امروز: شنبه 30 تیر 1397 - 21:43 تبلیغات

در باب سرمایه‌های ارزشمندی که از آن غافلیم

سرمایه اصلی کشوری مثل ایران چیست و چطور می‌شود آن را استحصال کرد؟ نزدیک صد سال است که ما ایرانی‌ها نفت و گاز را از دل زمین استخراج می‌کنیم و به مشتری‌های غربی و شرقی می‌فروشیم و از این بابت ممنون و شاکر خداوند متعالیم که چنین نعمت ارزشمندی را ارزانی‌مان داشته. در دنیا کشورهای زیادی نیستند که از چنین موهبتی برخوردارند.

الزامات راهبردی رابطه ایران و روسیه

فروش روزانه پانصد هزار بشکه نفت به روسیه در ازای کالاهای روسی، موضوعی مربوط به سال‌های 92 و 93 است و بحث‌هایش در آن زمان مطرح شد. منتها با امضای موافقنامه ژنو در سوم آذر 1393 که مقدمه برجام شد، عملا دیگر این بحث‌ها پایان یافت. چون تحریم‌های ایران بسته شد و دیگر نیازی به توافقات از این نوع نبود. منتها سفر اخیر علی‌اکبر ولایتی به مسکو به عنوان نماینده ویژه این بحث‌ها را دوباره مطرح کرد.

تابعیت حق شهروندان ایرانی

شناسنامه؛ اولین مدرک معرف هویت هر فرد است. جنسیت، تابعیت، تاریخ و محل تولد از موارد مهمی هستند که در شناسنامه به آنها اشاره می‌شود. بنابر گزارش‌ها امروزه در ایران بیش از یک میلیون نفر بدون شناسنامه زندگی می‌کنند که از این تعداد 400 هزار نفر آ‌نها کودک هستند. محروم بودن از تحصیل، دسترسی نداشتن به برخی خدمات بهداشتی، حق رای، حق دریافت یارانه و بسیاری دیگر از حقوق اولیه که شهروندان ایرانی دریافت می‌کنند از جمله مواردی است که مسعود رضایی، نماینده مردم شیراز در مجلس به عنوان پاره‌ای از مشکلات افراد بی‌شناسنامه به آن اشاره کرده است.

چرا پوتین، ایران را با ترامپ معامله نمی‌کند؟

بدون آنکه لازم باشد ایران امتیازی منحصربه‌فرد به روسیه بدهد یا یک فرستاده ویژه را راهی مسکو کند، می‌توانیم مطمئن باشیم که ایران مورد معاملاتی روسیه و آمریکای ترامپ نخواهد بود، حداقل نه به آن شکل هراسناک و خیانت‌آلودی که در ذهن ایرانیان نقش بسته است.

بایدها و نبایدهای تصویب FATF

لوایح مربوط به پولشویی که برای مبارزه با فساد و قاچاق طراحی شده‌اند، بر اساس قانون اساسی باید توسط دستگاه قضا به قوه مجریه سپرده شده سپس قوه مجریه آن را به مجلس ارسال کند. از این نظر شورای نگهبان ایراد ماهوی به لایحه‌ای گرفت که اخیرا مطرح شده بود. لایحه مورد نظر پیش‌تر در مجلس به تصویب رسیده بود اما شورای نگهبان آن را رد کرد. البته کارشناسان امنیتی باید در این مورد نظر دهند. در هر حال نیاز داریم که لوایحی برای مقابله جدی با پولشویی داشته باشیم.

اهمیت نشست هلسینکی

فضای رسانه‌ای در کنار نمادها و نشانه‌های تصویری و رفتاری در گفت‌وگوهای دوشنبه شب دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا و ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه در هلسینکی پایتخت فنلاند، این ذهنیت را ایجاد کرد که ولادیمیر پوتین در این نشست از جایگاه دست بالاتری برخوردار بود و از موضع سرسختانه‌تری برخورد کرد. دونالد ترامپ به ویژه با مواضعی که در مورد دخالت روسیه در انتخابات امریکا گرفت، به نظر می‌رسید که از موضع پایین‌تری برخورد کرده است.

آیا ایران ثروتمند است؟

باوری دیرپا در ذهن ایرانیان نقش بسته، مبنی بر اینکه ایران کشوری ثروتمند است. پیدایش منابع نفت و بعدها گاز که ایران را تبدیل به یکی از دارندگان بزرگ ذخایر این دو ماده مهم کرد، مبنای اصلی این باور است.

ضرورت انعکاس صدای واحد از درون حاکمیت

همه ما می‌دانیم به دلیل برخی رفتار‌های ناعادلانه، انسجامی بین مخالفان و دشمنان ایران و نظام شکل گرفته است. مخالفان به دنبال آن هستند که ایران در منطقه مهمی به نام خاورمیانه به کشوری ضعیف تبدیل شود، بنابراین امروز موضوع دولت بحثی فراجناحی است به همین جهت تمام دلسوزان کشور و نظام فارغ از تعلقات جناحی‌شان بیش از همیشه باید به فکر تحکیم وحدت و اتحاد باشند.

استراتژی عروسک‌گردانان کاخ سفید برای شکست تهران

مقامات امریکایی در اعلام نظرهای رسمی سیاست تغییر رژیم در قبال ایران را رد می‌کنند و اسم سیاست خودشان را فشار حداکثری به منظور تغییر رفتار منطقه‌ای ایران ذکر می‌کنند. با این حال سابقه نومحافظه‌کاران حاضر در دولت ترامپ که تحت تاثیر مکتب نظریه پردازانی چون برنارد لوییس بر تجزیه کشورها و ایجاد یک خاورمیانه جدید تاکید داشتند، قابل چشم‌پوشی نیست. به همین خاطر کشف نقشه کلی دولت ترامپ در پس سیاست‌های آشفته فعلی دولت وی موضوع مهمی است.

لزوم آمایش کشاورزی و سرزمین

منابع‌آبی استان سمنان نیز مانند سایر استان‌های کشور درون این استان وجود دارند و این منابع که آب استان را تامین می‌کنند، چشمه‌هایی در قسمت شمالی استان و جزو آب‌های سطحی هستند، همچنین از طریق حفر چاه‌هایی در داخل یا اطراف شهرهای این استان آب را در سمنان تامین می‌کنند. متاسفانه آب این چاه‌ها و چشمه‌ها طی حدود 20 سال اخیر به حدود یک سوم تقلیل یافته‌ و موجودی آب در این چاه‌ها و استفاده از آب‌های عمقی به حدود 300 متر رسیده است.

نقش مهم صدا و سیما

مهم‌ترین نیاز کشور برای پاسخ به بحران‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاست خارجی عزم و سازماندهی دولتی است. در شرایطی که هنوز اقتصاد کشور به نفت وابسته است، تحمیل تحریم‌های جدید بر مشکلات کشور خواهد افزود. همین مساله اتخاذ تصمیمات جدی از سوی کارگزاران نظام را ضروری می‌کند. تصمیماتی که باید در سایه وحدت و انسجام بین مسوولان کشور عملیاتی شود.

نقش ۳ لابی در نزدیکی آمریکا و روسیه

۳ لابی فعال یعنی لابی‌های اسرائیلی، عربستانی و اماراتی در آمریکا، راهکارهایی را برای نزدیکی میان آمریکا و روسیه مطرح کرده‌اند که هم اهداف آنها را تأمین کند هم خواسته‌های روس‌ها و آمریکایی‌ها را، از جمله این‌که آمریکا در بحث اوکراین و جزیره کریمه امتیازاتی به روس‌ها بدهد و تحریم‌ها علیه روسیه کاهش یابد و یا حذف شود تا در مقابل، نظر روسیه برای همکاری علیه ایران در سوریه و بحث برجام، جلب شود.

چهره شدن با رانت

افرادی که با شرایط اقتصادی مناسب خود را به چهره‌های ورزشی نزدیک می‌کنند، معمولا سرمایه خود را در یک اقتصاد ناکارآمد، از طریق زد‌و‌بند و دلالی به دست آورده‌اند. اما اعضای جامعه و این افراد می‌دانند که توانمندی اقتصادی به تنهایی دلیلی بر شایستگی آنها در جامعه نیست.

چرخش استراتژیک در نظام مالی توزیع سوخت

توزیع سوخت مایع در کشور با توجه به وسعت جغرافیایی و پراکندگی نقاط عرضه، از مهم‌ترین و حساس‌ترین وظایفی است که از سوی دولت راهبری و نظارت می‌شود. این عملیات گسترده عمدتا از سوی سه‌هزار‌و 600 جایگاه عرضه بنزین و گازوئیل و ‌هزاران فروشندگی نفت سفید و سایر مواد اجرا می‌شود.

همه عناوین بخش یادداشت