امروز: چهارشنبه 26 دی 1397 - 04:47 تبلیغات

امیرعاشق ایران آباد

ظرف 36 سالی که با آیت الله هاشمی (ره) محشور بودم او را امیری عاشق و شخصیتی چند بعدی و چند وجهی یافتم.

مرحوم هاشمی، خانم عفت مرعشی، خانم فاطمه رجبی

 درمصاحبه ای که در نیمه دهه ۸۰ با مرحوم آیت الله هاشمی داشتم، سخن به مخالفان ایشان رسید. آنچه در زیر می آید خاطره برخورد او از یکی از مخالفانش است که پیشتر، در یکی از نشریات به چاپ رسید. در دومین سالگرد مرحوم آقای هاشمی شاید بازگویی این خاطره خالی از لطف نباشد.

تحلیلی بر بزه‌دیدگی کودکان و نوجوانان

تهران (پانا) - خبر دستگیری متهم معروف به کفتار سیاه توسط پلیس آگاهی تهران بزرگ از آنجایی اهمیت واکاوی را دارد که بزه دیدگان آن عمدتا اطفال و نوجوانانی هستند که با شیوه فریب و به عنف، قربانی اعمال مجرمانه این متهم سابقه دار شده بودند.

بهرام بیضایی و قهرمانان دامن‌پوش

تهران (پانا) –- پنجم دی‌ماه میلادروز بهرام بیضایی از برجسته‌ترین چهره‌های درام‌ ایران است. بیضایی به رأی بسیاری صاحب‌نظران تاثیرگذارترین درام‌نویس 50 سال اخیر ایران است.

حرف‌های آدمانه شب چله

مادر - خدا رحمتش کند - سالی یک شب سرخوش بود.شب یلدا. دلیلش اینکه همه فرزندانش که بعد ازدواج از خانه رفته‌اند، در این شب قرار گذاشته بودند همگی بدون استثنا با خانواده هایشان دور هم باشند.

بودجه در سطح ملی کارا نیست

بودجه، دخل و خرج دولت را نشان می‌دهد و سازوکار مورد نیاز دولت برای اداره کشور است که در قالب یک فرآیند یکساله دیده می‌شود. بودجه مهم‌ترین ابزار مالی در اختیار دولت است و نه تنها ابزار مالی بلکه ابزار مدیریتی دولت است که هم درآمدهایش را تحقق بخشد -آنچه از مجلس خواسته و مورد تائید قرار گرفته- و هم نحوه و کارکرد هزینه در فصل‌های مربوط به بودجه که دیده می‌شود را هم تدوین کرده و ارائه دهد. بنابراین دولت با این فرض تمام فعالیت‌های مالی و مدیریتی خود را اعم از کسب درآمدها، نفت، مالیات یا سایر موارد مثل درآمد حاصل از خصوصی‌سازی یا فروش اموالی که در اختیار دولت است یا پرداخت هزینه‌ها در فصل‌های جاری و عمرانی را مدیریت می‌کند.

پرسپولیس و استقلال برای فروش

من فکر نمی‌کنم که ما یک شرکت هوایی به نام الاتحاد داشته باشیم یا الامارت یا ترکیش ایرلاین! چون اینها سرمایه‌هایی دارند که می‌توانند باشگاه‌های خیلی خوب دنیا را بخرند و خصوصی کنند. نمی‌دانم الان باید راست و محکم بگویم مگر نیشکر هفت تپه که این همه وقت دست آدم‌های مختلف افتاده و خصوصی شده به کجا رسیده.

وجود تقاضا؛ مانع کاهش قیمت‌ها

طی هفته‌های اخیر نرخ ارز روند نزولی به خود گرفته و به کانال 9000 تومان بازگشته است. با بروز این اتفاق، انتظارات برای کاهش بهای کالا و محصولاتی که همزمان با افزایش قیمت دلار گران شد، به وجود آمده است. اما باید توجه داشت که قیمت تمام‌شده بسیاری از کالاهایی که گران‌ شده‌اند ارتباطی به ارز ندارد. زیرا در علم اقتصاد عرضه و تقاضا هستند که قیمت محصولات را به نقطه تعادل می‌رسانند.

تفویض اختیار به استانداران

ریاست جمهوری اخیرا به وزرا دستور داده‌اند که امور مختلف استان‌ها را به استانداران همان استان تفویض اختیار کنند و اجازه دهند که خود استانداران با توجه به شناخت و نیازسنجی و آشنایی که با «ساختار و سازمان فضایی» منطقه‌ای و استانی خود دارند به هرنحو که خود، اندیشمندان وکارشناسان متخصص همان استان تشخیص می‌دهند برنامه‌ریزی و خرج و دخل کنند و بودجه و یارانه وغیره را به هر نحو که صلاح می‌دانند برنامه ریزی و هزینه نمایند.

کارکرد سلبریتی‌ها در جامعه

در قلمرو روانشناسی زندگی با اعتماد آغاز می‌شود که بستر مهرورزی و موجبات رشد و انسجام را پدید می‌آورد. در نبود اعتماد ارتباط و پیوند انسانی شکل نمی‌گیرد. در حقیقت اعتماد زمینه‌ساز ارتباط میان انسان‌هاست. ما انسان‌ها اولین تجربه اعتماد را در رابطه مادر و فرزندی به‌دست می‌آوریم و سپس این اعتماد را در روابط شخصی خود با دنیای پیرامونی گسترش داده و آن‌گاه آن را به جامعه خود تعمیم می‌بخشیم. از دیدگاه نظریه تکاملی نیز اعتماد باعث سازگاری و انطباق بیشتر انسان شده است و در حفظ و بقای او موثر واقع می‌شود.

ابعاد و بروز خشونت علیه زنان

خشونت علیه زنان، را می‌توان خشونت علیه کل جامعه دانست که در شکل‌ها و ابعاد متخلف در جوامع بشری هر روزه در حال بروز و ظهور است. نگاه فرادستی مردان در جامعه و نهادینه شدن این فرهنگ با ترکیب حس نیاز به قدرت، حس نیاز به تفریح، حس نیاز به آزادی بدون قید و شرط، نگاه جنسیتی به زنان، عدم آموزش و آگاهی مردان و زنان نسبت به ابعاد و بروز خشونت، فرهنگ و عرف محله و جامعه و... از عوامل بروز خشونت و تکرار آن در خانه و جامعه است که به بازتولید آن در شکل‌های جدید ادامه حیات می‌دهد.

همه عناوین بخش یادداشت