه گفت: خانه جوان پایگاه حضور جوانانی است که در طول سالها از آنها غافل بوده ایم  و این رویه باید اصلاح شود.

اخبار مرتبط
نظرات
1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.