امروز: چهارشنبه 25 تیر 1399 - 21:29 تبلیغات

تاکیدات سازمان انرژی اتمی در پنجمین سالگرد امضای برجام

تهران (پانا) - : پایان دادن به معافیت‌های هسته‌ای مندرج در سند برجام در ۳ حوزه نوسازی راکتور آب سنگین اراک، تامین اورانیوم غنی شده برای راکتور تحقیقاتی تهران و... با هدف نابودی کامل برجام و برخلاف متن صریح قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد توسط این کشور در دستور کار قرار گرفته است.

شکست بازار و مالیات بر خانه‌های خالی

برای موفقیت اجرای مالیات بر خانه‌های خالی و رفع شکست بازار در بخش مسکن استیجاری لازم است مواردی در نظر گرفته شود که در حال حاضر در ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم پیش‌بینی نشده است.

مهلت اندک برای ایفای تعهدات

به‌طور طبیعی هر حکومت و هر دولتی با اعمال سیاست‌هایی به‌دنبال مدیریت ارزهای ورودی به کشور است تا بتواند با تخصیص آن به نیازهای عمومی، از بروز کمبود در نیازهای اساسی جامعه و حکومت جلوگیری کند.

فشار مضاعف به تولیدکنندگان

رئیس‌جمهور محترم در تازه ترین مواضع در مورد صادرات، اظهار کرده‌اند که حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات به کشور بازنگشته و حتی عنوان خائن را برای کسانی که ارز را بازنمی گردانند به کار برده است، که البته در مورد کسانی که نفت را صادر کرده و ارز آن را هنوز به کشور بازنگردانده‌اند، جای سوال باقی می‌ماند.

اغتشاش در سیگنال‌های قیمتی

سالانه میلیاردها دلار در دنیا صادرات کالا انجام می‌گیرد و البته به تبعیت از صادرات، واردات کالا نیز انجام می‌گیرد. ولی در بسیاری از کشورهای دنیا دغدغه‌ای درخصوص برگشت ارز پس از صدور کالا وجود ندارد.

دالان تاریک تجارت خارجی

مجموعه‌ای از آسیب‌های اقتصادی و سیاسی گسترده این روزها چنگ بر دامن اقتصاد کشور زده است. تحریم‌های ظالمانه، کاهش درآمدهای نفتی، محدودیت در میزان صادرات نفت، محدودیت در دسترسی به منابع ارزی موجود کشور در کشورهای خارجی، شیوع ویروس کرونا و افت قیمت نفت، کاهش صادرات کالاهای غیرنفتی و همچنین محدود شدن بیش از پیش منابع ارزی تنها چند مورد از این مجموعه بزرگ و خطرآفرین است.

چین؛ همسایه دور

این روزها رابطه ایران و چین در چارچوب آنچه نگاه به شرق خوانده می‌شود موضوع بحث قوا و جناح‌های سیاسی کشور قرار گرفته است. در راستای همین مباحث چرایی اهمیت رابطه تهران و پکن و اقتضائاتی که بر این رابطه حاکم است می‌تواند قابل توجه باشد.

قطع انتقال زنجیره بیماری کرونا با مشارکت مردم

یکی از دلایل قرمز شدن وضعیت استان‌ها و افزایش آمار مرگ و میر بر اثر ویروس کرونا به خاطر وجود تعطیلات آخر هفته و آغاز فصل تابستان و مسافرت‌های بی‌رویه مردم است. البته در کنار مسافرت‌های غیرضروری، رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در جامعه، استفاده نکردن از ماسک توسط بسیاری از شهروندان و رعایت نکردن فاصله اجتماعی، سبب شد که آمار فوت شدگان ناشی از بیماری کرونا، از مرز 200 نفرعبور کند.

برای یک هدف مشترک کنار هم می‌ایستیم

ویروس کرونا خواسته نه، اما ناخواسته بر بشر امروز نازل شد. بلایی که علاوه بر همه ناملایمات، خشونت‌ها، دردها و نیستی‌ها به ما یادآور کرد ما انسان‌ها موجودات ضعیفی هستیم که جز پروردگار پناهی نداریم.

تثبیت اوضاع اقتصادی درگرو اتحاد و انسجام عمومی

تهران (پانا) - شاخص هاى عمده اقتصادى مانند نرخ رشد اقتصادى، درآمد سرانه، نرخ بیکارى، نرخ تورم، ضریب جینى، شاخص رفاه عمومى، شــــاخص فلاکت وشاخص‌هاى اجتماعى و فرهنگى درشرایط کنونى کشور که با اعمال تحریم‌ها و شیوع گسترده ویروس کرونا مصادف شده، درحال نزول و بدترشدن است.

تولید بیش از 13 میلیون تن گاز دی اکسید‌کربن در تهران ظرف‌یکسال

تهران (پانا) - تهران، ابرشهری با جمعیت میلیونی، مرکز استقرار مراکز مهم سیاسی، نظامی و امنیتی است. با باور به این مهم که یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های حال حاضر، تأمین انرژی در عین حراست از محیط زیست است پی خواهیم برد تأمین برق مصرفی این کلانشهر به‌عنوان یک انرژی زیربنایی از مهم‌ترین چالش‌های پیش رو در صنعت برق کشور و از مهم‌ترین نگرانی‌های دوستداران محیط زیست است. وجود حدود 4.5 میلیون مشترک، کنترل پایداری شبکه توزیع برق تهران را دشوار کرده است. در این میان فرارسیدن فصل گرما نیز، رشد شتابان مصرف برق را به‌دلیل ورود ناگهانی سامانه‌های سرمایشی به مدار مصرف به‌دنبال دارد.

تعاونی‌ها شفافیت و نوآوری

تهران (پانا) - بنگاه‌های عضومحور از جمله تعاونی‌ها، کسب‌وکارهایی هستند که به شفافیت عملکرد معروف هستند.  این شفافیت، به گواهی تاریخ آنها، ناشی از رویکردی است که این بنگاه‌ها در بدو شکل‌گیری خود اتخاذ نمودند. با شکل‌گیری فضای رقابت سرمایه‌داری و عدم پایبندی بنگاه‌های سودمحور به مناسبات قانونی و اخلاقی و ورود آنها به فرآیندهای پیچیده و پنهانی که حقوق شهروندی، بویژه شهروندان طبقات غیرمرفه جامعه را تهدید می‌کرد، شرکت‌های تعاونی بر اساس مبانی دموکراتیک شکل گرفتند و بدین ترتیب، شفافیت که آن روی دموکراسی است، به عنوان مفهومی کلیدی در بیانیه هویت تعاونی‌ها قرار گرفت. در بیانیه بین‌المللی هویت تعاونی که آخرین نسخه آن در سال 1995 در مجمع عمومی اتحادیه بین‌المللی تعاون به تصویب رسید...

منافع مردم، قربانی جنجال‌های سیاسی نشود

عرصه مدیریتی و فضای سیاسی کشور با توجه به مشکلات داخلی و چالش‌های بین‌المللی، بیش از پیش نیازمند تنش‌زدایی و پرهیز از مجادلات سیاسی و حرکت به سوی تصمیم‌سازی در فضایی مبتنی بر هم افزایی و همکاری قوای سه گانه و نهادهای مؤثر در قدرت بر مبنای تأمین منافع ملی است و در این میان تعامل میان دولت و مجلس شورای اسلامی و پیشگیری از مجادلات غیرضرور که به افزایش التهابات سیاسی و اجتماعی منتهی می‌شود امری محتوم و برمبنای عقلانیت سیاسی و خواست عمومی است.

جهش تولید صادراتی وظیفه ملی بخش خصوصی

در سال‌های گذشته کشور در شرایطی قرار داشت که درآمدهای قابل توجه نفتی مبنای تمام برنامه‌ریزی‌ها، نظام بودجه‌بندی و استراتژی‌های اساسی کشور قرار می‌گرفت به‌گونه‌ای که در سال‌های 90 تا 91 متوسط درآمد نفتی کشور طی یک سال حدود 100 میلیارد دلار برآورد شده است.

همه عناوین بخش یادداشت