صفـحه اصــلی| ۱۳۹۵ شنبه ۶ شهريور - ٢٣/١١/١٤٣٧ - Saturday, August 27, 2016
گروه های خبری
سایـــر خدمات
آرشیو خبرآموزش و پرورش3 کد مطلب: 81679     
/به بهانه هفته بزرگداشت مقام معلم/

ارتقای وضعیت معیشتی معلمان از ابعاد توسعه‌یافتگی هر کشور/تمدید بیمه طلایی برای چهارمین سال متوالی

خبرگزاری پانا: توجه به نیازهای فرهنگیان که یک سوم جمعیت کشور را تشکیل می دهند، به پویایی جامعه در عصر انفجار اطلاعات منجر می شود.
۱۳۹۲ چهارشنبه ۱۸ ارديبهشت ساعت 09:05
خبرگزاری پانا+

به گزارش خبرنگار آموزش و پرورش پانا، توجه به وضعیت درآمدی و معیشتی، نقل و انتقال و ترغیب فرهنگیان به امر پژوهش از راهکارهای ایجاد رضایت شغلی و روانی فرهنگیان کشور است که در سالهای اخیر در وزارت آموزش و پرورش به صورت ویژه ای به آن توجه و پرداخته شده است.

 

بررسی عملکرد وزارت آموزش و پرورش در سه حوزه نقل و انتقالات فرهنگیان، وضعیت معیشتی و رفاهی فرهنگیان و ترغیب فرهنگیان به دانش با نتایج نسبتا مطلوبی روبرو بوده است.

 

نقل و انتقال فرهنگیان با رویکرد برقراری تعادل و تامین نیروی انسانی

 

در آموزش و پرورش نقل و انتقال معلمان به این معناست که نیروهای رسمی و پیمانی شاغل، با ثبت نام و درخواست انتقال به مجموعه های درون استانی و برون استانی و همچنین با تایید وزارت آموزش و پرورش، در جهت استفاده بهینه از نیروهای انسانی منتقل می شوند.

 

نقل و انتقال معلمان دارای سایتی مستقل است که ابتدای هرسال با اعلام وزارت آموزش و پرورش ثبت نام از متقاضیان شروع و تا قبل از شروع سال تحصیلی نتایج اعلام و فرهنگیان در محل منتقل شده معرفی و مشغول به کار می شود.

 

فرهنگیانی که قصد ادامه تحصیل در استانهای کشور را دارند می توانند با مراجعه به سایت نقل و انتقالات درخواست انتقال خود به استان مورد نظرشان را ثبت کنند تا مسئولان بررسی کنند.

 

افزایش رضایت مندی شغلی معلمان به بهبود کیفیت آموزشی کشور منجر می شود

 

براساس مطالعات انجام گرفته، عواملی مانند حقوق و مزایا، امکانات رفاهی و تامین نیازهای شغلی در روحیه و رضایت شغلی افراد موثر است.

 

تامین و رفاه معلمان از گذشته تاکنون به لحاظ معیشتی دغدغه ی اصلی مسئولان آموزش و پرورش است .معلمی که شغل انبیاء را برای خود برگزیده است موضوعات معیشتی را در اصل قرار نمی دهد اما توجه به وضعیت رفاه اقتصادی در فرهنگیان علاوه بر اینکه از نشانه های توسعه یافتگی است، سبب افزایش رضایت مندی معلمان از سیستم آموزشی کشور می شود.

 

بیمه طلایی یک نمونه از تسهیلاتی است که این روزها به لحاظ مالی- رفاهی فرهنگیان را به مرحله ای از رضایت رسانده است.

 

21 فروردین 89 فی مابین وزارت آموزش و پرورش و بیمه ایران توافقاتی صورت گرفت که بیمه ایران متعهد شد هزینه خدمات مربوط به جراحی های تخصصی، درمان طبی و سایر عملهای جراحی، درمان نازایی و ناباروری، پاراکلینیکی، ویزیت پزشکان، دارو و ملزومات دارویی، تهیه اعضای طبیعی پیوندی، پروتز و هزینه های اروتز را بدون سقف به فرهنگیان تحت پوشش پرداخت کند.

یادآور می شود، در فروردین ماه امسال برای چهارمین سال متوالی، این تفاهم نامه تمدید شد و تمامی فرهنگیان شاغل و خانواده های آنها را تحت پوشش قرار داد.

 

عصر ارتباطات نیازمند معلمی پژوهشگر است

 

روزگاری که در آن زندگی می کنیم روزهایی است که به هزاره ی سوم معروف است. عصری که دانایی و انفجار اطلاعات را به دنبال دارد. روزهایی که بدون خواست فرد در بسیاری از مواقع اطلاعات به او منتقل می شود.

 

دنیایی که مرز زمان و مکان را درنوردیده است و به قول مارشال مک لوهان جهان به یک دهکده کوچک جهانی تبدیل شده است. در چنین عصری، وزارت آموزش و پرورش کشورمان اقدام به هوشمند سازی مدارس و همچنین برگزاری دوره های آموزشی با جدیت فراوان در سالهای اخیر کرده است.

 

تربیت معلمان دانش محور از سیاست های اصلی وزارت آموزش و پرورش بوده است و این توجه تا جایی پیش می رود که با پیگیری های "حمیدرضا حاجی بابایی" وزیر آموزش و پرورش و تایید مجلس شورای اسلامی، دانشگاه فرهنگیان تاسیس و از بهمن ماه سال گذشته همسو با سیاست دانش محوری، شروع به پذیرش دانشجو و دانشجو معلم کرده است.

 

بی شک تربیت معلمانی با تحصیلات و دانش بالا به پویایی و هدفمندی تولید علم در کشور کمک شایانی می کند.با چنین اقداماتی است که روش های تدریس از روشهای تک بعدی معلم محور به روشهای تعاملی تغییر می کند و فضای کلاس به فضای پرسش و پاسخ بین دانش آموز و معلم و مطرح شدن ایده ها و ذهنیات دانش آموزان تبدیل می شود.

 

در این کلاس ها دیگر معلم دانای کل نیست، بلکه در فضای پیش آمده معلم و دانش آموز اگر جواب سوالی را ندانند هردو به کشف آن مطلب در فضای مجازی می پردازند و این ندانستن شروعی بر انجام یک فعالیت پژوهشی هر چند کوتاه است.

 

این تعامل در کلاس به پیشرفت دانش آموز در عرصه های جهانی می انجامد، چرا که روزهای فرا روی ما روزهایی است که توانمندی در عرصه های علمی مهم ترین دلیل پیشرفت در دنیای امروز است.

 

 

  نظر شما

نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :  
کد امنیتی:

 


اقتصاد ایران و هند می‌تواند ایجاد کننده فرصت‌های جدید اقتصادی باشد 15:59 قطر حریف دست و پا بسته ای نیست 15:46 موشک‌های ما، مرزهای امنیتی را فراتر برده است 15:42 جانشینان رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استانهای کشور تعیین شدند 15:36 رضاییان بازیکن پرسپولیس است/ انصاری جایی نمی‌رود 15:0 ۱۵ طرح اقتصادی در کهگیلویه و بویراحمد افتتاح و کلنگ‎زنی می‌شود 14:54 ۶۸ مدرسه توسط خیران مدرسه‌ساز در کهگیلویه وبویراحمد ساخته شد 14:48 اعطای «جایزه دکتر کاظمی آشتیانی» به محقق هلندی 14:47 ۱۳۳۰ میلیارد ریال برای توسعه کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد اختصاص یافت 14:41 کاهش دغدغه اولیا در تمام برنامه های آموزش و پرورش باید لحاظ شود 14:38 لزوم استفاده از ظرفیت تریبون نماز جمعه در فرهنگ‌سازی و جذب خیرین سلامت 14:34 وزرایی که امشب به تلویزیون می‌آیند 14:33 اجرایی شدن طرح هادی در 52 درصد روستاهای کهگیلویه و بویراحمد 14:30 وزیرعلوم بر لزوم ارتباط مستحکم دانشگاه با صنعت تاکید کرد 14:17 درخشش بانوان فرهنگی کهگیلویه و بویراحمدی در مسابقات قرآن کشور 14:14