صفـحه اصــلی| ۱۳۹۴ شنبه ۱۰ مرداد - ١٥/١٠/١٤٣٦ - Saturday, August 01, 2015
گروه های خبری

  عناوین کل اخبار

 آموزش و پرورش

 اقتصادی

 اجتماعی

 سیاسی

 فرهنگی و هنری

 ورزشی

 آموزش روزنامه نگاری

 فضای مجازی

 تصاویر

 فیلم و صوت

سایـــر خدمات
آرشیو خبردفاتر نمایندگی داخلی کد مطلب: 76806     
پانا گزارش می‌دهد:

هفته معرفی مشاغل؛ بستری ایده‌ال برای ترسیم آینده شغلی دانش‌آموزان

خبرگزاری پانا: هفته˝معرفی مشاغل˝می تواند بستری بسیار مناسب برای شدت بخشیدن به اقدامات آگاهی بخش آموزش و پرورش درباره ترسم آینده شغلی دانش آموزان ایفا کند.
۱۳۹۲ چهارشنبه ۴ ارديبهشت ساعت 10:50
خبرگزاری پانا+هفته معرفی مشاغل+ آموزش و پرورش+ حرفه+ کارآموزی

به گزارش خبرگزاری پانا، برنامه های راهنمایی شغلی در مدارس بمنظور هدایت صحیح دانش آموزان به شاخه های رشته های تحصیلی و آماده نمودن آنان برای تحصیلات عالی و ورود به بازار کار متناسب با استعداد، توانایی، علاقه و رغبت با توجه به امکانات و نیازهای جامعه و شرایط جدید امری مستمر و ضروریست..

لذا با ایجاد حس مسئولیت پذیری نسبت به تامین نیازهای جامعه اسلامی ایرانی ضروریست دانش آموزان جهت طرح ریزی مناسب شغلی با مشاغل موجود در جامعه آشنا شوند و بتواند تصمیم گیری مناسبی در خصوص انتخاب رشته تحصیلی، حرفه و شغل مناسب براساس استعداد و رغیب خود در آینده داشته باشد.
 
بنظر می رسد هفته "معرفی مشاغل" می تواند بستری بسیار مناسب برای شدت بخشیدن به اقدامات آگاهی بخش آموزش و پرورش در خصوص ترسم آینده شغلی دانش آموزان ایفا کند.
 
رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش آذربایجان غربی در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار پانا در ارومیه، اظهار داشت: بمناسبت هفته مشاغل برنامه های راهنمایی شغلی در تمامی آموزشگاهای متوسطه نظری و فنی و حرفه ای نواحی و مناطق اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی در سال تحصیلی جاری با شعار "حماسه اقتصادی؛ خودآگاهی و خود اشتغالی" در هفته اول اردیبهشت ماه و در سراسر استان برگزار می شود
 
غلامرضا فدوی گفت: آشنا نمودن دانش آموزان با مشاغل مختلف در مناطق مختلف استان، آشنایی دانش آموزان با شاخه های و رشته های تحصیلی، کمک به توزین مناسب دانش آموزان در انتخاب رشته های تحصیلی و دستیابی به آمایش شغلی منطقه ای و استانی و همچنین تقویت توسعه فرهنگ کارآفرینی و خود اشتغالی دانش آموزان از اهداف مهم برنامه های معرفی مشاغل در مدارس استان می باشد.
 
وی در خصوص مهمترین اقدامات و فعالیتهای اداره مشاوره در هفته معرفی مشاغل گفت: تشکیل نمایشگاه معرفی مشاغل در نواحی و مناطق با دعوت از مراکز شغلی موجود و مدارس فنی و حرفه ای و کارودانش، تهیه اطلس مشاغل نواحی و مناطق و همچنین اطلس مشاغل بومی استان با روش O.NET (شبکه اطلاعات شغلی)، تهیه نیم رخ تحصیلی – شغلی دانش آموزان بر اساس نتایج آزمونهای استعداد و استرانگ شغلی و ارائه آن در نمایشگاه برای تمامی مدارس متوسطه از جمله این اقدامات می باشد.
 
فدوی جلب مشارکت و همکاری سایر ارگانها و نهادهای مرتبط جهت معرفی مشاغل موجود در نواحی و مناطق، استفاده از ظرفیت اعضای تخصصی هسته ها و مراکز مشاوره و خدمات روانشناسی در اجرا، نظارت و ارزشیابی برنامه های معرفی مشاغل مورد تاکید اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش آذربایجان غربی عنوان کرد.
 
این مقام مسئول، تمهید مقدمات و برنامه ریزی های لازم برای بازدید گروهی و هدفمند کلیه دانش اموزان سال اول متوسطه از مراکز شغلی ( علمی – صنعتی – کشاورزی- هنری و .....) ، توسعه و تجهیز بانک اطلاعات تحصیلی-شغلی مدارس از طریق شناسایی و معرفی رشته های دانشگاهی و معرفی رشته های موجود در هنرستانهای فنی و حرفه ای و کارودانش را از دیگر اقدامات اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش آذربایجان غربی در هفته مشاغل عنوان کرد.
 
رئیس اداره مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش آذربایجان غربی تصریح کرد: تشکیل جلسات راهنمایی و مشاوره شغلی برای والدین و دانش آموزان سال اول مقوسطه را یکی از موثر ترین راهکارها می باشد که بصورت جاری در طول سال تحصیلی و هفته مشاغل برگزار می شود.
 
وی با اشاره به نمایشگاههای هفته مشاغل در مدارس استان گفت: امسال 5 نمایشگاه در 5 هنرستان شهرستان ارومیه  در طول هفته مشاغل بر پا شده است؛ همچنین چندین نمایشگاه دیگر درنواحی مختلف استان بهمین منظور جهت بازدید دانش آموزان برپاست.
گفتنی است در اقدامی نمادین یکی از نمایشگاه های "معرفی مشاغل" استان که در محل هنرستان پژوهش ارومیه بر پاست؛ با حضور حسین اصغری سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی، غلامرضا فدوی رئیس گروه مشاوره تربیتی و تحصیلی آموزش و پرورش استان و بهمراه دیگر مسئولان گشایش یافت.
 
معاون فنی این هنرستان و دبیر اجرایی این نمایشگاه در گفتگو با خبرنگار پانا اظهار داشت: هدف از برگزاری این نمایشگاه آشنا ساختن دانش آموزان با مشاغل مختلف جامعه، توجیه اهمیت شغل در زندگی فردی و اجتماعی و تشویق دانش آموزان پایه اول دبیرستان و سوم راهنمایی به رشته های كار و دانش و فنی وحرفه ای می باشد.
فریبا بهرام نژاد افزود: در این نمایشگاه آثار دانش اموزان در 7 غرفه ارائه شده است که عمدتا در زمینه های گرافیك، عکاسی، معماری، طراحی و دوخت ، مدیریت خانواده و .... به نمایش عموم گذشته شده است.
 
وی تصریح کرد: این نمایشگاه در طول هفته مشاغل و تا 9 اردیبهشت برای بازدید دانش آموزان و خانواده های آنها دایر شده است.
 
سیده زهرا پسته ای دانش آموز سال دوم هنرستان پژوهش ارومیه که شاگرد اول رشته گرافیک در این هنرستان نیز می باشد؛ در حاشیه این نمایشگاه در گفتگو با خبرنگار پانا با بیان اینکه سطح آثار ارائه شده در نمایشگاه معرفی مشاغل امسال بسیار بهتر از سال گذشته است؛ اظهار داشت: در نمایشگاه امسال 21 اثر از اینجانب به نمایش عموم در آمده است.
 
 وی افزود: در سال تحصیلی 91- 92 توانستم با کسب رتبه نخست ناحیه 2 ارومیه در رشته عکاسی و تئاتر به مرحله استانی راه پیدا کنم.
 
این دانش آموز ممتاز با اشاره به اینکه جامعه ما به همه رشته ها، الخصوص رشته های فنی و حرفه ای نیاز دارد؛ تصریح کرد: نمایشگاه معرفی مشاغل می تواند برای دانش آموزانی که می خواهند انتخاب رشته کنند بسیار مفید است.
 
پسته ای افزود: نمایشگاه هفته مشاغل این پتانسیل را دارد که رشته های مختلف و الخصوص فنی را به مرحله در آمدزایی نزدیک تر کند.
 
این دانش آموز قدر شناس در پایان از مدیر و معاونان مدرسه و معلمان خود، الخصوص خانم سرائی فر و خانم حسنی به دلیل راهنمایی و کمک های بی دریغشان تقدیر و تشکر کرد.
 
گفتنی است نمایشگاههای هفته مشاغل بطورهمزمان  در هنرستانهای حکمت، شهید مطهری، پژوهش، قائم  و دانشوران نواحی 2گانه ارومیه در طول هفته مشاغل جهت بازدید اولیا و دانش آموزان برپا می باشند.
 
/گزارش از رشید شرف/


نظر شما

نام :
پست الکترونیکی :
نظر شما :  
کد امنیتی: