سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس در گفت وگو با پانا اعلام کرد؛
جزییات قانون افزایش مرخصی زایمان تا 9ماه/ابلاغ افزایش مرخصی زایمان تا اواخر اسفند به دستگاه‌ها


خبرگزاری پانا: سخنگوی کمیسیون بهداشت گفت:توجه به مراحلی که این مصوبه قانونی باید طی کند تا لازم الاجرا شود، احتمالا ابلاغیه اجرایی آن تا اواخر اسفند به دستگاه ها ارسال می شود.

سلیمان عباسی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی پانا، در خصوص زمان ابلاغیه اجرای قانون افزایش مرخصی زایمان از 6 ماه به 9 ماه، توضیح داد: افزایش مرخصی زایمان که در راستای افزایش جمعیت صورت گرفته است، در حال حاضر در صحن علنی مجلس به تصویب رسیده و طی چند روز آینده به شورای نگهبان ارسال می شود.

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی افزود: افزایش مرخصی زایمان باید در شورای نگهبان نیز بررسی شده و به تائید نهایی برسد و پس از آن بار دیگر وارد صحن علنی مجلس شده  و زمان لازم الاجرا شدن آن تعیین می شود و سپس طی دو هفته ابلاغیه آن به دستگاه های اجرایی ارائه می شود.

نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس نهم تصریح کرد: با توجه به مراحلی که این مصوبه قانونی باید طی کند تا لازم الاجرا شود، احتمالا ابلاغیه اجرایی آن تا اواخر اسفند به دستگاه ها ارسال می شود.

وی خاطرنشان کرد: پس از تاریخ ابلاغ اجرایی، تمامی زنان شاغل باردار می توانند از مرخصی 9 ماهه برخوردار شوند و پدران نیز از دو هفته مرخصی تشویقی بهره مند می شوند. علاوه بر این، آن دسته از زنان شاغلی که دارای نوزاد کمتر از 9 ماه هستند، می توانند از مقدار باقی مانده مرخصی زایمان برخوردار شوند.

عباسی ادامه داد: برخی بر این باورند که ابتدا باید زیر ساخت های لایحه اصلاح قوانین تنظیم و جمعیت خانواده انجام می شد و در این خصوص باید گفت که اولویت اول افزایش جمعیت نسل جوان و پویا است و در کنار آن بررسی های کارشناسانه نیز صورت می گیرد.

به گزارش پانا، هفته گذشته نمایندگان مجلس شورای اسلامی با تصویب جزئیات لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده، ‌افزایش مرخصی زایمان مادران به 9 ماه و پیش‌بینی دو هفته مرخصی اجباری برای پدران را به تصویب رساندند و مقرر کردند که این قانون به مادرانی که فرزندشان هنوز 9 ماهه نشده نیز تسری یابد.

 

منتشر شده
کدخبر:57616منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۱ ششم اسفندلینک خبر: http://www.www.pana.ir/Pages/News-57616.aspx