امروز: یکشنبه 30 تیر 1398 - 10:52 تبلیغات

طنز/این قدر چالش‌ نریزید توی اینستاگرام

اینستاگرامی‌ها هر روز شگفتانه ویژه‌ای رو می‌کنند. یک روز ما را با خود به ده سال پیش می‌برند. روزی دیگر یک سطل آب یخ رویمان می‌ریزند و گاهی هم در بطری توی صورت‌مان پرت می‌کنند.

جمع آوری کودکان کار بدون تکریم آنها هیچ فایده ای ندارد

بارها طرح‌هایی با عنوان جمع‌آوری یا سامان‌دهی کودکان کار در ایران انجام شده اما نتیجه این طرح‌ها عاری از هرگونه سامانی برای این کودکان بوده‌ است. هر تصمیمی که راجع به کودکان گرفته می‌شود باید طبق اصل منافع عالیه کودکان باشد و اگر چنین نبود، باید به آن تصمیم به دیده تردید نگریست.

نوشداروی بیماری فقر و قحطی

آموزه‌های علم اقتصاد و بررسی تاریخ اقتصادی جوامع به روشنی نشان می‌دهد که آنچه انسان را از فقر نجات داده آزادی اقتصادی یا آزادی فعالیت‌های اقتصادی در حوزه تجاری و تولیدی بوده است. این آزادی موجد نظم‌هایی در جامعه می‌شود که به مجموعه آنها نظام بازار آزاد یا نظام بازار رقابتی می‌گویند.

چالش بی‌حاصل

یکی از چالش‌های همیشگی در جوامعی چون ایران که در حال گذار هستند، کشمکش میان نیروهای سنتی و محافظه‌کار با نیروهای طرفداران تغییر و تحول‌خواه و مدرن است. وجود این کشمکش در اصل اجتناب‌ناپذیر و حتی نکته مثبتی است. اگر کسی گمان کند که بهتر است این چالش به نفع یک طرف به پایان برسد، به احتمال فراوان درک دقیقی از فرآیند تحول اجتماعی ندارد.

ارتباط جهانی؛ تجمل یا ضرورت

به‌دلیل توان کمتر افراد فقیر برای پس‌انداز، کشورهای فقیر به‌سختی می‌توانند منابع مالی لازم برای سرمایه‌گذاری را از محل پس‌انداز داخلی تامین کنند. در یک دنیای آرمانی، سرمایه از کشورهای با درآمد و سرمایه زیاد به کشورهای با درآمد و سرمایه کم سرازیر می‌شود، اما به‌دلیل عمق و توسعه کم بازارهای جهانی سرمایه در سال‌های پس از جنگ جهانی دوم و قابل اعتماد نبودن این بازارها به‌عنوان منبع تامین مالی، نیاز به نهادهای جدید برای ایفای این نقش به‌شدت احساس می‌شد.

چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

بخشی از گزارش دادستان درباره قتل خانم استاد، به وضعیت شخصیتی متهم اختصاص داده شده‌و درباره آقای نجفی آورده است که: «پس از ازدواج دوم با مقتوله یک فقره اقدام به خودکشی ناموفق در هتل لاله با خوردن ۲۰ عدد قرص کلونازپام در سال 1397 می‌کند که به بیمارستان شهید رجایی منتقل می‌شود و نجات پیدا می‌کند که انگیزه او همین مشکلات خانوادگی و شرایط جنجالی زندگی با مقتوله بوده است.»

پایدار‌ سازی درآمدها

اصلاح ساختار بودجه کشور یکی از مهم‌ترین محورهای اصلاح ساختار اقتصادی کشور است که به دلیل ویژگی‌ها و آثار و پیامدهای آن، اهمیت بسیار بالایی دارد. با این حال نباید این نکته را از نظر دور داشت که اصلاح ساختار بودجه بدون درنظرگرفتن ساختارهای دیگر اقتصادی، مفهوم چندانی ندارد و بر این اساس باید این اصلاحات در ارتباط و هماهنگی با سایر بخش‌های مهم اقتصاد کشور صورت گیرد.

گاندو و حمله بسوی خودی ها !

تهران (پانا) - جاسوسی و ضد جاسوسی در هر کشوری زمان بر ، پرهزینه ، حساس و بعضا سرنوشت ساز است .نه تنها در جنگ که در صلح هم نیاز به اقدامات وسیع و متمرکز امنیتی از ضروریات است وهمه دولت ها در تمهید این اقدامات از هیچ کوششی فروگذار نمی کنند .در واقع در بعد امنیتی " جنگ " اغلب ادامه دارد و همواره لازم است که عده ای از فرزندان میهن در این جنگ شرکت کنند تا امنیت مردم حفظ شود و خسارت آفرینی بدخواهان به حداقل خود برسد . بر این اساس سریال گاندو می توانست مثل فیلم های دوران دفاع مقدس حس حماسه و گذشت و ایثارگری و میهن دوستی را در مردم زنده کند و تحسین آنها از حافظان امنیت را برانگیزاند .

قوت استدلال، نه جایگاه رسمی

هنگامی که نظر آقای محمدرضا خاتمی درباره انتخابات ۱۳۸۸ را شنیدم تا حدی تعجب کردم. نه به دلیل اینکه این نظر برای اولین ‌بار مطرح می‌شد، بلکه به این علت که طرح دوباره مساله‌ای که غیرممکن است در شرایط کنونی نسبت به آن به تفاهم رسید را برای جامعه مفید نمی دانستم. به هر حال سیاستمداران نباید در پی بیان اثبات یا رد حقایق تاریخی باشند، این کار مورخان و دانشمندان است. سیاستمداران باید در پی بیان مطالبی باشند که چاره مشکلات امروز مردم را بکند. وظیفه اولیه آنان در مقام سیاستمدار کشف حقیقت نیست، بلکه کاهش مرارت است و این دو لزوما بر یکدیگر منطبق نیست.

طنز/حشره‌ها ما آمدیم

تحقیقات جدید نشان می دهد حشرات حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان هستند و برای جلوگیری از ابتلا به سرطان می توان از آنها استفاده کرد.

همه عناوین بخش یادداشت