/معرفی فیلم های نگاه نو جشنواره فیلم فجر/
نگاهی نو در جشنواره فجر با آثار کارگردان های جوان


خبرگزاری پانا: با نگاهی به فیلم های جشنواره در بخش نگاهی نو که حاصل حضور فیلمسازان جوان در این عرصه است در می یابیم که فیلمسازان جوان با دستمایه قرار دادن موضوعات اجتماعی و .... بیشتر اهمیت داده اند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی پانا، در سال های اخیر بیش از پیش فیلم های اول فلیمسازان مورد توجه مخاطبان قرار گرفته است زیرا در میان فیلم های اول تعداد فیلم های خوب و قابل توجهی که به لحاظ ساختار و محتوا توانستند موفق عمل کنند، روز به روز بیشتر شده است. امسال برای اولین بار هیأت انتخاب جشنواره فیلم فجر، فیلم های اول را برای حضور در بخش; نگاه نو انتخاب کرد که در این آثار نیز تنوع گونه های سینمایی به چشم می خورد. 

با نگاهی به فیلم های حاضر در جشنواره فجر در بخش نگاه نو متوجه این موضوع می شویم که بیشتر کارگردان های جوان کشور به موضوعات اجتماعی و مشکلات جامعه پرداخته اند و این موضوع را دستمایه ساخت فیلم های خود در جشنواره فجر کرده اند.

البته در بین این فیلم ها؛ فیلم های دفاع مقدس، بین المللی و ... حتی انیمیشن نیز به چشم می خورد که نشان می دهد تنوع گونه های مختلف در سینمای کشور دیده می شود و این موضوع باعث خوشحالی مخاطبان سینمای امروز و فردای کشور است.

خوشبختانه در این دوره از جشنواره شاهد حضور فیلم بزرگ مرد کوچک به کارگردانی دقیقی هستیم.

 

دفاع مقدس

بزرگ مرد کوچک اولین ساخته صادق دقیقی که تحصیلاتش در رشته سینما است، به رشادت های شهید بهنام محمدی می پردازد. در این فیلم داستان سید صالح موسوی به تصویر کشیده می شود. او پس از سی سال تصمیم می گیرد به خرمشهر بازگردد و خاطرات شهید بهنام محمدی برایش زنده می شود. دقیقی در اولین ساخته خود به سراغ داستانی شخصیت محور رفته است. فیلم در محل شهادت شهید محمدی در خرمشهر ساخته شده است.

بزرگ مرد کوچک در جشنواره کودک و دفاع مقدس به نمایش درآمد و توانست دو پروانه زرین و هفت جایزه و لوح تقدیر از جشنواره فیلم دفاع مقدس و مقاومت دریافت کند.اولین ساخته علی خزاعی فر با نام تابستان طولانی به تبعات جنگ و تاثیر آن بر زندگی نوجوان ده ساله روستایی اشاره دارد. در این فیلم دهکده ای به تصویر کشیده می شود که همه مردان آن به جبهه رفته اند. پدر حسن هم مانند مردان دیگر به جبهه می رود و خانواده را به حسن می سپارد. حسن باید از خانواده و پدربزرگ معلولش مراقبت کند. او نوجوان بازیگوشی است که تمام وقتش را به بازی با حیوانات سپری می کند اما خبر اسارت پدرش او را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

مشکلات زن در جامعه

هادی مقدم دوست نیز در نخستین ساخته بلند مستقل سینمایی خود زندگی زنی به نام صبا را به تصویر می کشد،او که یکی از بهترین فیلم نامه نویسان داخل کشور است در این فیلم به سراغ داستان زنی رفته که در اوج استیصال تصمیم به کمک از یک دوست می گیرد اما او شهامت معرفی این دوست به دیگران را ندارد. مقدم دوست که سال هاست در عرصه سینما و تلویزیون فیلمنامه های درخور توجهی را نوشته است، این بار به همراه حمید نعمت الله به زندگی و مشکلات یک زن جوان با بازی لیلا حاتمی نزدیک شده است.

از یکی دیگر از فیلم های بخش نگاه نو یا فیلم های اول کارگردانهای سینما را می توان به اشیاء از آنچه در آینه می بینید به شما نزدیکترندساخته نرگس آبیار اشاره کرد او کارگردانی است که در کنار نگارش رمان و داستان های مختلف تا کنون توانسته در جشنواره های مختلف جایزه های بسیاری را به خود اختصاص دهد .

این فیلم درباره داسستان مشکلات و سختی های یک زن جوان باردار است.زنی که علاوه بر بارداری، از کودکی ده ماهه نیز باید مراقبت کند. او مستاجر دو خواهر پیر است. آبیار که ساخت ده فیلم مستند و داستانی را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است، با نزدیک شدن به مشکلات زنان جوان، بیننده را با زحمات و سختی های این قشر از جامعه و تربیت نسل آینده همراه می کند

بهروز شعیبی بازیگر جوان و آینده دار کشور که با آژانس شیشه ای حاتمی کیا کار خود را آغاز کرد و در ادامه کارنامه کاری اش در طلا و مس و گزارش یک جشن نقش های تاثیر گذاری را بر عهده گرفت نیز به ساخت فیلمی درباره مشکلات جامعه و آسیب های آن روی آورده است .

او در این فیلم بازیگران شناخته شده ای چون ؛هانیه توسلی و رضا عطاران را در کنار خود می بیند ؛ به مشکلات و سختی های یک زن توجه دارد که با تلاش، زندگی مناسبی برای فرزندش تدارک دیده است. این فیلم به بخش سودای سیمرغ نیز راه یافته است.

در ادامه باید به روز روشن حسین شهابی اشاره کرد که در دو بخش سیمرغ و نگاه نو حضور دارد و بازیگرانی چون پانته آ بهرام و مهران احمدی در این فیلم به ایفای نقش می پردازند؛ شهابی در کارنامه کاری خود ساخت چند تله فیلم را به ثبت رسانده است، برای اولین فیلم بلند خود با نام روز روشن تلاش یک زن در شش ساعت برای نجات یک اعدامی را به تصویر کشیده است که این فیلم در بخش مسابقه سینمای ایران به نمایش درخواهد آمد.

 

 

جامعه در بر پرده سینما

خاکستر و برف ساخته روح الله سهرابی داستان زندگی احسان است که پس از 25 سال به ایران باز می گردد تا با صمیمی ترین دوست خود که زندگی اش را مدیون اوست، برای آخرین بار تجدید دیدار کند و همین مسئله اتفاقات ناخواسته دیگری را برای او رقم می زند. او که ساخت فیلم کوتاه و یک فیلم بلند ویدئویی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است، توانسته با نزدیک شدن به مشکلات و مسایل فردی که سال ها از ایران دور بوده است، به جامعه و مشکلات آن نزدیک شود.

من ازسپیده صبح بیزارم ساخته علی کریم که سالها دستیار کارگردان بوده است و این فیلم درباره دستیار کارگردانی است که به همراه کارگردان به لوکیشن فیلمبرداری می روند و در مسیر کارگردان حال او را جویا شده و متوجه می شود از مشکلی رنج می برد.

تاج محل اولین ساخته دانش اقباشاوی که دستیاری کارگردانان مطرح سینمای ایران را در کارنامه خود به ثبت رسانده است، به شمار می آید. فیلم داستان مرد 60 ساله ای را كه در آبادان زندگی می كند، تصویر می كند. این مرد انسان مذهبی و متدینی است و كارهایی انجام می دهد كه تاثیر خوبی بر شاكله كلی خانواده می گذارد.فیلمبرداری این فیلم در جنوب كشور انجام شده است.

خسته نباشید اولین ساخته محسن قرایی است که به بخش سودای سیمرغ راه یافت. او سالها دستیار کارگردانانی چون بهرام بیضایی و رضا میرکریمی را در کارنامه خود به ثبت رسانده است. اولین ساخته او داستان زن و شوهری است که از کانادا برای دیدن آثار تاریخی به ویژه آثار تاریخی کرمان به ایران آمده اند، اما در این سفر بین آنها روابط سردی حاکم است.

مسایل و معضلات نوجوانان سید هادی محقق در اولین ساخته خود به سراغ مسایل نوجوانان رفته است. او داستان  نوجوانی را به تصویر کشیده که پس از فوت پدر برای گرفتن طلب پدرش نزد نصیر می رود، نصیر که درگیر کارهای خلاف است بسته ای به بردو می دهد تا با رساندن آن بسته به روستای دیگر طلب پدر را دریافت کند.

فیلم او خوب سنگ می زند ؛در فضایی روستایی می گذرد و از فضای شهری دور شده است. تنوع بصری در این فیلم یکی از جذابیت های آن به شمار می آید.

رنجرو ساخته احسان عبدی پور کارشناس سینما است. او در این فیلم به روابط عاطفی نوجوان روستایی و نوجوانی خارجی نزدیک شده است. رنجرو، شخصیت اصلی داستان در روستای اطراف نیروگاه اتمی زندگی می کند. او با آنگ پسر روسی دوست می شود و در ادامه تحولاتی برایش رخ می دهد و روابط کشورها مدام دوستی این دو را تهدید می کند.

 

 

 
تبعات جنگ

رامتین لوافی پور برلین 7_را در آلمان ساخت. این فیلم درامی ضد جنگ به شمار می آید که تبعات اشغال عراق توسط نیروهای آمریکایی بر یک خانواده را به تصویر کشیده است. این فیلم در بخش سودای سیمرغ به نمایش درخواهد آمد. مصطفی زمانی و مسعود رایگان از جمله بازیگران این فیلم هستند.

 

 

افغانستان

محمد معیری یک، دو، سه،... پنج را با موضوع افغانستان به تصویر کشیده است. سه نگهبان طالبان قصد دارند پنج محکوم اعدامی را به محل دیگری جهت اعدام ببرند که یکی از محکومین موفق به فرار می شود. در این فیلم همایون ارشادی نقش یکی از افغانی ها را برعهده گرفته است. این فیلم در ایران جلوی دوربین رفته است.

 

 

 

انیمیشن

انیمیشن افسانه سرزمین گوهران ؛توسط مجید شاکری ساخته شده است. فیلم داستان شهری به نام گوهران است که به دلیل وجود سنگی اسرار آمیز به این نام معروف است. دیوهای پلید با به دست آوردن این سنگ بر شهر مسلط می شوند. آریو قهرمان داستان طی ماجراهایی جذاب در نهایت موفق شود تا این سنگ را به دست آورد.

انیمیشن سینمایی  9:20 دقیقه در بوشهربا موضوع انرژی هسته ای، توسط محمد امین همدانی ساخته شده است. این فیلم داستان کاروان حمل سوخت است که در ساعت 9:20 سوخت نیروگاه هسته ای بوشهر را بایدتحویل این نیروگاه بدهد.

منتشر شده
کدخبر:43775منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۱ سي ديلینک خبر: http://www.www.pana.ir/Pages/News-43775.aspx