امروز: دوشنبه 3 اردیبهشت 1397 - 04:39

مدیرکل نوسازی مدارس گلستان

شصت درصد مدارس در استان گلستان ایمن هستند

شصت درصد مدارس در استان گلستان ایمن هستند

1/11/2018 9:05:00 AM

از سال 86 علاوه بر ساخت و ساز مدارس جدید تا کنون 2231 کلاس درس را در استان تخریب و بازسازی کردیم و همچنین هزار (1000) کلاس درس نیز در استان مقاوم سازی شده است.

به گزارش پانا از استان گلستان:مخدومی  گفت: از سال 86 علاوه بر ساخت و ساز مدارس جدید تا کنون 2231 کلاس درس را در استان تخریب و بازسازی کردیم و همچنین هزار (1000) کلاس درس نیز در استان مقاوم سازی شده است.

وی با بیان این که فرایند مقاوم سازی با تخریب و بازسازی فرق می کند، افزود: در مقاوم سازی، مدارس دارای حداقل ها هستند و با هزینه 30 الی 40 درصدی، آن ها را طبق آیین نامه های جدید مقاوم سازی می کنیم ولی در تخریب و بازسازی، مدرسه کاملاً تخریب شده و مجدداً احداث می شود.

3500کلاس درس استان گلستان مجهز به سیستم حرارت مرکزی شد

مدیر کل نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس استان گلستان در خصوص استانداردسازی سیستم گرمایشی مدارس، اظهار کرد: هفت هزار کلاس درس با بخاری گازی و نفتی در استان وجود داشت که در سه سال اخیر، حدود 3500 کلاس به سیستم حرارت مرکزی استاندارد (رادیاتور و شوفاژ) مجهز شد.

وی افزود: امید داریم در دو الی سه سال آینده همه مدارس استان به سیستم حرارت مرکزی و سیستم های استاندارد جدید مجهز شوند.

مخدومی گفت: از ابتدای سال 77 تاکنون حدود 1295 پروژه احداث گردیده که شامل ساختمان آموزشی، کانون فرهنگی و سالن ورزشی است که از این تعداد، 527 پروژه با مشارکت خیرین به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه در این پروژه ها، 6305 کلاس درس هم ساخته شده، تصریح کرد: از این تعداد دو هزار کلاس درس مشارکتی بوده و با کمک خیرین مدرسه ساز احداث گردیده است.

مخدومی افزود: تجهیزات ایمنی از جمله اعلام حریق و کپسول آتش نشانی مدارسی که توسط نوسازی ساخته می شوند در زمان تحویل بر عهده ماست و بعد از آن، نگهداری از آنها و همچنین مدارس قدیمی بر عهده آموزش و پرورش است.

وی تأکید کرد: در برنامه ششم توسعه رقم خوبی از چند منبع اعتباری  برای ایمن سازی و مقاوم سازی مدارس در نظر گرفته شده است که اگر محقق شود، تا پایان برنامه، بیش از 80 درصد مدارس تخریبی و مقاوم سازی استان، ایمن سازی می شود.

مخدومی با بیان این که با اجرای برنامه ششم اتفاقات خوبی خواهد افتاد، تصریح کرد: اگر بند دال ماده 79 برنامه ششم اتفاق بیفتد طبعاً مشکل اکثر مدارس ما حل می شود، البته قانون دیگری هم وجود دارد، طبق بند (ه) ماده 79 برنامه ششم دولت موظف است معادل کمک های خیرین به نوسازی کمک کند.

مدیر کل نوسازی و تجهیز مدارس استان گلستان اظهار کرد: اکثر مدارس جدید که براساس آیین نامه 2800 ساخته می شوند مقاوم هستند. ازجمله مدارسی که در زلزله کرمانشاه تاب آوردند و از آنها به عنوان پناهگاه نیز استفاده شد.

مخدومی افزود: مدارسی که توسط نوسازی ساخته می شود، چون از محل اعتبارات عمرانی دولتی می باشد، شامل قانون نظام مهندسی نمی شود و مقررات ملی ساختمان و دیگر آیین نامه های مرتبط با ساختمان سازی در آن لحاظ می شود.

وی گفت: دولت، بنیاد برکت و خیرین برای نوسازی پای کار آمده اند و همگی کمک می کنند تا اتفاق خوبی در این زمینه بیفتد

نظرات
1- لطفا نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
2- نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران و مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
3- نظرات پس از تایید منتشر می‌شود.