مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری:
شرایط و نحوه پرداخت وام ضروری بازنشستگان کشوری بزودی اعلام می‌شود


مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به پرداخت هفتمین مرحله مطالبات بازنشستگان کشوری گفت: صندوق بازنشستگی کشوری تاکنون با تامین اعتبار مورد نیاز از محل وجوه حاصل از فروش برخی سهام‌ شرکت‌های دولتی، بیش از یک میلیون و 400 هزار تومان به 830 هزار بازنشسته مشمول پرداخت کرده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری پانا، ایراندخت عطاریان در همایش ملی «روز خانواده و تکریم بازنشستگان کشوری و سازمان تامین اجتماعی» که با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزاری شد، افزود: از تعداد 830 هزار بازنشسته مشمول تاکنون مطالبات 30 هزار بازنشسته به طور کامل پرداخت شده است.


وی با اشاره به اینکه میزان مطالبات بازنشستگان کشوری رقمی بالغ بر 1830 میلیارد تومان سهام شرکت‌های دولتی است، بیان کرد: تاکنون نزدیک به 60 درصد از این مطالبات توسط صندوق بازنشستگی کشوری به صورت نقدی پرداخت شده است.


مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری همچنین به پرداخت وام ضروری به بازنشستگان این صندوق، اشاره کرد و گفت: صندوق بازنشستگی کشوری وظیفه خدمت‌رسانی به بیش از یک میلیون و 190 هزار بازنشسته کشوری را بر عهده دارد و یکی از مهم‌ترین خدمات این صندوق در قبال بازنشستگان، با رویکرد رفع احتیاجات، نیازهای ضروری و مرتفع کردن مشکلات معیشتی و اقتصادی آنان صورت می‌گیرد.


عطاریان ادامه داد: وام ضروری از محل اعتبارات بخش خدمات رفاهی هر ساله به بازنشستگان واجد شرایط که تاکنون هیچ گونه وام یا تسهیلات بانکی دریافت نکرده باشند، پرداخت می‌شود و در این زمینه شرایط ثبت‌نام و نحوه پرداخت این تسهیلات بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در آینده نزدیک به عنوان یکی دیگر از بسترهای اجرایی صندوق بازنشستگی کشوری اطلاع‌رسانی و اعلام خواهد شد.


وی در مورد فعالیت‌های صندوق بازنشستگی کشوری برای رفاه حال بازنشستگان این صندوق، خاطرنشان کرد: توجه به وضعیت معیشتی بازنشستگان و اهتمام در افزایش حقوق آنان، برگزاری تورهای زیارتی و سیاحتی، اجرای بیمه طلایی درمان با کمک دولت، تخصیص وام ودیعه مسکن به بازنشستگان مستاجر و کم درآمد و همچنین اجرای بیمه عمر و حوادث بازنشستگان با حمایت و مساعدت دولت از جمله فعالیت‌های صندوق بازنشستگی در راستای حال جامعه تحت پوشش خود است.


عطاریان افزود: ارائه 26 نوع خدمت غیرضروری از طریق اینترنت، احداث مراکز فرهنگی ویژه بازنشستگان تحت عنوان «خانه مهر»، صدور کارت شناسایی منزلت، اختصاص سهمیه حج عمره برای بازنشستگان، تعامل و همکاری با کانون‌های بازنشستگی به منظور ایجاد بستری مناسب برای مشارکت هر چه بیشتر در امور مربوطه و معرفی بازنشستگان نمونه در سطح ملی از مهم‌ترین اقدامات صندوق بازنشستگی کشوری است که با حمایت دولت و مساعدت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شده است.

 وی در ادامه با بیان اینکه صندوق بازنشستگی کشوری جمعیتی بالغ بر دو میلیون و 500 هزار بازنشسته و خانواده آنها را تحت پوشش بیمه طلایی درمان بستری قرار داده است، اظهار کرد: از مزایای این طرح می‌توان به درمان رایگان بدون پرداخت وجه، حذف فرآیند اداری در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی طرف قرارداد، حذف زیرمیزی، غربالگری و کشف بیماری‌ها و همچنین درمان به موقع و دسترسی آسان و مناسب بازنشستگان و خانواده آنان به خدمات بهداشتی و درمانی اشاره کرد.


مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با اشاره به اینکه بر اساس قانون بودجه سال 92، 570 میلیارد تومان برای بیمه تکمیلی بازنشستگان کشوری و افراد تحت تکفل آنان در قالب بیمه طلایی بستری درمان اختصاص یافته است، گفت: صندوق بازنشستگی کشوری بر اساس تکالیف قانونی خود تنها راه ساماندهی درمان بازنشستگان را اجرای طرح بیمه طلایی می‌داند و این بسته حمایتی را در راستای سیاست‌های کلان سلامت کشور که همانا کاهش سهم بیمار از پرداخت هزینه‌های درمانی است، اجرا می‌کند.


عطاریان با تاکید بر اینکه صندوق بازنشستگی کشوری در راستای اشتغالزایی و کارآفرینی می‌تواند با ایجاد بسته‌های لازم و حمایت‌های مالی، باعث رضایت‌مندی بازنشستگان و خانواده آنان شود، بیان کرد: اعطای وام خاص و تسهیلات مالی به تعاونی‌های بازنشستگان در زمینه‌های خدماتی، آموزشی، فرهنگی و اقتصادی به عنوان سرمایه فعالیت‌ها، ضمن تقویت بخش تعاون اقتصاد کشور، این امکان و شرایط را فراهم می‌سازد که بازنشستگان و فرزندان آنها با تاسیس و راه‌اندازی تعاونی‌های چند منظوره، علاوه بر کارآفرینی و اشتغالزایی، از مزایا و درآمدهای اقتصادی منتفع شوند.


وی افزود: در این خصوص صندوق بازنشستگی کشوری اعتبار مورد نیاز برای این پروژه اقتصادی را تامین و با ایجاد تمهیدات ویژه، زمینه‌های پرداخت تسهیلات مالی را در سه ماهه چهارم امسال مهیا و با مساعدت وزیر رفاه، میزان این وام افزایش قابل توجهی یافته است.


عطاریان با بیان اینکه صندوق بازنشستگی کشوری به عنوان اولین صندوق بیمه‌ای کشور، نظام نوین بازنشستگی چند لایه را برای بیش از یک میلیون و 200 هزار شاغل و کارمند دولت به اجرا درآورده است، عنوان کرد: مقدمات اجرای این برنامه کلان کشوری با تاکید وزیر رفاه ابتدا به صورت پایلوت در یکی از دستگاه‌های اجرایی، انجام و سپس به صورت سراسری در کشور اجرا خواهد شد.


مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در مورد رویکرد قالب نظام‌های پیشرفته تامین اجتماعی در سایر کشورهای جهان، خاطرنشان کرد: استقرار نظام‌های تامین اجتماعی چند لایه که همه گروه‌های جمعیتی را پوشش می‌دهد؛ درواقع امکان ارائه حمایت‌های اجتماعی در لایه اول، اجرای بیمه‌های اجتماعی در لایه دوم و بیمه‌های مکمل در لایه سوم را فراهم می‌کند.


وی ادامه داد: هر کدام از این سطوح حمایتی منطبق با سطح توانایی و جایگاه افراد جامعه فراهم می‌شود و به عبارتی با استقرار نظام جامع تامین اجتماعی چند لایه، زمینه برقراری عدالت اجتماعی و برخورداری از رفاه اجتماعی برای افراد جامعه افزایش می‌یابد.

 

هیچ داروخانه‌ای در سراسر کشور از سازمان تامین اجتماعی طلب ندارد

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به اینکه هم‌اکنون هیچ داروخانه‌ای در سراسر کشور از سازمان تامین اجتماعی طلب ندارد، اظهار کرد: تحت پوشش قرار دادن 170 قلم دارو، پرداخت هزینه‌های مربوط به پروتزها به طورعام و کاهش دوره انتظار آن از پنج به سه سال وایجاد بیمه مکمل از دیگر اقدامات تامین اجتماعی بوده است.

نوربخش با تاکید بر اینکه جامعه تحت پوشش این سازمان می‌تواند به طور رایگان از طریق 349 مرکز درمانی و بیمارستان ملکی این سازمان خدمت رایگان دریافت کنند، گفت: در کنار اقدامات درمانی برای بیمه‌شدگان، افزایش حداقل سقف مستمری به 700 هزار تومان و اقدامات فرهنگی مانند کمک به شکل‌گیری نهادهای مردمی در قالب کانون‌های بازنشستگی و پرداخت کمک هزینه سفرهای زیارتی و سیاحتی از دیگر اقدامات انجام گرفته برای آسایش و رفاه بازنشستگان تامین اجتماعی بوده است.

وی با اشاره به اینکه 25 ذی‌الحجه مصادف با روز تکریم خانواده و بازنشستگان است، اظهار کرد: بازنشستگان به عنوان فصل دیگری از زندگی همه شاغلین همواره مورد توجه بوده و پرداختن به موضوع بازنشستگی و بررسی و یافتن راه‌حل‌های مناسب برای حل مشکلات آنان درواقع به نوعی تکریم این بزرگواران در خانواده، اجتماع و ترسیم چشم‌اندازی روشن، امیدوارکننده و عزتمندانه برای جامعه شاغلین خواهد بود.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: دولت تدبیر و امید برای تحقق شعار ارزشمند نامگذاری سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی از سوی مقام معظم رهبری بر آن است تا در جهت بهبود وضعیت معیشتی بازنشستگان، سرعت در اجرای طرح‌های رفاهی سازمان تامین اجتماعی و در نهایت افزایش رفاه اجتماعی، گام‌های اساسی بردارد که خوشبختانه با جهت‌گیری‌های هدفمند و اثرگذار دولت یازدهم، نتایج و دستاوردهای چشمگیر و پرباری را برای سازمان تامین اجتماعی به همراه خواهد داشت.

نوربخش از دستورکار قرار گرفتن تشکیل کارگروه‌هایی با حضور نمایندگان کانون‌های بازنشستگی، مدیران و کارشناسان سازمان خبر داد و اظهار کرد: از این طریق با سیاست‌گذاری مناسب و برنامه‌ریزی‌های لازم در خصوص رفع مشکلات بازنشستگان قصد داریم اقدامات موثری را انجام دهیم.

وی با بیان اینکه درحال حاضر دولت یازدهم وارث بیش از54 هزار میلیارد تومان بدهی به سازمان تامین اجتماعی است، ادامه داد: تسویه یک جای این مبلغ ممکن نیست ولی با همکاری و حمایت دولت یازدهم و تلاش مجموعه همکاران، امیدواریم بتوانیم در یک بستر کارشناسی به حل و فصل مشکلات بپردازیم و به نتیجه مطلوب دست یابیم.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: بازیافت وجوه سازمان تامین اجتماعی می‌تواند راهگشای مسائل این سازمان در ارائه خدمات موثرتر و با کیفیت مطلوب‌تر و پاسخگویی به انتظارات و مطالبات به حق بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی باشد.

نوربخش همچنین به تعاملات سازمان تامین اجتماعی با مجلس شورای اسلامی و دولت یازدهم اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه در این دولت تعاملات بسیار خوبی از طرف سازمان تامین اجتماعی با مجلس و دولت برقرار شده و مسلما نتایج حاصل از این تعاملات به نفع بیمه‌شدگان، بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش تامین اجتماعی خواهد بود.

 

منتشر شده
کدخبر:146909منبع:تاریخ انتشار:۱۳۹۲ دهم آبانلینک خبر: http://www.www.pana.ir/Pages/News-146909.aspx